Sorularınız

belma çağlar
05/05/14
merhaba hocam
39 yaşındayım ve mr çekimlerinde altda yazılı sonuçlar çıktı servikal lordoz düzleşmiştir.servikal disk materyallerinde dejeneratif sinyal kayıpları mevcut. C3-4 C4-5 faset eklemler hipertrofik görünümde C5-6 ve C6-7 seviyesinde bulging yanısıra bilateral faset hipertrofisimevcut. ilginize teşekkürler
Op. Dr. Onur KULAKSIZOĞLU' nun cevabı;
Boyunda henüz başlangıç aşamasında kabul edebileceğimiz fıtıklarınız var. Bol bol yüzme ve egzersiz öneririm.
Zeynep uğurlu
04/05/14
İyi günler, vereceğiniz bilgiler için şimdiden teşekkürler.annem bir yıl önce spinal stenoz ameliyatı oldu fakat sağ bacak ağrısı hiç geçmedi.yeni çekilen kontraslı emar sonucu şöyledir. d10D11diskinde spinal korda ve sağ d11 köküne bası oluşturan sağ paramedian fokal ekstrüde herniasyon. D11-d12, D12-L1,L1-L2,L2-L3, ve L3-L4 disklerinde dural kese basısı oluşturan bulging. L4-L5diskinde dural keseye ve bilateral L5 köklerine bası oluşturan postero-santral geniş tabanlı subligamentöz herniasyon. L5-S1 diskindedural keseyi indente edenbulging L2,L3,L4,L5 vertebralar seviyelerinde bilateral transpedinküler metalik fiksatörlere bağlı artefaktlar izlenmiştir.laminektomi defektleri izlenmektedir. Kesit planına giren sağ sürrenal gland lojunda yaklaşık 18*14 mm. Boyutlarında düzgün konturlu T2 hafif hipointens nodüler lezyon izlenmiştir. Karaciğer sol lob lateral segmentte yaklaşık 18*12mm boyutlarında T2 hiperintens kistik sinyal mevcuttur. Spinal kanalda patolojik kontrast tutulumu saptanmadı.
Op. Dr. Onur KULAKSIZOĞLU' nun cevabı;
Selamlar, Annenizde sağ bacak ağrısını açıklayabilecek fıtıklar var. Fakat karaciğer ve böbrek açısından da değerlendirilmesi lazım. Ben Annenizin tomografisini de çektirip vidalara bakmak isterdim.
Tenzile KOÇ
04/05/14
Mrh Hocam. MR sonuçlarım aşağıda. 64 yaşında ve 70 kiloyum.şimdilik kışa doğru fizik tedavi önerdiler. Bel bölgesinde 4-5 yıldır devam eden ağrılarım var. siz ne tavsiye edersiniz.
LOMBER SPİNAL MRG TETKİKİ
sagital düzlemde T1A ve T2A, transvers düzlemde T2A kesitler elde olunmuştur.
Lomber vertebra korpuslarında spondilotik değişiklikler izlenmektedir. L3 vertebra evre I spondilolistezis göstermiştir.
distal torasik spinal kordun ve konus medüllarisin sinyal özellikleri normaldir.
L2-3 diski diffüz bulging göstermiş, her iki nöral foramene doğru hafif protrüde olmuştur.
L3-4 diski diffüz bulging göstermiştir ve sağ nöral foramene doğru protrüde olarak sağ nöral foramen çıkışında sağ L3 sinir köküne bası oluşturmuştur. bu düzeyde lateral resesler disk basısı, spondilolistezis ve faset eklem hipertrofisi nedeniyle daralmıştır.
L4-5 diski posterior santral kesime doğru geniş tabanlı protrüzyon göstermiştir ve her ikiL5 sinir köküne hafi bası yapmış, lateral reseslerde daralmaya yol açmıştır.
L5-S1 diski diffüz bulging göstermiştir.
SONUÇ
1-Lomber spondiloz
2-L3 vertebra evre I spondilolistezis
3-Yukarıda bahsedilen seviyelerde disk herniasyonları.
Op. Dr. Onur KULAKSIZOĞLU' nun cevabı;
Merhabalar, Sizin MR sonucunuza göre HEM BEL KAYMASI HEM DE SAĞ BACAKTA ŞIDDETLI AĞRI OLUŞTURACAK FITIK VAR. Bence en kısa sürede Fizikle vakit kaybetmeden sizi ameliyat etmemiz lazım. Mikrocerrahi ile fıtığınızı alıp, daha sonra vida ile sabitleme yaparız.
deniz Kızılay
04/05/14
selam aleyküm size daha önce iki defa mesaj attım cvb vermediniz lütfen yardım iniza ihtiyaç var yedi sekiz aydır şiddetli bel ağrılarım var iki mr çektim son mr sonuçlarım L4 - 5'DE posterior bulging ve bilateral nöral foramenlerin inferior kesimlerinde daralma yazıyo ne yapmam gerekiyor fizik tedavi ye gittim fayda etmedi şimdiden teşekkürler
Op. Dr. Onur KULAKSIZOĞLU' nun cevabı;
Cevaplarda bir gecikme olduysa özür dilerim. Sizin bu MR raporunuza göre bol bol yüzme ve egzersiz öneririm.
fatih balkaya
04/05/14
l4-5 intervertebral diskinde dejenarasyona sekonder sinyal kaybı izlenmektedir.l4-5 diskinde diffüz anüler bulging izlenmektedir.anterior epidural mesafe oblirteredir.dural saka minibal bası mevcuttur.bi
ateral nöral foramenleler minimal daralmıştır.ana sinir kökleri serbesttir.baldırlarım da agrı ve bazende kalçamda uyuşmalar var .bu mr raporum ve de doktorum beldeki bir diskin amortisör olarak düşün dedi o patlamış dedi ameliyata gerek yok dedi ve egzersiz verdi.yardımcı olursanız sevinirim .teşekkürler
Op. Dr. Onur KULAKSIZOĞLU' nun cevabı;
Aslında tabir güzel, amortisör patlamış. Fakat sizin bu MR filminizde beraber, yanında dinamik-fonksiyonel bel röntgeni çekip yollarsanız sevinirim. Belde kayma olasılığını atlamayalım.
seyhan kara
03/05/14
Merhaba yasim 29 ve grafikerim. Sağ bilek ,kucuk parmak ve yüzük parmaginda agri ve uyuşma şikayetiyle doktora baş vurdum. Vermiş olduğu mr aldim sonucu gosteremedim yorumlarsaniz sevinirim. Servikal mr sonucu, c2-3 düzeyinde diskte dehidratasyona bagli sinyal kaybi, C3-4 düzeyinde. Diskte dehidratasyona hayli sinyal kaybi, C4-5 düzeyinde diskte dehidratasyona hayli sinyal kaybi, sağ normal foremende minimal daralma, sağ c5 sinir köküne minimal temas C5-6 düzeyinde diskte de hidratasyona bagli sinyal kaybi, C6-7 düzeyinde diskte de hidratasyona bayli sinyal kaybi. Şimdiden teşekkürler.
Op. Dr. Onur KULAKSIZOĞLU' nun cevabı;
Ufak tefek diyebileceğimiz fıtıklarınız var. Bol bol yüzme ve egzersiz öneririm.
Ahmet Tezel
03/05/14
Merhaba hocam. 48 yaşındayım. Belimdeki ağrılarımdan dolayı doktora gittim. Sonuç olarak,
1-) L3-4; bulging , dural kese basısı
2-) L4-5; sağ parasantral kranial migratuar herniasyon, dural kese ve sağda L5 sinirine bası yazıyor.
Doktor acilen ameliyat olmam gerektiğini söylüyor. Ne yapmam gerekiyor hocam? Yardımcı olursanız sevinirim. Sizlere iyi çalışmalar ve iyi günler diliyorum.
Op. Dr. Onur KULAKSIZOĞLU' nun cevabı;
Ahmet Bey, Sizin MR sonucunuza göre halk arasında söylendiği üzere patlamış bel fıtığınız var. Bence en kısa sürede Mikrocerrahi yapalım, sizi bu dertten kurtaralım.
perihan özden
03/05/14
Mrb dr bey ben sırtımda karıncalanmadan dolayı nörolojiye gittim. Mr çektrdm sonucumdaki koyu yazılı cümleler şöyle: Dorsal vertebra korpus endplatelerinde schmorl nodülleri izlendi. T7-T8 disk sinyal intensitesi azalmıştır. Diskte diffüz taşma izlendi Dura basılıdır. Acaba sorun ne? Teşekkürler
Op. Dr. Onur KULAKSIZOĞLU' nun cevabı;
Ciddi bir problem yok.
Havva Cubukcu
02/05/14
Merhaba hocam. Annem bir hafta once siddetli bacak agrisiyla hastaneye gitti ve beyin cerrahi servisine yatirildi. Mr sonucunu goren doktor yuzde yuz ameliyat dedi. Kalcaya yakin yerde bel kaymasi oldugunu soylediler. Riskleri oldukca fazla dedigi icin annem ameliyati reddetti olmak istemiyor. Korkulari cok fazla. Agrilari da ara ara olunca ameliyat olmaktan vazgecti. Sivasta ikamet etmekteyiz istanbulda tedavi ettirmek istiyoruz. Ucak yolculugu yapmasi riskli midir?
Op. Dr. Onur KULAKSIZOĞLU' nun cevabı;
Uçakla gelmesinde bir sakınca yok. Gelin, en kısa sürede ne gerekirse yaparız.
Muhittin Emir
02/05/14
Hocam ben 16 yaşındayım belini masaya vurdum mr çektirdin sonuclari şöyle; L4-L5 intervertebral diskinde protrüzyon ,L5-S1 intervertebral diskinde bulging , dejeneratif değişiklikler yaziyor hocam belim agriyor doktor bugün yokmuş 2 gün bekleneni söylediler hocam hastaligimi söyleyebilir misiniz
Op. Dr. Onur KULAKSIZOĞLU' nun cevabı;
Sizin için istirahat önemli. Bundan sonrasında da dikkatli olmalısınız.
Adınız ve Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Mesajınız
Güvenlik Kodu
Doğrulama Resmi
Güvenlik Kodunu Giriniz