Sorularınız

tugba nalça
10/09/13
Merhaba, Doktor Bey
35 yaşındayım mr sonucumu size yazıyorum aksiyel planda 4 mm kesit kalınlığında T2 ağırlıklı sagital planda 4 mm kesit kalınlığında T2 ağırlıklı asiyel planda 4 mm kesit kalınlığında T1 ağırlıklı bulgular servikal lordozda düzleşme ve mineral kifoz izlenmektedir.orta ve alt servikal vertebra korpus köşelerinde osteofitik sivrileşmeler ve end plate lerinde dejeteratif minimal sinyal değişiklikleri mevcuttur.
c3-4,c4-5 vec5-6düzeyletinde ön subaraknoid mesafeleri santralde daha belirgin olmak üzere oblitere eden disk bulging zeminde posterosantral fokal küçük disk taşkınlıkları dikkati çekmiştir.c6-7 düzeyinde minimal disk bulging mevcuttur.korda veya sinir köklerinde belirgin bası saptanmıştır kranıoservikal bileşke doğaldır atlantoaksiyel eklem ilişkisi normaldir medula spinalis orta hatta normal kalınlıkta ve doğal sinyal yoğunluğundadır.Faset eklem ilişkileri normaldir. pravertebra yumuşak dokular simetrik ve doğal sinyal yoğunluğu göstermektedir.çok acil ameliyat olmam gerektiğini söylediler çok acil yardımalrınızı bekler iyi çalışmalar dilerim.
Op. Dr. Onur KULAKSIZOĞLU' nun cevabı;
Fıtıklarınız en riskli şekilde bası yapmış durumda. Bence en kısa sürede Mikrocerrahi teknik ile ameliyat etmeliyiz.
havva hacıoğlu
10/09/13
merhaba onur bey havva hacıoğlu yaşım 59 lomber bt
lumbal vertebla yer yer minnimal ostefitler,schmorol modülleri izlenmiştir lumbal disk yüksellikleri normal olup yer yer vakum fenomenleri izlenmiştir biteral nöral foremenlerde desttüksiyon yada ekspansiyona yol açan lezyon saptanmıştır posterrior eleman bütünlükleri normaldir.spinal kanal kanal normal olup yer kaplayan lezyon lezyon izlenmiştir. l 4-5 düzeyinde sağ laminektomi defekti izlenmiştir l 3-4 l4-5 düzeylerinde diffüz bulginng izlenmiş olup her iki düzeyde bilaterall noralformenler daralmıştır.kök basısı saptanmıştır. yardımlarınız bekler iyi çalışmalar dileriz.
Op. Dr. Onur KULAKSIZOĞLU' nun cevabı;
MUTLAKA SİZİN TÜM FİLMLERİNİZİ GÖRMEM LAZIM. SADECE RAPORA GÖRE HAREKET ETMEMELİYİZ. RAPORDA BELİRTİLEN KİTLE ÇOK ÖNEMLİ VE AMELİYAT GEREKİR. EN KISA SÜREDE BEKLİYORUM......
ufuk denk
06/09/13
hocam mr raporumu yazıyorum görüştügüm doktor ameliyat olmam gerektigini söyledi yardımcı olursaız sevinirim yaşım 25.

Lomber lordoz doğaldır.
L5-S1 İntervertebral diskte disk dejenerasyonuna sekonder T2 ağırlıklı sinyal kaybı izlenmektedir.
L5/S1 İntervertebral diskte sol paramedian ekstrude disk herniasyonu ve sol S1 spinal nöral
köke lateral reses düzeyinde bası izlenmektedir.
Lomber vertebra korpus yükseklikleri ve sinyal intensiteleri normaldir.
Nöral foramenler normal genişliktedir.
Paravertebral yumuşak dokularda patolojik sinyal değişikliği saptanmamıştır. teşekkürler.
Op. Dr. Onur KULAKSIZOĞLU' nun cevabı;
UFUK BEY, BENDE RAPORA GÖRE FITIĞINIZIN CİDDİ OLDUĞUNU BELİRTMELİYİM. FAKAT AMELİYAT DİYEBİLMEK İÇİN İYİ BİR MUAYENE ETMEM LAZIM.
beyza süzen
05/09/13
hocam ben 21 yaşındayım lombez mr incelemesi sonuçlarım da L1-2,L2-3,L3-4,L4-5 de disk bulging mevcut olduğu ve L2-3 düzeyinde tekal saka minimal bası mevcut, L4-5 düzeyinde ise tekal saka bası , lateral reseslerde daralma dikkat çekmiştir hocam yardımcı olur musunuz tam olarak ne yapmam gerekiyor?
Op. Dr. Onur KULAKSIZOĞLU' nun cevabı;
BOL BOL YÜZME VE EGZERSİZ ÖNERİRİM.
meryem nasıroğlu
05/09/13
MERHABA DR.BEY BEL MR İNCELENMESİNDE LOMBER LORDOZ KONFİGÜRASYONU AZALMIŞTIR LOMBER İNTERVERTEBRAL EKLEMARALIKLARI ARA ARA DARALMIŞTIR. LUMBASAKRAL VERTEBRALLARIN KORPUS YÜKSEKLİKLERİ DOĞAL OLMAKLA BİRLİKTE DEJENERATİF DEĞİŞİKLİKLER İZLENMEKTEDİR.
LOMBER İNTERVERTEBRAL DİSKLERİN SİNYAL İNTENSİTLERİ AZALMIŞTIR
L4-5 DİSKİNDE BULGİNG İZLENMİŞTİR.
İNCELENEN SEVİYELERDE OSSEÖZ SPİNAL KANAL ÇAPLARI BİLATERAL NÖRAL FORAMENLER DARALMIŞTIR.
LOMBER FASET EKLEMLER DEJENERATİF DEĞİŞİKLİKLER İZLENMİŞTİR.
Op. Dr. Onur KULAKSIZOĞLU' nun cevabı;
SİZE EN UYGUNU FİZİK TEDAVİ. AYRICA BEL KASLARINIZI GÜÇLENDİRİCİ EGZERSİZLERİ İHMAL ETMEYİN.
aziz ozkan
04/09/13
oglum iki ay once 2,5-3 metre yükseklikten kafa üstü düştü bunun sonucunda cekilen filimde T9 vertebra korpus yükseklik kaybı mevcut olup eski fraktürü ile uyumludur. sonucu yazıldı bu durumun tedavisi mümkün mü?oglum sporcu tekrar spor yapmasında bir sakınca var mı? teşekürler....
Op. Dr. Onur KULAKSIZOĞLU' nun cevabı;
Bu omurga kırığı açısından çok yakından takip etmeliyiz. Omurganın çökme derecesine göre ameliyat gerekebilir. En kısa sürede bekliyorum, ne gerekirse yapalım.
Mustafa Salih Damlıbağ
03/09/13
Merhaba Onur Bey,
sagittal planda TSE T1, TSE T2;
Aksiyel planda lomber intervertebral disklere yönelik olarak TSE T2 ağırlıklı sekanslar elde olunmuştur.

Lomber lordoz düzleşmiştir.
vertebra korpus köşelerinde osteofitik sivrileşmeler mevcuttur.
posterior eleman bütünlükleri normaldir.
bilateral nöral foramenlerde destrüksiyon ya da ekspansiyona neden olan lezyon izlenmedi.
konus medüllaris L1 düzeyinde sonlanmakta olup kord intensitesi ve kalınlığı normal olarak değerlendirildi.
L5-S1 intervertebral diskinde dejenerasyona bağlı T2A sekanslarda sinyal kaybı izlenmektedir.
Diğer intervertebral disk yükseklikleri ve sinyal intensiteleri normaldir.
L5-S1 intervertebral disk düzeyinde dural keseye ve solda S1 sinir köküne basıda bulunan sol posterolateral ekstrüde herniasyon mevcuttur. Solda nöral foramen inferiordan daralmıştır. Foraminal düzeyde kök bası izlenmedi.
Diğer intervertebral disklerde herniasyon görünümü izlenmemiştir. Bu düzeylerde bilateral nöral foramen genişlikleri normal izlenmektedir.
Spinal kanal ön-arka çapı normaldir.
Paravertebral alanlarda patolojik görünüm izlenmedi.

SONUÇ:
-Lomber lordozlarda düzleşme
-lomber spondiloz
-L5-S1 intervertebral disk düzeyinde dural keseye ve solda S1 sinir köküne basıda bulunan sol posterolateral ekstrüde herniasyon.

Daha önce görüştüğüm 3 doktor ameliyat olmam gerektiğini söylediler. 25 yaşında 1.85 boyunda ve 95 kilo ağırlığındayım. Siz ne öneride bulunursunuz? Dilerseniz rapor sonuçlarını ve MR CD' sini tarafınıza ulaştırabilirim

Teşekkürler.
Op. Dr. Onur KULAKSIZOĞLU' nun cevabı;
Aslında rapora göre ameliyatlık diyebileceğim kadar ciddi. Fakat ameliyat kararı için iyi bir muayene ve detaylı film incelemesi (rapor değil) yapmalıyız.
Volkan Ak
03/09/13
Hocam Merhaba, çekilen mr sonucunda, L3-4 İntervertebral diskinde diffüz anüler bulging zemininde santral subligamantöz herniasyon ve dural kese baskısı izlendi. L4-5 intervertebral diskinde diffüz anüler bulging zemininde santral-sağ paramedian subligamantöz herniasyon ve dural kese baskısı izlendi.her iki nöralforamen inferiordan daralmıştır. L5-S1 intervertebral diskinde sağda hemilamineektomi defekti izlendi. Diskte L5-S1 intervertebral diskinde diffüz anüler bulging zemininde santral-sağ paramedian protrüzyon ve dural kese basısı izlendi. Her iki tarafta nöral foramen inferiordan daralmıştır. 8 SENE ÖNCE AMELLİYAT OLDUM. YUKARIDA YAZDIKLARIM MR SONUCUNDA YAZILAN BİLGİLERDİR. KONU İLE İLGİLİ YARDIMLARINIZI RİCA EDERİM. SAYGILARIMLA.
Op. Dr. Onur KULAKSIZOĞLU' nun cevabı;
Sizin ameliyat olduğunuz seviyenin alt ve üstünde fıtıklarınız var. Ben öncelikle Dinamik-Fonksiyonel film çekerek, kayma olup olmadığına bakarım. Gelin, ne gerekirse yapalım.
Ebru Yavuz
01/09/13
merhaba Hocam,
ben sol kalçadan arka baldırım diz kapağına kadar uzanan ağrı şikayetim ile doktora başvurdum.muayene sırasından sol bacağımdaki güçsüzlük fakedilince MR çekilmeye karar verdi.
rapor sonucu; Lomber lordoz düzleşmiştir.Lomber vertebra korpus yükseklikleri,dizilimleri medüller sinyal intansiteleri normaldir. L5-S1 intervertebral diski sol posterolateral protrüde olup solda S1 köküne baskı yapmaktadır. Diğer seviyelerde disk herniasyonu saptanmadı. Spinal kanal disk herniasyonu bulunan alanda daralmıştır. Konus medüllaris L1 vertebra korpus seviyesinde sonlanmaktadır. Kauda equina normaldir. Paravertebral yumuşak dokular normaldir. Sonuç: L5-S1 sol posterolateral protrüde disk ,sol S1 sinir köküne bası.
doktor bu sonuca göre hemen ameliyat olmam gerektiğini söyledi. rapor sonucuna göre bana bilgi verirseniz çok memnun olurum
yardımlaınız için teşekkürler.
Op. Dr. Onur KULAKSIZOĞLU' nun cevabı;
Güçsüzlüğün tam tespiti açısından EMG Sinir Testi çekilebilir. Ağrı bir kenara , eğer kuvvetsizlik varsa ameliyat kararı alınması doğal. Gelin, iyi bir muayene edelim. Daha sonra ne gerekirse yapalım.
Onur Ak
30/08/13
Sayın Op. Dr. Onur Kulaksızoğlu
Mr sonucum hakkında fikrinizi merak ediyorum.
Lomber düzeyde açıklığı sola bakan minimal skolyoz izlenmekte lordoz azalmıştır.
L4-5 intervertebral diskte sinyal ve minimal yükseklik kaybı izlenmektedir.
L5-S1 intervertebral diskte de minimal sinyal azalması izlenmektedir.
Konus medüllaris L1 vertebra korpusu düzeyinde sonlanmaktadır.
L4-5 intervertebral diski posterior geniş tabanlı anüler yırtık ve protüzyon göstermekte dural kese anterioruna bası yapmaktadır. Nöral foramenlerin inferior resesleri daralmış ancak L4 sinir köklerine belirgin bası izlenmedi.
İyi çalışmalar.
Op. Dr. Onur KULAKSIZOĞLU' nun cevabı;
Tam sınıra yakın bir fıtık raporu. Bol bol yüzme ve bel kaslarınızı güçlendirici egzersizler öneririm. Aksi takdirde kendinizi ameliyat masasında bulabilirsiniz.
Adınız ve Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Mesajınız
Güvenlik Kodu
Doğrulama Resmi
Güvenlik Kodunu Giriniz