Sorularınız

didem pilevneli
27/01/14
hocam merhabalar .size sorum olacaktı annem 58 yaşında baş dönmesi şikayetiye nörolajije gittik doktorumuz bizeden mr ve dopler istedi doplerde kireçleme olduğu söylendi.mr sonucunu bu gün aldık sonuçlar;servikal lordoz tabiidir.
vertebralarda hafif osteodejeneratif değişiklikler mevcuttur
disklerde dejenerasyona sekonder T2A sinyal kaybı izlenmiştir
C3-4 ,C5-6 disk yüzeyinde diffüz taşma zeminde anterior BOS mesafesi ileri derecede daralmış olup nöral foramenler düzeyinde solda daha belirgin olmak üzere belirgin daralma mevcuttur.
sol nöral foremen seviyesinde nöral köke anteriordan indentasyon izlenmektedir.
C6-7 DİSK düzeyinde diffüz taşma görünümü izlenmiştir.
korpus vertebra yükseklikleri korunmuş olup kortikal ve medüllatriyelerde kompartmanlarına ait patalojik sinyal değişikliği saptanmadı
tüm seviyelerde intraforaminal perinörak yağ planları açıktır
spinal kordun bütünlüğü ,kranioservikal bileşke normal olup kord intensitesi tabiidir .sonuçlar doğrultusunda bilgilendirebilirseniz sevinirim saygılarımla teşekkürler
Op. Dr. Onur KULAKSIZOĞLU' nun cevabı;
Bu sonuçlara göre Annenize en kısa sürede Omurilik Kanal Daralması nedeniyle Mikrocerrahi yapmalıyız. Gelin, ne gerekirse yapalım.
murat türk
27/01/14
hocam iyi günler geçen gün(19,01,2014) size raporumu mail olarak göndermiştim 2007 yılında ameliyat olduğumu belirtmiştim ameliyat edilen bölge sol l5-s1 miş.size yanlış bilgi vermişim. şu anki raporda yine aynı yerde fıtık görünmekte
benim size sormak istediğim konu şu tekrardan aynı yerden bir operasyon olduğum zaman yine tekrarlama riski varmı 2.ameliyat herhangi bir yan etki doğururmu kaç gün içersinde normal tempoma dönüş yapabilirim.birde kortizon tedavisinden bahsediyorlar sizce etkili bir tedavi yöntemi mi.hocam beni bu konularda bilgilendirirseniz sevinirim kafam çok karışık 10 gündür agrı kesici i,kas gevşeltici ğne ve ilaç kullandım ilaçlar bitti ağrılar artmaya başladı
iyi çalışmalar
Op. Dr. Onur KULAKSIZOĞLU' nun cevabı;
Aynı yerden de olsa mutlaka Mikrocerrahi teknik ile MİKRODİSKEKTOMİ operasyonu yapmalıyız. Bunun başarısı
selma
26/01/14
Merhabalar.Ben 50 yaşındayım.belimde bel kayması var. % 50 kayma dedi doktorlar.Ameliyat olmamı söylediler.Ben biraz kiloluyum ve riskli olup olmadığını merak ediyorum.Ameliyat olmalı mıyım?Ne kadar risk var?Ameliyat sonrası sorun yaşar mıyım?İlginiz için şimdiden çok teşekkür ederim.Acil cevaplarsanız çok sevinirim.
Op. Dr. Onur KULAKSIZOĞLU' nun cevabı;
Yaşınız oldukça uygun ve en kısa sürede ameliyatınızı yapalım. Kaymanın sabitlenmesinden sonra kısa sürede yürüyüşlere ve egzersizlere başlarsınız. Gelin, ne gerekirse yapalım.
Erdem Özcan
24/01/14
Merhabalar,
1999 yılında L1, L2 seviyesinden laminektomi oldum. L5-S1 seviyesinden diskektomi ameliyatı oldum. Şimdiki şikayetlerim; ayakta duramıyorum, oturamıyorum, bel ağrısı ve bacak ağrıları.
MR sonucum: L5-S1 disk mesafesi daralmıştır. End platolarda milimetrik schmorl nodül indentasyonları izlenmektedir. L1-2 diskine komşu köşelerde en belirgin olmak üzere vertebra korpus köşelerinde osteofitik dejeneratif sivrileşmeler mevcuttur.
L1-2 vertebral düzeyinde posterior elemanlarda post operatif defekt izlenmektedir.
Lomber intervertebral disklerin sinyal intensitesi T2A sekanslarda dejenerasyona sekonder azalmıştır.
L1-2 diski düzeyinde dural keseyi basılayan geniş tabanlı santral protrüzyon izlenmektedir.
L2-3 diski düzeyinde diffüz bulging zemininde sağ parasantral geniş tabanlı protüzyonla dural kese basılıdır.Annüler yırtık ile uyumlu T2 sinyal hiperintensitesi izlenmektedir.
L3-4 diski düzeyinde dural keseye temas eden diffüz annüler bulging izlenmektedir.
L4-5 diski düzeyinde dural keseyi basılayan santralde belirgin diffüz annüler bulging izlenmektedir.
L5-S1 diski düzeyinde sol laminada post operatif defekt izlenmektedir. Bu düzeyde diffüz bulging zemininde santral nüks protrüzyon ile uyumlu görünüm izlenmektedir. S1 sinir kökleriyle komşuluk göstermektedir.

Yaş:50
Cinsiyet:Bayan

Değerlendirmenizi rica ediyorum, şimdiden teşekkürler.
Op. Dr. Onur KULAKSIZOĞLU' nun cevabı;
Selamlar, Ameliyat olduğunuz bölgelerde ve bir alt mesafesinde de olmak üzere ciddi omurilik basıları var. Bence en kısa sürede bu filmlerinizi bana yollayın, bakıp arayayım. Ayrıca ameliyat alanında bel kayması olup olmadığının değerlendirilmesi için dinamik-fonksiyonel bel röntgeni göndermenizi istiyorum. adres ve randevu için asistanım Narin Hanımın cep telefonu: 0 535 245 45 22
Ergün Gökçe
24/01/14
Lomber lordoz normaldir

Tüm vertebra korpus yükseklikleri ve sinyal yoğunlukları tabiidir.

L4 vertebrada grade II anterolistezis izlendi.

Dural kesede L5 ve S1 düzeyinde orta hat düzeyde lipom ile uyumlu lineer milimetrik kalınlıklı görünüm dikkati çekmektedir.

L1-2 düzeyinde hafif difüz anüler bulging ve minimal santral disk protrüzyonu izlendi.

L2 vertebrada hafif retrolistezis ile uyumlu posteriorda basamaklanma ve hafif psödobulging izlendi.

L3-4 düzeyinde difüz anüler bulging ve santral geniş tabanlı minimal disk protrüzyonu izlendi.

L4-5 düzeyinde her iki nöral forameni inferiordan daraltan psödobulging izlenmekte olup sağda foraminal seviyede spinal sinir komprese görünümdedir.

L5 vertebrada da hafif anterolistezis izlenmekte olup bu düzeyde de hafif psödobulging izlendi.

Konus medullaris L1 vertebra düzeyinde sonlanmaktadır. Filum terminale serbesttir.

İntra ve ekstradural kanal içi kitle tespit edilmedi.

HOCAM İYİ GÜNLER BU HALAMIN MR SONUÇLARI
DEVLET HASTANESİinde ameliyat dediler
yaşlı ve ameliyat olmaktan korkuyor
sizce ne yapmamız gerekiyor
Op. Dr. Onur KULAKSIZOĞLU' nun cevabı;
Bence Halanızın hem bel fıtığı hemde belde kayma için en kısa sürede ameliyat olması gerekmektedir. Gelin, narkozsuz olarak epidural anestezi ile bu operasyonu yapalım.
alper emre öztürk
23/01/14
hocam merhaba. yaklaşık bir hafta öne bel mr ı çektirdim sonucunu ftr doktoru ve beyin cerrahına gösterdim ikiside ameliyat olmamı söyledi. size mr sonucunu kısaca yazıyorum.
L4-L5 seviyesinde disk dejenerasyonu ve diffüz anüler bulding zemininde sol lateral geniş tabanl kponik protrizyon izlenmektedir. Tekal kese hafif basılıdır. Sol lateral resses ve kısmen nöral foramen daralmıştır.
hafif hafif aks değişikliği izlenmektedir.
L5 vertebra transizyoneldir.
Konus medullaris normal lokalizasyonda olup spinal kordda normal dşı görünüm saptanmamıştır.
Lomber vertebra korpus yükseklikleri normal olup endplate lerde yer yer küçük schmorl nodülleri izlenmektedir.
ameliyat olursam riski nedir ve iyileşip işime dönmem kaç gün sürer?
Op. Dr. Onur KULAKSIZOĞLU' nun cevabı;
Selamlar, Bu rapora göre ameliyat kararı almak zor. Fakat bazen rapor ile film görüntüsü farklılık gösterebilir. Bence acil bir durum olmadığına göre (idrar kaçıma, güç kaybı….) filmleri bana yollayın, bakıp arayayım.
Gülçin Kazancı
23/01/14
Doktor bey merhabalar, 52 yaşındayım yaklaşık 2 hafta önce omurilik daralması olarak teşhis konuldu bacaklarımda ağrı oluyor ilaç kullanıyorum ancak söyledikleri ilaç tedavisinin yeterli olmadığı.Belden iğne yapılması ya da ameliyat edilmesi gerekiyor dendi.Henüz yeni nüksettiği için bunlar gerekli mi?Bu aşamada ne yapmam gerekiyor?
Op. Dr. Onur KULAKSIZOĞLU' nun cevabı;
OMURİLİK KANAL DARLIĞI varsa mutlaka mikrocerrahi öneririm. Fakat nüks etti dediğinizi anlayamadım, mutlaka detaylı hikaye yazmalısınız. Bana mail yolu ile ya da bizzat gelerek bu detayları iletiniz. Şimdiden geçmiş olsun.
zeynep kula
21/01/14
Merhaba hocam benim rahatsizligim belimde baslayan sonra dizimda kalcamda ayak basparmagimda gezinan ağrılar var ve gecici uyusmalar var doktorun tanisi m51 intervertebral disk bozukliklari diger bana kas gevsetici ve agri kesici yazdi ama hic faydasi olmadi sizin oneriniz nedir cevaplarsaniz sevinirim
Op. Dr. Onur KULAKSIZOĞLU' nun cevabı;
Size bel MR filmi ve EMG-Sinir Testi çekmemiz lazım. Ancak bu sonuçlara göre sizde tanı koyabilmmemiz mümkün hale gelir.
FAZLI AKDANA
21/01/14
Sayın hocam 44 yaşındayım memurum 5 ay önce düşme sonucu sol dizim de çıkma oldu hastaneye kaldırıldım dizim yerine getirildi düşme esnasında soldizimin altı dış tarafında sinir hasarı oluşmuş 3 defa EMG sinir testi yapıldı 15 seans fizik tedavi gördüm ama iyileşmedi tıpta düşük ayak diyorlar gaz basmışgibi basıyorum sağa sola büküyorum ama geri çekemiyorum ne yapmam lazım yardımcı olursanız sevinirim ÇORUM /İSKİLİPTE OTURUYORUM teşekkür eder saygılar sunarım
Op. Dr. Onur KULAKSIZOĞLU' nun cevabı;
Sizin Emg sonuçlarınızı görmek isterim. Buna göre belki TENDON TRANSFERİ yapabiliriz.
DERYA AKBAŞ
21/01/14
Selam Onur bey bende annemın bel ve boynundakı fıtıklar ıcın goruslrınızı almak ıstıyorum anneem 2010 yılında 2 metre yuksklıkten düştükten sonra cok ağrılar çekmeye başladı bulunduğumuz şehır balıkesir ve burda gıtmedıgımkız doktor kalmadı desem yrıdır annemn boynunda ve belınde 2 şer tane fıtık olduğu soylndı ılac tedavısı cvp vermıyo 2013 hazıran ayında belındekı fıtıklardan lazer yontemıyle amelıyat oldu ve annemd hıc bır düzelme yok aksıne belındn sağ kalçasının ıcındn ayak ucuna kadar agrı oluyor su anda devamlı gıttıgımız beyın cerrahı uzmanımızda ameliyatlık bır durum olmadığını söylemekte ama anneem 50 metrelik yolu 3 defa oturup dinlenerek yurumeye başladı ayrıca ayak altında ve uclarındada kor gıbı yanma olduğunu soyluyor sızden rıcam onur bey bır yol onerırsenız cok mutlu oluruz gerekırse muayene etmenız ıcın orayada gelebılırız.Şimdiden cok teşekkür ederım.
Op. Dr. Onur KULAKSIZOĞLU' nun cevabı;
Oldukça sıkıntılı bir durum. Mutlaka iyi ve detaylı sinir testi lazım. Ayrıca dinamik filmler ve ilaçlı MR gerekli. Aslında gelin ve ne gerekirse en kısa sürede yapalım. Adres ve randevu için asistanım Narin: 0 535 245 45 22
Adınız ve Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Mesajınız
Güvenlik Kodu
Doğrulama Resmi
Güvenlik Kodunu Giriniz