Sorularınız

-
01/01/70
Hocam iyi günler..size daha öncede yazmıştım Annemle alakaslı bi sorun, Mr sonucu şöle......... Lomber lordozda artış mevcuttur..Açıklığı sağa bakan hafif skolyoz izlendi. vertebrakorpus uç kesimlerinde osteofitik yenikemik oluşumları ve vertebra korpuslarında yer yer schmorll nodülleri ve yağ depozitleri izlenmiştir.(Spondiloz). İntervertebral disk intensitelerinde azalma izlenmiştir(Dejeneratif diskopati). L2/3,L3/4,L4/5 ve L5/S1 düzeylerinde anterior epidural yağlı dokuyu oblitere eden posterior protüzyon mevcuttur... Kesit alanına giren intervertebral disk mesafeleri normal olarak izlenmiştir.. Lomber ve sakral spinal kanal içerisinde kitle lezyonu saptanmamıştır. belirgin spinal kord patolojisi saptanmamıştır.. Sonuç bu hocam ne diyorsunuz annem 66 yaşında 160 boyunda ve yaklaşık 75 kg yüksek tansiyonu var ve yaklaşık 3 yıl önce By pas oldu. ameliyat olmalımı olursa sonuç ne olur.problemden tam kurtulurmu ve ameliyat masrafları ne olur en kısa zamanda beni bu konuda aydınlatırsanız sevinirim...Hoşçakalın
Op. Dr. Onur KULAKSIZOĞLU' nun cevabı;

Mevlüt Bey,

Annenizin bu sonucuna göre operasyon gerekliliği var. Fakat nasıl bir operasyon yapacağımız hakkında geniş bilgileri muayene sonrası yüzyüze anlatırım. Maliyet konusunu hastane medikal muhasebelerinden öğrenebilirsiniz.

-
01/01/70
SAYIN HOCAM, EŞİM 2005 YILI EYLÜL AYINDA BEL FITIĞINDAN AMELİYAT OLDU. AMELİYAT SONUCU ÇİFT FITIK OLDUĞU, BİRİNİN DE KOPMAK ÜZERE OLDUĞU, BAŞARILI BİR OPERASYON OLDUĞU SÖYLENDİ. O ZAMANDAN BU YANA EŞİM AMELİYAT ÖNCESİ GÜNLERİNİ ARAR OLDU. DEĞİŞİK HOCALARA GİTTİK MR SONUCUNA GÖRE HERKES AMELİYATIN BAŞARILI GEÇTİĞİNİ SÖYLÜYOR. AMA EŞİM ÖZELLİKLE SON YILDA ÇOK RAHATSIZ, BEL VE KALÇALARINDA AĞRI VE AYAĞINDA UYUŞUKLUĞUN ARTTIĞI SÖYLÜYOR. SON BİR YIL İÇİNDE FİZİK TEDAVİ DE ALDI. SİZİ TELEVİZYON PROĞRAMINDA GÖRDÜM. SON İKİ AY ÖNCEKİ MR RAPORUNU SİZE YAZIYORUM. BİZE YOL GÖSTERİRSENİZ MİNNETTAR OLACAĞIZ. LOMBER SPİNAL MRG: LUMBAL VERTEBRAL DİZİLİM DOĞALDIR. LUMBAL VERTEBRALARIN KORPUS YÜKSEKLİKLERİ, POSTERİOR ELEMANLARI VE MEDÜLLA SİNYAL İNTENSİTELERİ NORMALDİR. LUMBAL İNTERVERTEBRAL DİSKLERİN SİNYAL ŞİDDETİ ALT LUMBER DÜZEYLERDE DEJENERASYONE SEKONDER ZALMIŞTIR. L4 VERTEBRA KORPUSU SAĞ YARIDA MODİC TİP 1 DEJENERATİF KEMİK İLİĞİ SİNYAL DEĞİŞİKLİKLERİ İZLENMEKTEDİR. L3-L4 İNTERVERTEBRAL DİSKİNDE SANTRAL GENİŞ TABANLI PROTRÜZYON VARDIR. BU DÜZEYDE SAĞDA DAHA BELİRGİN OLMAK ÜZERE HER İKİ İNTERVERTEBRAL FORAMEN KAUDAL DEN DARALMIŞ GÖRÜNÜMDEDİR. L4-L5 İNTERVERTEBRAL DİSKİNDE SAĞ FORAMİNAL ZONDA EKSTRÜZYON VE SOL PARASANTRAL-FORAMİNAL PROTRÜZYON İZLENMEKTEDİR. BU ÜZEYDE HER İKİ LATERAL RESES SAĞDA DAHA BELİRGİN OLMAK ÜZERE DARALMIŞTIR. SAĞ İNTERNAL VERTEBRAL FORAMEN DARDIR. SAĞ SİNİR KÖKÜNE BASI SÖZ KONUSU OLABİLİR. SPİNAL KANAL NORMAL GENİŞLİKTEDİR. KONUS MEDÜLLARİS NORMALDİR. PARAVERTEBRAL YUMUŞAK DOKULAR DOĞALDIR. MR RAPORUNDA YAZANLARI AYNEN YAZDIM. BİZE YOL GÖSTERİP NASIL BİR TEDAVİ İLE EŞİMİN SAĞLIĞINA KAVUŞACAĞI HAKKINDA BİLGİ VERİRSENİZ ÇOK MUTLU OLACAĞIZ. SAYGILARIMLA. EROL YURTSEVEN
Op. Dr. Onur KULAKSIZOĞLU' nun cevabı;

Erol Bey,

Sizin Eşinizin MR raporuna göre OMURİLİK KANAL ve SİNİR TÜNEL inde sıkışma var. Ayrıca omurlar arasında kayma olup olmadığına bakmak gerekir. Gelin, ne gerekirse yapalım.

-
01/01/70
hocam merhabalar 29 yaşındayım 1 sene önce sol şakağımda kulağımın tam arkasında damar seğirmesi veya kas seğirmesi gibi bir olay başladı belirli aralıklarla tık tık tık diye seğirmeler başladı.daha sonra sağ şakağımdada başladı acı veya ağrı yok ama aşırı derecede huzursuz oluyorum geceleri yatağa başımı koyunca başlıyor seğirmeler.nöroloji doktoruna gittim tomoğrafi istedi.fakat tomoğrafi sonucunda bir sorun çıkmadı ilaç verdi fakat işe yaramadı.sizce bu problem nedir,yada hangi branş ilgileniyor yardımlarınızı bekliyorum hocam iyi çalışmalar.
Op. Dr. Onur KULAKSIZOĞLU' nun cevabı;
Öncelikle Nöroloji Uzmanı görmeli.
-
01/01/70
merhaba bana boyun ağrısı ve kol ağrısı uyuşması olduğundan emara giremediğimden korkumdan dolayı çok kötü durumda olduğumdan servikal spinal bt çekildi.hocam sizin yorumunuz çok önemli.yorumlarmısınız.c3-c4.c4-c5,c5-c6 diskleri vertebra posterior konturunu taşarak ventral subaraknoid alanı kapatmakta.spinal kord anterior bölümüne bası oluşturmaktadır.c3-c4 de posterior bulging.spinal kord basısı.c4-c5.c5-c6 da posterior herniasyon.hard disk.spinal kord nasısı yazıyor hocam beni çok korktular.bana göre ciddi şeyler mevcutmuş.zaman geçerse felç bile olabilirsin dendi.şimdi ensemi yastığa bile koyamıyor uyuyamıyor acı çeki yorum kolumda kötü.acaba gerçekten durum vahimmi.sizce ne demek bunlar.ne olur ayrıntılı olarak açıklayabilirmisiniz.bu durumda fizik tedavi fayda verirmi.dahamı kötü olur sizce..birde rapora göre.fıtık bir tanemi yeri.omuriliğe dayalı dendi.öylemi.fıtık dışı neler var acaba.bası yüzündenmi kolum kötü cevabınızı bekliyorum.teşekkür
Op. Dr. Onur KULAKSIZOĞLU' nun cevabı;

Berna Hanım,

Gerçekten oldukça ciddi sıkıntı mevcut. Ameliyat kararı vermek zor ama size en önemli tavsiyem cesaret iğnesi ile de olsa MR filmi çektirmeliyiz. Basılar HARD denilen sert kemiksi olduğu için Fizik Tedavi fayda etmez.

-
01/01/70
doktor bey; 30.05.2011 tarihinde MR sonucu aşağıdaki gibidir:L4-5 intervertebral diskinde dejenerasyon mevcut olup sol posteriorda tekal keseye ve sol sinir köküne bası yapan sol nöral forameni hafif daraltan protrüzyon izlenmektedir. Bu Mr sonucundan yaklaşıuk 2 ay sonra yani yaklaşık 1 hafta önce inanılmaz ağrılarla işe gidemez oldu, bu 1 hafta içinde gittiğimiz iki farklı beyin ve sinir cerrahinın ilki hemen asmeliyat derken 2. si fizik tedavi dedi, bu sabah gittiğimiz fizik tedavi uzmanı ise ağrılardan ve görünüş olarak çok zor yürüdüğümden sana egzersiz veremem dedi,aynı MR a bakıp 2 uzman farklı şeyler söyledi,internette fıtık ilerleyince felç...giibi ağır sonuçlar olabilir yazıyor ama biz daha fıtık ne durumda ameliyat mı fizik tedavimi tam anlayamadık,sizin MR a göre tespitinişz nedir,iyi çalışmalar dilerim..
Op. Dr. Onur KULAKSIZOĞLU' nun cevabı;

Eylem Hanım,

Farklı görüşler olması doğal. Fakat sizi muayene etmden ve detaylı film incelemesi yapmadan sadece rapora göre yorum yaparsam kafa karışıklığı bir kat daha artar. Benim size tavsiyem; filmlerinizide alın, gelin ve ne gerekirse yapalım. Soruyu sorduğunuz hekim Cerrahi Branşta değilse ameliyat ile ilgili yorum yapması da doğru olmaz sadece kafa karışıklığı yaratır.

-
01/01/70
onur bey merhaba, ben almanya`da yasiyorum. 32 yasindayim. 10 yildan beri boyun, sirt agrisi cekiyorum. 1 ay önce cekilen mr`a göre boynumda oldukca büyük bir fitik oldugu, ameliyat olmam gerektigi söylendi. ameliyat olmaya karar verirsem, türkiye`ye gelip size ameliyat olmak istiyorum. ama öncelikle mr resimlerimi görmenizi ve fikrinizi almak istiyorum. e-mail ile mr resimlerimi size göndermek istiyorum ama buradan resimleri ekleyemiyorum. Lütfen bir e-mail adresi verir misiniz? Ancak bu sekilde göndermem mümkün olur. Simdiden cok tesekkür ediyorum. Saygilarimla, Isil Sari
Op. Dr. Onur KULAKSIZOĞLU' nun cevabı;

Işıl Hanım,

dr.onurkul@gmail.com  veya AŞCIOĞLU PLAZA- HAKKIYETEN CAD. NO:17 D:7 FULYA-ŞİŞLİ-İSTANBUL adresine kargo ile yollayın.

-
01/01/70
onur bey ciddi sıkıntılardan bahsettiğiniz nedir korkuyorum.açık emar nişantasına beni yönlendirdi.doktor.açık emara girsem kesin yeterli olurmu.sizce kapalıya giremiyorum.ne görüntü verirmi.sonrada size gelirim sonuçlarla.yani fiziğe başlamıyımmı.sizce.birde bişey daha sorucam.boynumdan aşağıa doğru.omugada kemik acıyor.dokunamıyorum.yastık bile batıyor.sanırım omuriliğimdede sorun var.herhalde.daha öncede ağrılardan dolayı yine emara giremedğimden.servikal.dorsal.lumbasakral bt 3.lü çekim istendi.onuda çektiriyimmi.size galmeden.omurgamamı sirayet etti acaba bu boynumdaki şeyler.ciddi dediğiniz fıtıktan hariç baska şeylerde varnı.
Op. Dr. Onur KULAKSIZOĞLU' nun cevabı;

Berna Hanım,

Korkunun ecele faydası yok. Sıkın dişinizi ve tüm omurganızın MR görüntüleri ile birlikte sizi muayene edelim.

-
01/01/70
Hocam saygılar, Sorum şu ki;belimde L1,L2,L3,L4 omurga sıralamasında çift taraflı platin var.Yüksekten düşme sonucu 1995 de operasyon geçirdim,yaşım şu an 31,bazı zamanlar sol ya da sağ tarafımda batık ağrı şeklinde sıkıntılarım oluyor acaba yağmurlu havalarda mı oluyor,yağmur-rutubet-nem etkileşimi nedir bunun için beni aydınlatırsanız sevinirim. Başarılarınızın devamını diler,saygılarımı tekrar iletirim. Levent Atilla Yeniçelik Ankara 31
Op. Dr. Onur KULAKSIZOĞLU' nun cevabı;
Genelde bu tür şikayetler görülmez ama hissiyat değişiklikleri olabiliyor. Geçmiş olsun.
-
01/01/70
Sayın Hocam Bel fıtığı teşhisiyle 15 gün fizik tedavi gördüm fakat ağrılarımda azalma olmadı(sağ kalçamda şiddettli ağrı, diz altında hafif ağrılar devam ediyor.) sağ ayak parmaklarımda uyuşma devam etmekte. şuan evde yatmaktayım ne yapacağıma karar veremedim. aşağıda MR raporum var bana ne önerirsiniz. Teşekkürler. Lomber lordoz düzleşmiştir. İnceleme düzleminde görülen spinal kord sinyal dağılımı ve kalınlığı tabiidir. Spinal kord L1 vertebra düzeyinde sonlanmaktadır. Para vertebral ve prevertebral alanlar serbesttir. L4-L5, L5-S1 İntervertebral eklem disklerinde dejenerasyona bağlı T2 sinyal kayıpları görüldü. L5-S1 İntervertebral eklem disk mesafesi diffüz daralmıştır. L1-L2 İntervertebral eklem diskinde diffüz annüler bulging, anterior epidural yağlı planı silmiş, dural kese spinal kökü serbesttir. Nöral foramenler açıktır. L4-L5 İntervertebral eklem diskinde geniş tabanlı protrüzyon, sağ parasantral kesimde ekstrüde inferior yönde migrate görünümde olup, dural kese spinal kökü sağda belirgin basılamış, sağ nöral foramen girişi oblitere görünümdedir. Eklem disk sağ posterior konturunda annüler yırtık görüldü. L5-S1 İntervertebral eklem diskinde diffüz annüler bulging, arterior epidural yağlı planı silmiş, dural kese spinal kökü serbesttir. Nöral foramenler açıktır. L2-L3, L3-L4 İntervertebral eklem diskleri düzeyinde dural kese ve spinal kökler serbest nöral foramenler açıktır.
Op. Dr. Onur KULAKSIZOĞLU' nun cevabı;

Yıldırım Bey,

Size bu MR sonucunda halk arasında söylendiği şekli ile PATLAMIŞ bir fıtığınız olduğunu, bir an önce MİKROCERRAHİ ile alınması gerektiğini ve durumun Fizik Tedavi ile düzelemeyeceğini söylemeliyim.

-
01/01/70
hocam merebalar ,iyi çalışmalar dilerim Belimde; L5-S1 seviyesinde bilateral spondilozisis ve grade 1 spondolizis L5-S1 diskinde dural keseye minimal bası oluşturan psödobulging ,kayma var. Boynumda da ; c2-c3, c3-c4,c4-c5,c6-c7 disklerinde posterior geniş tabanlı minimal bulging ve hafif dural kese basısı .Antrerıor subaraknoıd mesafede hafif daralma. var. Fizik tedavi hem belim hemde boynumdan aldım. Karyopraktik tedavisi de aldım. Boynum çok şükür iyi belimde eskiye nazaran iyi hareketimde kısıtlama olmuyor. ama eskisi gibi yoğun çalışamıyorum. Dinlenme ihtiyacı oluyor ve daha çabuk yoruluyorum. En son karyopraktik tedavisi aldığımda doktor bey ameliyat olursam kayma sebepli iş gücü kaybının ortadan kalkacağını söledi. Sizden de bilgi almak istiyorum. Çünkü 27 yaşındayım 1 yıllık evliyim Allah nasip ederse mimar olarak işimde kendimi geliştirmek de istiyorum. Yardımlarınızı bekliyorum hocam Allah razı olsun. iyi günler
Op. Dr. Onur KULAKSIZOĞLU' nun cevabı;

Pınar Hanım,

Belinizdeki kaymayı hiçbir fizik tedavi şekli düzeltemeyeceğiiçin bende hemen ameliyat öneririm. 3 ay sonra hamile kalma dahil tamamen normale dönebileceğini belirtmeliyim.

Adınız ve Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Mesajınız
Güvenlik Kodu
Doğrulama Resmi
Güvenlik Kodunu Giriniz