S.S.S.

S.S.S.

Sıkça Sorulan Sorular

Ameliyat öncesi – sonrası ve eve dönüş süreçleri ile ilgili merak ettikleriniz. Ayrıca bize sormak istediklerinizi iletişim formunu doldurarak sorabilirsiniz.

Ameliyat öncesi hasta muayenesinden sonra ameliyat olacağınız tarih belirlenir.
Hastanın kullandığı İlaçlara göre asistanımız size gerekli bilgileri verecektir.
Kan sulandırıcı kullanıyorsa hastamız yerine aynı görevi gören ilaç takviyesi ile kan sulandırıcıya 5 ila 7 gün ara verilmesi gerekmektedir.

Ameliyat randevunuz alındıktan sonra ilk yapılması gereken şey anestezi muayenesidir. Muayane ameliyattan 1 gün önce veya aynı gün yapılmaktadır. Sabah aç karnına hastaneye gelmek yeterlidir.

Ameliyat öncesi kullandığınız ilaçlarla ilgili (şeker ilaçları, ağrı kesiciler, kan sulandırıcı ilaçlar vs.) doktorunuzu bilgilendirin, ayrıca bitkisel besin takviyeleride kanamayı etkileyebildiği için 1 hafta öncesinden kesilmelidir.

Ameliyat öncesinde farklı bir nedenden dolayı enfeksiyon (idrar yolu, grip,vs.) geçiriyorsanız gerekli tedavi ve muayeneler yapılmalıdır. Sigara dokuların oksijenlenmesini azalttığı için yara iyileşmesini olumsuz
etkiler bu nedenle tütün ve ürünlerinin ameliyat öncesinde kesilip ameliyat sonrası iyileşme süreci tamamlanana kadar bırakmanızı öneririz. Ameliyat günü muayene sonrası yapılan bütün tetkikler (Mr, kan tahlilleri vs.) yanınıza almayı unutmayınız.

Ameliyattan 1 gün önce gerekli hijyen yapılmalıdır. Ameliyat günü size verilen saatte hastane resepsiyonuna giderek kendiniz tanıtmanız yeterlidir. Ameliyattan önce en az 6-8 saat süre ile herhangi bir yiyecek ve içecek tüketmemeniz gerekmektedir. Kullanmanız gereken ilaçlar var ise bunların kullanımı ile ilgili ameliyat öncesi anestezi hazırlıkları sırasında doktorunuza danışınız. Anestezi ekibimiz sizinle seçenekleri konuşarak size en uygun anestezi türüne karar vereceklerdir. (Epudural,
spinal, genel anestezi)

Ameliyat sonrası hastanede yatış süreniz ortalama 1-2 gündür. Ameliyattan 3 saat sonra yemeğiniz gelecektir sonrasında ayağa kaldırılacaksınız.

Bel ameliyatı olduysanız korse ile boyun operasyonlarında boyun operasyonlarında boyunluk ile mobilize olacaksınız. Tuvalete oturabilir, merdiven çıkabilir, yürüyüş yapabilirsiniz. Bunlar hakkında gerekli
bilgiler hemşirelerimiz tarafından size verilecektir. Antiembolik çoraplar 1 gün süre ile kalacaktır.

Ameliyat sonrası 1 gün pansuman yapılıp, kullanmanız gereken ilaçlar hakkında bilgi verilip reçeteniz teslim edilecektir. Kontrol süreleri taburcu olurken planlanmaktadır.

YARA BAKIMI: Dikişlerinizde eriyebilen material kullanıldığından dikiş aldırmanıza gerek yoktur. Pansuman 2 günde bir (gün aşırı) yapılması uygundur. 1 hafta süre ile pansumanınızı yaptırmanız yeterli olacaktır.
Banyo bandı ile bu sürede duş alabilirsiniz.

KULLANILACAK İLAÇLAR: Kendi kullandığınız ilaçlarınıza başlayabilirsiniz. Taburculuk sırasında reçete edilen ilaçları doktorunuzun önerdiği şekilde kullanmanızda sakınca yoktur. Gerekli bilgilendirme asistanımız tarafından yapılacaktır.

AKTİVİTE: Ameliyat sonrası sık sık yürüyüşler yapabilir, tuvalete oturabilir, merdiven çıkabilir, günlük hayatınıza başlayabilirsiniz. İlk haftalarda uzun süreli ayakta kalmamanız yeterli olacaktır. 10 gün sonra araç kullanabilirsiniz. Ameliyattan sonra 10. gün egzersizlere
başlayabilirsiniz, egzersizler asistanlarımız tarafından size anlatılacaktır. Ameliyattan 2 hafta sonra pasif olarak cinsel ilişkide bulunabilir.

EGZERSİZ PROGRAMI: Ameliyat sonrası iyileşme döneminde kas gücünüzü kazanmak ve günlük yaşantınıza dönebilmek için düzenli egzersiz yapmalı ve doktorunuzun tavsiyelerine uymalısınız.

Bu kılavuz size egzersizleri daha iyi anlamanız ve uygulamanız için yol gösterecektir. Egzersizlere ilk başladığınızda kas (adale) ağrılarınız olabilir devam ettikçe ağrılarda azalma olacaktır, aksi durumda
asistanlarımızdan bilgi alarak programınıza devam ediniz.

ACİL DURUMDA ARANACAK NUMARALAR

ASİSTAN: 0535 245 45 22
ASİSTAN: 0505 623 49 09

7/24 WhatsApp

+90 535 245 45 22

Adres

Fulya Teras Center1 M2 Katı Daire:2 Fulya – Şişli Istanbul

İletişim Formu

Sorularınızı en kısa sürede cevaplayacağız.