Sorularınız

A.Ulvi Yorgancı
24/09/14
sayın hocam 67 yaşındayım ağrım sancım yok ama sol ayağımda güçsüzlük oluştu yürümekte zorluk çekiyorum sonolarak bt çektirdim bt de lomber lordoz doğaldır.vertebra korpusanterior köşelerinde osteofitik değişiklikler izlendi.L4 vertebra süperior ve inferior end platolarında Schmorl nodülü indastasyonları mevcut.bu zeminde L2-S1aralıklarındadiffüzperiferalbulging nedeni ile epidural yağlı alanlar ve nöral fromenler inferiordan hafif basılıdır.disk alanları travmatik herniasyon ile uyumlugörünüm saptanmadı sipinal kanal konturları tüm kesitlerde düzgün yumusakdokulara ait travmatik patoloji demarke edilemedi.emarmda da buna uygun ifadeler var bır yerde kesin ameliyatlık durum denildi bir başka hekim ise böyle durum da ameliyat kesinlikle gerektirmez fizik tedavi ile sağlığa kavuşulur ifadesinde bulundu ikilemdeyim ayağımda da kendimce güçlenme var yürüme mesafem 50 m.yi geçmezken şimdi 200-300m yürüyebiliyorom yorumunuza ihtiyacım var ilgilenirseniz teşekkür ederim.
Op. Dr. Onur KULAKSIZOĞLU' nun cevabı;
Bende ameliyatlık bir durum göremedim. Fakat bazen rapor ile film farklılık gösterebiliyor. Iyi bir değerlendirme şart. Çünkü sizi ikilemden çıkartmak lazım.
selma cetin
22/09/14
Hocam cvp verdiginiz icin cok tesekkur ederim size. L5 ve s1 omuriligimdrn oldum. Acik ameliyat oldum hocam. Yuzmeye yazildim dediginiz gibi. Birde bisey daha sorucam hocam. 6.katta oturuyoruz asansorumuz yok. Inip cikmak sknti yaratr mi. Veya yuruyus yapmam sikinti yaratir mi hocam. Tekrar tesekkkur ederm. Allah size guc kuvvet versin. Sizin gibi doktorlari basimizdan eksik etmesn rabbim. Tv programinizi kacirmadan takip ediyorum.. saygilar
Op. Dr. Onur KULAKSIZOĞLU' nun cevabı;
Selma Hanım, Isınmadan hiçbir hareket yapmayın. Ani hareketlerden kaçının. Merdiven sıkıntı yaratmaz ama tek tek inin, tek tek Çıkın. Yüzme olayı için her zaman faydasını Göreceksiniz.
eyüp akyol
22/09/14
merabalar hocam belimde ani gelen bir ağrı sonucu mr çektirdim fıtıkmış su an belim geçti ama sol bacagımın arka kısımları çok ağrıyo mr sonucuna göre ne yapmalıyım yardımcı olursanız sevinirim L5-S1 diskte dejeneratif sinyal kaybı ile birlikte anterior epidural yağ mesafesini oblitere eden ve tekal saka basan santral posterior geniş tabanlı ekstrüde disk herniasyonu görülmektedir.Bu düzeyde solda daha belirgin olmak üzere lateral resesler daralmıştır. L4-5 diskte anterior epidural yağ mesafesini oblitere eden genel periferal bulging zemininde santral posterior hafif protrüzyon izlenmektedir
Op. Dr. Onur KULAKSIZOĞLU' nun cevabı;
Sizde iki mesafede birden ciddiye alınması gereken fıtık var. Ayrıca santral fıtıklar yani ortadan baskı oluşturan bu tarz fıtıkların zemininde bel kayması olasılığı çok fazla görülür. Bunun için dinamik fonksiyonel bel röntgeninizi görmeliyim. Bana kargo ile tüm bunları yollayın, bakıp arayayım. Asistanımdan adres ve randevu alabilirsiniz. 0.535.245 45 22 ve 0.505.623 49 09
kemal bayramoglu
22/09/14
Hocam bana da yardımcı olabilirmisiniz,

C3-4, C4-5 ve C5-6 intervertebral disklerinde sinyal kaybı erken evre dejeneratif disk hastalığıyla bağdaşmaktadır.
C3-4, C4-5 ve C5-6 diskleri minimal bulging göstermekte ön subaraknoid aralığı daraltmaktadır.
C3-4, C4-5 ve C5-6 diskleri minimal bulging göstermekte ön subaraknoid aralığı daraltmaktadır.
Servikal lordoz konfigürasyonu düzleşmiştir. Korpus köşelerinde minimal sivrileşmeler seçilmektedir.
şimdiden teşekkürler hocam.
Op. Dr. Onur KULAKSIZOĞLU' nun cevabı;
Bol bol yüzme ve boyun kaslarınızı güçlendirici egzersiz öneririm.
Fatma İşcan
22/09/14
Merhaba Hocam Annemde sinir sıkışması ve bel fıtığı var çok ağrısı var sol bacağında belinde gittiğimiz doktor hemen ameliyat olması gerektiğini söyledi birde siz bakarmısınız sonuçlara

Lomber spinal MRG

Teknik: T1 FSE ve T2 Frfse sagital: T2 frfse aksiyal sekanslar elde olunmuştur..

Lomber lordoz düzleşmiştir.
Vertebra korpus yükseklikleri ve sinyal özellikleri tabii olup korpus köşelerinde osteofitler mevcuttur (Spondiloz)
Disklerde dejenerasyona sekonder sinyal azalması meydana gelmiştir.
Kord ve korda ait elemanlarda patolojik sinyal değişikliği saptanmamıştır..

L2-3 düzeyinde diffüz bulging ve faset artrozu tespit edilmiştir. Tekal kese ılımlı şekilde basılıdır. Spinal kanal ve nöral foramenler daralmıştır.
L3-4 diskinde nöral foramenlerin alt kesimlerini daraltan ancak anlamlı tekal kese basısı oluşturmayan diffüz anüler bulging tespit edilmiştir.
L4-5 düzeyinde diffüz bulging yanında flaval ligamentlerde hipertrofi ve faset eklemlerde artroz bulguları tespit edilmiştir: Belirgin tekal kese basısına ilaveten foraminal-spinal stenoz meydana gelmiştir.
L5-S1 diskinde nöral foramenlerin alt kesimlerini daraltan ancak anlamlı tekal kese basısı oluşturmayan diffüz anüler bulging tespitedilmiştir..
Op. Dr. Onur KULAKSIZOĞLU' nun cevabı;
Annenize küçük bir müdahale ile sinirlerin rahatlatılması gerekecek. Bunu Mikrocerrahi ile yapmalı ve 1-2 hafta içerisinde eski normal sağlıklı haline döndürmeliyiz. Gelin, ne gerekirse halledelim.
Eşref akman
22/09/14
L4 - 5, L5 - S1 invertebral disklerinde dejeneratif sinyal kayıpları izlenmektedir. Bu düzeylerde diffüz bulging, geniş tabanlı posterior santral protüzyon mevcuttur. L4 - 5, L5 - S1 de protrüde diskler mevcuttur Protrüde diskler spinal kanalı anteriordan daraltmış L4 görünümdedir. L4 - L5, L5 - S1 düzeylerinde de bilateral nöral foramenler inferiordan daralmış.sonuç:L4 - 5, L5 - S1 diffüz bulging, geniş tabanlı posterior santral protüzyon Lomber lordozda düzleşme yürümekte zorlanıyorum sol kalçamdan dizim ve ayak bileğime acı veriyor sanki bacağımı sıkıyorlar gibi ayağımı basınca acı oluyor bir akıl verin yardımcı olun
Op. Dr. Onur KULAKSIZOĞLU' nun cevabı;
Bu şikayetlerinizi tek açıklayan beldeki fıtıklarınız. Çözüme yönelik birkaç test daha lazım. Bu testlerin başında Emg sinir testi ve dinamik fonksiyonel bel röntgeni. Bunları da yaptırıp bana mail atın, bakıp arayayım. ( onurkul@hotmail.com)
serpil cosar
22/09/14
Hocam Merhaba, 24 yaşındayım boyun ağrılarım için doktora gittim mr sonucum şöyle;

MR TANI: Servikal lordozda düzleşme. T2 vertebrada fokal hemanjiom. C4-5, C5-6 dejeneratif diskopati ve annulus bulging

Anlayamadığım bir kaç şey var örneğin T2 vertebrada fokal hemanjiom nedir ?

Yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler.
Op. Dr. Onur KULAKSIZOĞLU' nun cevabı;
Hemanjiom, damar yumağı diyebiliriz. Diğer taraftan bir mesafede fıtığınız var.
songül Aşçıoğlu
21/09/14
merhaba
02 .07. 2014 tarihinde bodrum hst çekilen MR sonuç u yazıyorum. lomber lordozda düzleşme ılımlı lomber spondiloz bulguları....L3 L4 düzeyinde sağ foraminal ve sağ parasantral fokal protrüzyonlar.
L4 L5 düzeyinde diffüz bulging. ve bu sonuç a göre ameliyat olmam gerektigi 4 adet platin takılması gerektigi söylendi.. sizin degelendirmenizide rica edeceğim. Teşekkür ederim
Op. Dr. Onur KULAKSIZOĞLU' nun cevabı;
Size Söylenen platini sadece bel kaymalarında uyguluyoruz. Fakat MR raporunuzda kayma yazmadığı gibi fıtıklarınızda ameliyat düzeyinde değil. Fakat nadiren de olsa rapor ile filmin kendisi uyumlu olmaz. Yani Hekim arkadaşım kayma görmüş olabilir ama rapora yansımamıştır. Ben sizin dinamik fonksiyonel bel röntgeninizi görmek isterim.
murat TÜRK
20/09/14
hocam daha önce yazmıştım 8 ay aralıklı 2 mr çekildim farklı sonuçlar çıktı sizde bol bol yüzün diye yazmıştınız ben yüzme bilmiyorum hocam ağrılarım devam ediyor ağrılarım genellikle kalçalarıma ve sağ ve sol bacağıma vuruyor kalçadan diz kapağına kadar sanki bacağımı bir aletle oyuyorlar gibi ağrı yapıyor pantolon çıkarıp giyerken sağ bacağımı kaldırırken kalçayla bacağın bağlandığı yer arasında bir ağrı oluyor kendi doktorum mr lara bakınca ve aynı şikayetlerimi onada anlattım bana dediği cevap açık ameliyatlık bir durumun yok ama kapalı bir ameliyatla sıkışan sinirleri alırım kalça ve bacaklarına ağrı vurmaz ve uyuşma olmaz dedi ameliyat için gün verdi yatışımı yaptım ameliyat olacağım cihazmı, sistemmi, malzememi bilmiyorum kullanma yetkisi olmadığından dolayı 2 saat sonra ameliyat olmadan taburcu oldum doktorum bu sorunu çözmeye çalışıyoruz bana biraz müsade et ben seni arayacağım dedi 1 aydır bekliyorum ağrılarım arttı ağrı kesici kullanmak istemiyorum çünkü ilaçlardan dolayı mide rahatsızlığım başladı.sizce doktorumun dediği ameliyat sizin göztermiş olduğunuz iğneli lazer ameliyatımı mr sonuçlarımı daha önce yazmıştım size 11,09,2014 tarihli soruların içinde bakıpta beni aydınlatırsanız memnun olurum teşekkür ederim
Op. Dr. Onur KULAKSIZOĞLU' nun cevabı;
Ben ilk planda size tedavi planı çözemiyorum. Bana tüm filmlerinizi yollayın, bakıp arayayım.
murat polat
20/09/14
HOCAM merhaba size bir sorum olucaktı hacam ben bir vucut geliştirme sporcusuyum antreman sırasında ısınırken belime bir agrı saplandı 10 dk sonra şiddetlendi yuruyemedim hocam eve taksiyle gittim bir hafta agrım hiç geçmedi hastaneye gidip mr çektirdim
sonucumda L5-S1 DİSKİN SİNYAL İNTENSİTESİ, İNTERVERTEBRAL DİSK MESAFESİ DEJENERASYONA BAGLI AZALMIŞTIR. BU DÜZEYDE DİSK POSTERİOR KONTURUNDA DİFFÜZ BOMBELEŞME İZLENMEKTEDİR. HOCAM spor hayatım biticek diye çok korkuyorum bir aydır spor yapmıyorum sizce saglıgıma kavusup eskisi gibi agırlık kaldıra bilirmiyim lutfen yarcımdı olun hocam.
Op. Dr. Onur KULAKSIZOĞLU' nun cevabı;
Sizin spor yapmanıza engel bir durum yok. Fakat ağrı olduğu sürede zorlamayın ve yüzme yapın.
Adınız ve Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Mesajınız
Güvenlik Kodu
Doğrulama Resmi
Güvenlik Kodunu Giriniz