Sorularınız

ahmet emet
07/03/14
Merhaba Onur Bey, eş MR imin sonucunda L5 S1 intervertebral diskinde sinyal kaybı izlenmekte olup, diskte diffüz bulging saptanmıştır. Anterior epidural yağlı mesafe daralmıltır, dural kee anteriordan basılıdır. yazmaktadır.Önerilerinizi bekliyorum.Şimdiden çok teşekürler.
Op. Dr. Onur KULAKSIZOĞLU' nun cevabı;
Bol bol yüzme ve egzersiz yanında kilo sorunu varsa halletmesi. Bu tip fıtık başlangıçlarındaki en iyi tedavi.
Nilay Devseren
06/03/14
Merhabalar Hocam
ŞİKAYETİM:
Sağ ayakta uyuşukluk ve geçici his kaybı, pediatral ağrı, büyük tuvalette zorlanma..
BULGULAR:
Lomberaks düzleşmiştir, L1vertebra düzeyinde spinal kordda yaklaşık 2 cm çapında syrinks kavitesi izlenmektedir. Spinal Kordda L3-L4 düzeyinde sonlanmaktadır(Tethered Cord)
Soru: Ameliyat olmam gerekir mi? Felç riskim varmı?
Saygılar.
Op. Dr. Onur KULAKSIZOĞLU' nun cevabı;
Selamlar, Rapora ve yazdıklarınıza göre oldukça ciddi şikayetleriniz var ve bence GERGİN OMURİLİK SENDROMU saptandığında ameliyat gerekir. Gelin en kısa sürede mikrocerrahi yapalım ve sizi bu dertten kurtaralım. Opr. Dr. Onur Kulaksızoğlu 0 212 233 22 00 - 0 535 245 45 22
dilek kaba
05/03/14
Merhaba hocam mr sonucum;
Servikal lordozda duzlesme izlenmektedir.
Servikal intervertebral disklerde erken donem dejenerasyonla uyumlu T2A sekanslarda hipointens intranukleer klefler izlenmektedir.
C3-C4 intervertebral diskinde minimal bulging ve sag noral foraminayi daraltan osteofit eslikli genis tabanli foraminal protruzyon izlenmektedir.
C4-C5,C5-C6 intervertebral disklerinden minimal bulgingler mevcuttur.
C6-C7 intervertebral diskinde ventral BOS araligini daraltan osteofit eslikli genis tabanli santral sol paramedian protruzyon mevcuttur. Bu duzeyde spinal kordda yaklisik 15 mm uzugunlugunda ince sirinks izlenmektedir.
Sayin hocam 22 yasindayim bu 6 ay once cekilmis bir mr sonucu isim yuzunden sonucu agrilarim ellerimde uyusma ve his kaybi basladigi zaman aldim gun gectikce agrilarim siddetleniyo gunluk islerimi yapamaz hale geldim yarin randevum var iyi sonuc alamazsam size muayne olmak isterim. Onerilerinizi bekliyorum.
Op. Dr. Onur KULAKSIZOĞLU' nun cevabı;
Dilek Hanım, Bulgular ciddi, şikayetleriniz ise tavan yapmış. En kısa sürede değerlendirmeliyiz. Gelin, ne gerekirse yapalım.
nuretttın bozoglu
05/03/14
L4,L5 SANTRAL EKSRÜDE disk ve geniş tabanlı disk protrüzyonu.L5-S1 GENİŞ TABANLI DİSK PROTRÜZYONU VAR.AMELİYAT DENİLDİ NE YAPMAM GEREK.
Op. Dr. Onur KULAKSIZOĞLU' nun cevabı;
Ameliyat için karar alırken sadece rapora göre değerlendirmek yanlış olabiliyor. Platformda yazdığım ameliyat kararları için rapordaki belirtilen omurilik basılarının ciddiyeti ve fıtığın patlamış olması. Sizin ki gibi diğerlerinin muayene edilmeden ve filmleri incelenmeden net bir kararı olamaz. Bence filmlerinizi bana yollayın, bakıp arayayım.
mustafa TEK
03/03/14
MR tanı: lomber lordozda düzleşme. multıpl düzeyde dejeneratif plato bulguları.l4 üst platosunda subakut schmorl nodülleri. platoda kemik iliği ödemi.spondilozis.multipl düzeylerde dejeneratif diskopati.l2-3 annulus bulging ve sol medio-lateral protrüzyon.L3-4 annulus bulging ve sol nöral foramen inferiorunu daraltan protrüzyon.l4-5 geniş tabanlı satral protrüzyon. L5-s1 minimal listezis ve buna bağlı psödo herni görünümü.
Op. Dr. Onur KULAKSIZOĞLU' nun cevabı;
Belde kayma ve fıtık bir arada. Bence iyi bir muayene etmek ve detaylı filmleri incelemek lazım. Gelin, ne gerekirse yapalım.
Seymen Gelmez
02/03/14
Sayın Hocam merhabalar. Uzun süredir özellikle boyun,kürek kemiği civarı ve sırtta ağrılar yaşıyordum. Son bir ayda ağrılarım şiddetlendi. Ortopedi bölümüne başvurdum ve 4 adet film ile boyun MR ı istendi. Filmlerin iki tanesi sırf boyun bölgesi ile ilgili, diğer ikisinde omurga yandan ve karşıdan çekildi. Mr sonucum şöyle; Servikal lordoz bozulmuştur, servikal intervertebral disklerde dejenerasyona uyumlu T2A da sinyal kaybı mevcuttur. c3-c4,c4-c5,c5-c6 intervertebral disklerde hafif posterior bulding izlenmekte olup bu seviyelerde anterior subaraknoid mesafesi daralmıştır. Spinal kord serbesttir. Nöral foromenler normal genişliktedir.Hocam bu sonuçlar sırt ağrımın nedeni olabilir mi. Daha ciddi bir rahatsızlığım olsa (omurga yada beyinde) boyun mrında ve çektirdiğim filmlerde tespit edilirmiydi ? ne yapabilirim ?
Op. Dr. Onur KULAKSIZOĞLU' nun cevabı;
Bu durumlarda iyi bir omurga muayenesi gerekir. Fizik Tedavi de en uygun seçenek gibi gözüküyor.
Önder bingöl
02/03/14
Mrb hocam asagida mr sonucumu paylaşıyorum bana yardimci olmanizi istiyorum.
Servikal fizyolojik lordoz izlenmektedir.
Servikal vertebra korpus yukseklikleri, dizilimleri ve sinyal intensiteleri doğaldır.
Intervertebral eklem araliklari normaldir.

C5-6 duzeyinde santral disk kabarikligi mevcuttur.
Servikal duzeylerde disk arka konturlarinda kanal yonune anlamli tasma saptanmamistir.
Noral foramen genislikleri tabii olup,noral kokler serbesttir.
Incelenen duzeylerde spiral kanal AP caplari fizyolojik sinirdadir.
Servikal spinal kord morfoloji ve sinyal intensitesi normaldir.
Kranioservikal bileske dogaldir.
Paravertebral yumusak dokular tabii gorunumdedir.

Hocam boynumda cok agri var. Bir kac haftalik ilac ve egzersiz tedavisi verdi. Rahatsizligim ne durumda tam olarak rapordan anladiginiz kadariyla ve iyilesme saglanabilirmi. Banka calisaniyim bu surede istirahat kullanmalimiyim. Tesekkur ederim
Op. Dr. Onur KULAKSIZOĞLU' nun cevabı;
Boyun fıtığı BEYAZ YAKALI HASTALIĞI diye geçer. Yani meslek olarak riskli alandasınız. Bol bol yüzme ve egzersizi hayatınıza adapte ediniz. Aksi takdirde bir gün ameliyat masasında karşılaşırız..:)
songül kırca
01/03/14
iyi akşamlar hocam bu benim 2. emar sonucum ilkinde bukadar ağrılarım yoktu fizik tetavi ile geçmişti şimdiki daha da artmış sanırım ve çok ağrı çekiyorum.emarda yazanlar şöyle yardımcı olursanız çok sevinirim /T12 vertebra korpus sol yarısında belirgin yükseklik kaybı (konjenital vertebra anomalilerinden hemivertebra göz önünde bulundurulmalıdır). /L4-L5 diskinde nonkompresif bulging,her iki nöral foramende daralma. /L5-S1 diskinde sol ağırlıklı santral posterior protrüzyon,spinal kanal çapında daralma,her iki ana sinir köküne solda daha belirgin olmak üzere bası,her iki nöral foramende daralma.. şu anda yazarken dahi kuvvetli ağrılarım var hocam
Op. Dr. Onur KULAKSIZOĞLU' nun cevabı;
2 yerde fıtığınız dışında omurilik kanal darlıkları var. Aslında iki MR filmini karşılaştırmak ve sizin EMG-Sinir testinizi görmek isterim.
yunus avci
01/03/14
Hocam 23 derece skolyoz var ne kadar surede bu derece 0 a duser ve bana onerebileceginiz egzersiz programlarini ara misiniz
Op. Dr. Onur KULAKSIZOĞLU' nun cevabı;
Ciddi egzersiz, yüzme germe ve duruş-pozisyon eğitimi etkili...
imren gözde
28/02/14
Hocam merhaba.ben 24 yasındayım 1 yıldır bel agrım var bel fıtıgım oldugu söylendi fizik tedavi gördüm ama agrılarım hala şiddetli.bu hafta tekrar mr cektirdim sonucu size aktarıyorum.
Saggital planda 4 mm kesit kalınlığında FSE tekniği ile T1 ağırlıklı,saggital planda 44 mm kesit kalınlığında FSE tekniği ile T2 ağırlıklı,Aksiyal planda 4 mm kesit kalınlığında FSE tekniği ile T2 ağırlıklı kesitler alınmıştır.
Lomber lordoz doğaldır.Lomber intervertebral eklem aralık genişlikleri tabiidir.Vertebra korpus yükseklikleri korunmuştur.Vertebra korpus köşeleri doğaldır.
L 4-5 intervertebral disklerde T2 ağırlıklı incelemelerde dejenerasyona sekonder sinyal kaybı mevcuttur.
Diğer lomber disklerin sinyal intensiteleri doğal olarak izlenmiştir.
L4-5 düzeyinde diffüz annuler bulging zemininde annulus fibrozis rüptürü ile uyumlu fokal sinyal değişikliği gösteren santral sol parasantral subligamentöz herniasyon ön epidural mesafeyi kapatarak dural sak ve dural sak çıkışında sol L5 sinir kökü proksimal kesimine bası yapmakta,sağ L5 sinir köküne komşuluk oluşturmaktadır.
Diğer disk arka konturlarında kanal yönüne anlamlı taşma saptanmamıştır.
Nöral foramen genişlikleri tabii olarak izlenmiş olup,nöral kökler serbesttir.
İncelenen düzeylerde spinal kanal AP çapları fizyolojik sınırlardadır.
Spinal kord normal yerinde konus medüllaris olarak sonlanmaktadır.Kauda equina köklerinin dağılımları simetrik ve tabidir.
Paravertebral yumuşak dokular doğal görünümdedir.
Önerebilecegnz birsey var mı acaba şimdiden teşekkürler.
Op. Dr. Onur KULAKSIZOĞLU' nun cevabı;
Size en kısa sürede ameliyat öneririm. Bence bu fıtığınızın yol açacağı hasarı önlemek adına vakit kaybetmeden gelin, bekliyorum.
Adınız ve Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Mesajınız
Güvenlik Kodu
Doğrulama Resmi
Güvenlik Kodunu Giriniz