Sorularınız

-
01/01/70
merhabalar hocam, yaklaşık on aydır belimden rahatsızım. fakat gittiğim doktorların hepsi farklı teşhis ve tedavi yöntemi önerdi. iki gün önce tekrar MR çektirdim. rapor şu an elimde. size raporu aynen yazmak istiyorum. beni bir an önce aydınlatıp yönlendirirseniz sevinirim. -------------------- İnceleme metodu: TSE T1W aksiyal T2W TSE aksiyal, sagittal Bulgular: Lomber lordoz korunmuştur. Konus medullaris normal lokazisyonda olup distal spinal kordda normal dışı görünüm saptanmamıştır. Lomber vertebra korpus yükseklikleri normaldir. Lomber bölgede multipl seviye disklerde dejeneratif T2W sinyal azalması mevcut olup disk mesafeleri normal görünümdedir. L1-2 disk dorsal yüzde bombeleşme mevcuttur. L2-3 seviyesinde anlamlı herniasyon yoktur. Tekal kese basısı saptanmamıştır. Lateral resesler ve nöral foramenler normal izlenmektedir. Sinir kökü basısı saptanmamıştır. L3-4 disk dorsal yüzde bombeleşme mevcuttur. L4-5 disk dorsal yüzde diffüz bombeleşme mevcuttur. Nöral foramenler ılımlı daralmıştır. L5-S1 seviyesinde anlamlı herherniasyon yoktur. Tekal kese basısı saptanmamıştır. Lateral resesler ve nöral foramenler normal izlenmektedir. Sinir kökü basısı saptanmamıştır. Paraspinal ve paravertebral yumuşak dokular normaldir. ---------- hocam rapor aynen böyle. beni ayrıntılı olarak aydınlatmanızı, yönlendirmenizi rica ediyorum. saygılar...
Op. Dr. Onur KULAKSIZOĞLU' nun cevabı;

Şükriye Hanım,

Rapora göre hareket edecek olursak bol bol yüzün ve egzersiz yapın demek yeterli. Fakat filmi okurken sizide muayene etmek en net bilgiyi sağlayacaktır.

-
01/01/70
Onur Bey size canlı yayınınızda ulaşamadım. Şikayetimi ve MR sonucumu size bildirmemi söylediler. Ben Trabzonda oturuyorum ama MR sonucuma cevap yolladğınızda İstanbul a gelmeyi ddüşünüyorum. Şikayetlerimi size kısaca yazıyorum: Boynumda8 yıldır ağrı var fakat son 4-5 yıldır sürekli ve dayanılmaz olmaya başladı. Boynumun arkasına, gözüme, başıma ağrı çok şiddetli vuruyor. Aşırı şiddetlendiğinde boynum ve omuzları sertleşiyor. O anda sanki beynime kan gitmiyor sürekli çırpınıyorum. Oturup kalktığımda sıkışma oluyor. Yürürken rahat yürüyemiyorum. Sürekli sol tarafımda bir şeyi beni sıkıştırıyor sürekli baş ağrısı çekiyorum. Stresli zamanlarımda daha da kötü oluyorum. Çok şiddetli ağrı olunca 15-20 günde bir acile gidiyorum ------ yapıyorlar sadece 1 gün rahatlıyorum. Bu ağrılar yüzünden hayattan tamamen koptum. Hiçbir işimi istediğim gibi yapamıyorum. Sizce ameliyatla dezelir miyim? (Kas gevşetici ilaçlar, iğneler ve fizik tedavi tan olarak ağrılarımı geçirmiyor.) Sizin alanınızda çok iyi olduğunuza ve beni eski sağlığıma kavuşturacağınıza inanıyorum cevabınız için şimdiden teşekkür ederim. SERVİKAL MR TETKİKİ Kranio servikal bileşke oluşunları tabii olarak izlenmektedir. Servikal lordoz düzlaşmiştir. Servikal vertebra korpus yükseklikleri ve sinyal intensiteleri tabiidir. C5-6 intervebral diskinde dejenerasyona sekonder T2A serilerde yükseklik ve sinyal kaybı mevcuttur. C3-4, C4-5 intertebral disklerinde minimal bulging izlendi. Bilateral nöral foramenler açıktır. C5-6 seviyesinde santral-sağ paramedian spinal kanal ön arka çapı disk patolojisine sekonder rölatif olarak daralmıştır. Diğer seviyelerde disklerin arka konturu normaldir. Bilateral nöral foramenler açıktır. Spinal kord morfolojisi ve sinyal intensitesi normaldir.
Op. Dr. Onur KULAKSIZOĞLU' nun cevabı;
Bence sizin sadece boyundaki fıtıklar ile açıklanması mümkün olmayan bir sürü şikayetleriniz var. Bunlar için Nöroloji ve belki de Psikiatri ile de görüş alış-verişinde bulunmak gerekir.
-
01/01/70
Onur Bey size canlı yayınınızda ulaşamadım. Şikayetimi ve MR sonucumu size bildirmemi söylediler. Ben Trabzonda oturuyorum ama MR sonucuma cevap yolladğınızda İstanbul a gelmeyi ddüşünüyorum. Şikayetlerimi size kısaca yazıyorum: Boynumda8 yıldır ağrı var fakat son 4-5 yıldır sürekli ve dayanılmaz olmaya başladı. Boynumun arkasına, gözüme, başıma ağrı çok şiddetli vuruyor. Aşırı şiddetlendiğinde boynum ve omuzları sertleşiyor. O anda sanki beynime kan gitmiyor sürekli çırpınıyorum. Oturup kalktığımda sıkışma oluyor. Yürürken rahat yürüyemiyorum. Sürekli sol tarafımda bir şeyi beni sıkıştırıyor sürekli baş ağrısı çekiyorum. Stresli zamanlarımda daha da kötü oluyorum. Çok şiddetli ağrı olunca 15-20 günde bir acile gidiyorum diazem yapıyorlar sadece 1 gün rahatlıyorum. Bu ağrılar yüzünden hayattan tamamen koptum. Hiçbir işimi istediğim gibi yapamıyorum. Sizce ameliyatla dezelir miyim? (Kas gevşetici ilaçlar, iğneler ve fizik tedavi tan olarak ağrılarımı geçirmiyor.) Sizin alanınızda çok iyi olduğunuza ve beni eski sağlığıma kavuşturacağınıza inanıyorum cevabınız için şimdiden teşekkür ederim. SERVİKAL MR TETKİKİ Kranio servikal bileşke oluşunları tabii olarak izlenmektedir. Servikal lordoz düzlaşmiştir. Servikal vertebra korpus yükseklikleri ve sinyal intensiteleri tabiidir. C5-6 intervebral diskinde dejenerasyona sekonder T2A serilerde yükseklik ve sinyal kaybı mevcuttur. C3-4, C4-5 intertebral disklerinde minimal bulging izlendi. Bilateral nöral foramenler açıktır. C5-6 seviyesinde santral-sağ paramedian spinal kanal ön arka çapı disk patolojisine sekonder rölatif olarak daralmıştır. Diğer seviyelerde disklerin arka konturu normaldir. Bilateral nöral foramenler açıktır. Spinal kord morfolojisi ve sinyal intensitesi normaldir. İLKNUR GÜDEK TRABZON
-
01/01/70
hocam başarılı çalışmalarınızı taktirle karşılıyor ve kolaylıklar dileyerek söze girmek istiyorum:bel ve bacak ağrıları şikayetleriyle fizik tedavi merkezinde bi dr muayene oldum.mr sonucu bakılarak bel fıtığı teşhisi konuldu.çeşitli kas gevşetici ilaçlar ve15 tane iğne vuruldum.Tedavinin bitmesiyle ağrılar yeniden ve daha şiddetli başladı.aynı dr ikinci kez gittiğimde muayene sonucumun daha kötü olduğunu söyleyerek istirahat ve fizik tedavi önerdi. aynı mr farklı bi beyin cerrahı uzmanına gösterdiğimde bana ameliyat olmak zorundasın dedi.fizik tedavinin 6. günündeyim ama ağrıkesici almadığım zaman ağrılarımı şiddetle hissediyorum.hocam mr raporumu okuyarak bana bir fikir vermenizi rica ediyorum. uygulanan sekanslar:t1 ve t2 ağırlıklı sağittal,t2 ağırlıklı aksiyal lomber lordor düzleşmiştir. L3-4 DE MİNİMAL DİFFUZ BULGİNG İZLENDİ.BİLATERAL NÖRAL FORAMENLER NORMALDİR. L4-5 DE DİFFUZ BULGİNG İZLENDİ.BİLATERAL NÖRAL FORAMENLER İNFERO-MEDİALDE DARALMIŞTIR. L5-S1 DE SANTRAL-SOLDA DİSK PROTRÜZYONU İZLENDİ.BİLATERAL NÖRAL FORAMENLER İNFERO-MEDİALDE DARALMIŞTIR. DİĞER LOMBER DÜZEYLERDE DİSK HERNİSİ SAPTANMADI. LOMBER SPİNAL KANAL GENİŞLİĞİ NORMAL SINIRLARDADIR. DİSTAL SPİNAL KORD VE FİLUM TERMİNALE NORMALDİR. LOMBER VERTEBRAL KOLONDA PATOLOJİK SİNYAL İZLEMEDİ.PARAVERTEBRAL YUMUŞAK DOKULAR DOĞALDIR. SONUÇ:L3-4 DE MİNİMAL DİFFUZ BULGİNG. L4-5DE DİFFUZ BULGİNG L5-S1 DE SANTRAL-SOLDA DİSK PROTRÜZYONU.
Op. Dr. Onur KULAKSIZOĞLU' nun cevabı;

Esra Hanım,

Rapora göre çok acil ameliyat gerekir demek yanlış ama mutlaka iyi bir muayene etmek gerekir. Sizin Fizik Tedavi görmenize ve iğne tedavisi uygulanmasına rağmen geçmeyen ağrılarınız altta yatan ciddi bir fıtık habercisi olabilir. Gelin, ne gerekirse yapalım.

-
01/01/70
Sayın hocam Basında bel fıtığı ameliyatlarında TESSYS diye bir yöntemden söz ediliyor.Bu yöntem hakkında bilgi verirmisiniz? Bu yöntem sizin yaptığınız microcerrahiden farklı bir yöntemmidir? Teşekkürler H.Gültekin Karaca Eskişehir
Op. Dr. Onur KULAKSIZOĞLU' nun cevabı;

Selamlar,

Sizin sorduğunuz yöntem; Endoskopik Bel Fıtığı Ameliyatı tekniği. Ben genelde Mikrocerrahi teknik ile MİNİMAL İNVAZİV DİSK CERRAHİSİ uyguluyorum. Yöntemlerim çeşitli farklılıkları var ve tüm yayınlarda belirtilen şekli ile en üstün yöntem MİKROCERRAHİ teknik ile MİKRODİSKEKTOMİ.

-
01/01/70
Merhaba hocam . babamın (MR) raporu sonuç ; L3-4 disk düzeyinde sağ paramedian ekstrude herniyasyon ve superiora 2 cm lik migrasyonu mevcuttur.Trase boyunca L3 kök basısı görünümü mevcuttur. L5-S1 disk düzeyinde bileteral spondilolizis defekti izlenmektedir. Her iki noral foramen daralmıştır. hocam ne yapmamızı önerirsiniz. şimdiden teşekkür ediyor saygılar sunuyorum .iyiki varsınız.
Op. Dr. Onur KULAKSIZOĞLU' nun cevabı;

Sayın Kurt,

Babanızın en kısa sürede MİKROCERRAHİ ile fıtık ameliyatı yapılmasını tavsiye ediyorum.

İsterseniz gelin, ne gerekirse yapalım.

-
01/01/70
Merhaba. 3 hafta önce boynum tutuldu. son 2 haftadır sol başparmağımda uyuşukluk (bazen tüm el ve kolda) ve boyundan omuza bazende kola doğru ip çeker gibi bir ağrı oldu. Nörologa gittim. Kulunç var sende birşey yok deyip göndermişti. İlaçlar yazdı ama fayda etmedi. Uyuşukluk ve ağrılar devam etti ve sol kolumla artık bir şey kaldıramaz oldum. Sanki çok ağır şeyler taşımışım ve kolum o yüzden ağrıyor gibi bir his var. Başka bir nöroloji doktoruna gittim. Mr çektirdik. Raporda : Servikal lordoz tabiidir. Vertebra korpuslarının yükseklikleri, konfiürasyonları ve dizilimleri tabiidir. İnvertebral disk aralıkları normal genişliktedir. Vertebraların kortikal-medüller sinyal intensite dağılımları normaldir. Kranioservikal bileşke anomalisi saptanmamıştır. Atlantoaksiyal eklem ilişkisi normaldir. İntervertebral disklerde /2 sinyal kayıpları dikkat çekmektedir. Vertebra korpus köşelerinde osteofit oluşumları mevcuttur. C3-C4, C4-C5, C5-C6 disklerinde medial protrüzyonlar ön subaraknoid mesafeyi daraltmakta, kord ventral yüzlerinde kısmen basılara neden olmaktadır. Diğer seviyelerde intervertebral disklerin arka konturlarında kord veya nöral elemanlara bası oluşturabilecek spinal kanal yönünde anlamlı bir taşma yoktur. Spinal kord doğal anatomik form ve sinyal intensitesinde orta hat yerleşimli olarak izlenmektedir. Servikal seviyede ossöz spinal kanal çapı ve bilateral nöral foramen normal sınırlardadır. Servikal faset eklemler, paravertebral kas ve yumuşak doku oluşumları doğaldır. SONUÇ: C3-C4, C4-C5, C5-C6 disklerinde medial protrüzyonlar ön subaraknoid mesafede daralma, kord ventral yüzlerinde kısmen basıları burda bitiyor. Bu sonuca göre ne yapmam gerekiyor. Lütfen yönlendirebilirmisiniz. Nereye gideceğimi bilmiyorum. Kolum gitgide dahada kötüleşiyor.
Op. Dr. Onur KULAKSIZOĞLU' nun cevabı;

Zeynep Hanım,

Mutlaka yeni bir MR ve EMG-Sinir Testi çektirip bana kargo ile yollayın. Bakıp arayayım. Çünkü oldukça sınırda fıtığınız var ama çok detaysız MR raporu.

-
01/01/70
Sayın Hocam;EMG Raporu; Bulgular:1)İncelenen duysal ve motor sinir iletim hızları ve M yanıt amplitürkleri normaldir. 2)İncelenen kaslardan sağda C6 da daha belirgin olmak üzere,bilateral c6,c7 Kronik nörolojenik MUp değişiklikleri gözlenmiştir SONUÇ:Bu ENMG incelemesinde sağda C6 da daha belirgin bilateral C6,C7(hafif) spinal veya radiküler etkilenme ile uyumlu elektrofizyolojik bulgular elde edilmiştir. KLİNİK BİLGİ: Servikal lordoz düzleşmiştir.Servikal vertepraların yükseklik ve intesitesi normaldir.Servikal vertebra korpuslarında dejeneratif oste ofitik sivrileşmeler izlenmektedir.İntervertebral eklemlerde dislokasyon saptanmıştır.C2-3 İntervertebral diskin yüksekliği normal olup intensitesi azalmıştır.Disk arka korumu konturu normal sınırlardadır.Spinal kanal ve noral foremenler serbesttir.C3-4 İntertebral diskin yüksekliği normla olup İntersitesi azalmıştır.İntervertebral diskte anteriyor subaraknoid mesafeyi daraltan,spinal korda belirgin bası oluşturmayan,mininmal santral posterior protruzyon izlenmiştir.C4-5 İntervertebral diskin yüksekliği normal olup,İntensitesi azalmıştır.İntervetrebal diskte anterior subaraknoid mesafeyi daraltan,spinal korda belirgin bası oluşturmayan minimal santral posterior protruzyon izlenmiştir.C5-6 İntervertebral diskin yüksekliği normal olup,intensitesi azalmıştır İntervertebral diskte anteriyor subaraknoid mesafeyi oblitere eden,spinal korda bası oluşturan,santral posterior prodruzyon izlenmiştir.C6-7 İntervertebral diskin yüksekliği normal olup,intensitesi azalmıştır. İntervertebral diskte anterior subarak noid mesafeyi daraltan,spinal korda belirgin bası oluşturmayan geniş tabanlı sığ porterior prodrizyon izlenmiştir.Kranioservikal bileşke normaldir.Paraspinal yumuşak dokuda patalojik vurgu saptanmıştır... ROMATOLOJİ TETKİK SONUÇLARI:GLU=93,CREA=0.7,ALT=16,=AST=19,CRP=8.3,Sedim 60=15 NOT:Sağ omuzumda 2008 den beri bu ağrı devam ediyor etmektedir.Ortapedi,Fizik,Beyin,Noroloji,Romotoloji,Dahiliye,Kardiyoloji,Kalp damar bu doktorlara gözüktüm.Bir sonuca ulaşamadım tahlillerim temiz çıktı.Lütfen beni bilgilendirirmisiniz.
Op. Dr. Onur KULAKSIZOĞLU' nun cevabı;

Tekin Bey,

Boyun Fıtığınız bu şikayetlerinizi tamamen açıklıyor gibi. Ben size Boyun fıtığınızın ortadan kaldırılması sonrası rahatlayabileceğinizi söyliyebilirim.

-
01/01/70
onur hocam ben 32 yaşında yım 2 yıldır bel agrısı çekiyorum özelliklede kalça kısmımda bir kaç doktora gittim agrı kesici ve inne verildibir kaç kezde istirahat aldım en sonunda mr çekildi sonuç şöyle1) L4-5 diskinde posterosantral milimetrik disk protrüzyonu, tekal keseye hafif bası 2) L5-S1 diskinde santral posterior protrüzyon, tekal keseye bası mr sonoçlarımda bu çıktı 14 seans 1 hissedilmeyen 1 de hafif şiddetli iki tür elektirik verilerek uluttrason yapılarak ardından sıcak konularak fizik tedavi görüyorum tedavimin 13. seansındayım . doktorum bu yöntemin agrılarımın azaltacagını söyledi fakat şimdilik hiçbir gelişme yok. bana bir yol gösterirmisiniz
Op. Dr. Onur KULAKSIZOĞLU' nun cevabı;

Zafer Bey,

Bu ağrılarınızın kaynağı sadece bel olmayabilir.

Detaylı filmler yanında belki sinir testi gerekebilir.

-
01/01/70
Hocam tekrardan merhaba, Adım Mutlu. Daha önce de sizi boyun MRım için rahatsız etmiş ve benden görüntüleri istemiştiniz. Daha sonra da telefonla tarafıma bilgilendirme yapmıştınız ve bu bağlamda fizik tedavi, egzersiz ve yüzme önermiştiniz. Bunun için size minnattarım. Allah razı olsun. Bunları bir doktor kontrolünde yapmam gerekirse bana Bursada görev yapan bir doktor ismi önerebilir misiniz? Fikirlerinizi ve tavsiyelerinizi önemsiyorum. Tanıdığınız, kalitesine güvendiğiniz Bursada görev yapan bir doktor varsa ve önerirseniz çok sevinirim. Herşey için çok çok çok teşekkürler. Meslek hayatınızda başarılar. Mutlu
Op. Dr. Onur KULAKSIZOĞLU' nun cevabı;

Mutlu Bey,

Tüm Türkiyede çok değerli arkadaşlarımız var.

Şimdiden geçmiş olsun.

 

Adınız ve Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Mesajınız
Güvenlik Kodu
Doğrulama Resmi
Güvenlik Kodunu Giriniz