Sorularınız

-
01/01/70
hocam belimde agrıya baglı olarak egilme ve sol bacağımda agrı var yürüdükçe belim düzeliyor ve agrılar geçiyor.Mr sonucunda iki tane fıtık olduğu söylendi yaklaşık olarak 15 günden beri bu durumdayım ne yapmak gerektiği konusunda bana yardımcı olursanız sevinirim. RF tedavisi-Lazer gibi yöntemler duydum ama detaylı bilgi sahibi degilim LOMBER MRG TETİKİ Lomber Lordoz düzleşmiştir. Aksiyel ve sagital planda T1A ve aksiyel-sagital planda T2A kesitler elde olunmuştur. Kesitlere dahil lomber vertabra korpus yükseklikleri ve medüla sinyal imtensiteleri normaldir. Spinal kord T12-11 intervebral diski yüzeyinde sonlanmıştır Distal spinal kordun genişliği ve sinyal intensitesi normaldir. L4-5 diste hidrasyon kaybı izlendi.geniş tabanlı disk prorüzyonu subaraknoid mesafeyi epidural yağ planlarını ve tekal sakı basılamıştır.Nöral foramen ve sinir kökleri açıktır. L5-S1 diskte hidrasyon kaybı izlendi.Poteriorda annüler yırtık oluşmuştur.Geniş tabanlı disk protrüzyonu subaraknoid mesafeyi epidural yağ planlarını basılamıştır.Tekal sakı, Nöral föramen ve sinir kökleri açıktır. Diğer lomber intervertebral disklere ait patoloji saptanmamıştır. Lomber spinal kanal genişliği normal sınırlardadır. Paravertebral yumuşak doku alanları normaldir.
Op. Dr. Onur KULAKSIZOĞLU' nun cevabı;

Bülent Bey,

Belki de Lazer-Radyofrekans için ideal bir hastasınız. Fakat iyi bir muayene ve detaylı film incelemesi sonrası netleşir. Lazer ile disk aralığını radyofrekans dalgaları ile yakma işi.

-
01/01/70
L5S1 bolgemde fıtıkdan dolayı kalcam ve bacagımda agrı vardı -------- hastanesinde agrı merkezinde igne yapılaarak agrı giderilmeye çalışıldı olmadı 26.7.2011 tarihinde lazerle fıtık küçültülerek tedavi edildim ancak sag kalcam bacagım ve ayak bilegimde asırı derecede yanma gibi agrılarım devam ediyor siyatik gibi agrıdan yatamıyorum yardımcı olursanız sevinirim
Op. Dr. Onur KULAKSIZOĞLU' nun cevabı;
Sizin biraz ilaç tedavisi ile bu şikayetlerinizin azaltılması lazım. Daha sonra olmazsa operasyon planına alırız.
-
01/01/70
Sayın Hocam 37 yaşındayım. Ben internette araştırma yaparken bu siteyi buldum videolarınızı ve yorumlarınızı okudum bana da yardım ederseniz çok mutlu olurum.İsmim Şükran Çelik. 6 yıldır belimden ağrı çekiyorum fakat sadece sabahları ağrıyor 10-20 dk sonra geçiyor. korktuğum ve geçer umudu ile doktora hiç gitmedim. bu sene doktora gittim samsun araştırma ve eğitim hastanesınde tomografi çekindim. sonuçları size yazıyorum. lomber bt (L3-S1) L3-4 aralığında : Disk normaldir.epidural yağlı alanlar açıktır. Bilateral sinir kökleri serbesttir ve tekal saka bası izlenmemektedir. Nöral foramenler ve lateral resesler normal genişliktedir. L4-5 sol paramedian bulging, L5-S1 disk mesafesinde daralma ve vakum fenomeni izlendi. Bu seviyede santral posterior bulging mevcuttur. Hocam bunlar sonuçlar. Doktorum ilaç önerdi ilaç ile geçer kendıne dıkkat etmelısın dedı. Konya da yaşıyorum. Konya gittiğim doktor bu sonuçlardan anlamadı ve emar da belli olacağını söyledi.Emar da çekindim belimin yukarısında ufak ufak taşmaların olduğu ve daralmanın olduğunu söyledi. Cerrahi bir işlem olmayacağını fizik tedavi ile yüzmeyi önerdi.. hocam ben sizden ilerler mi benim bel sorunlarım,ilaç tedavisi ile düzelir mi? bunu öğrenmek istiyorum ve sonuçlarımı birde siz yorumlarsanız çok sevinirim. Hocam birde Kilo sorun olur mu ben 65 kiloyum 1.50 boyundayım.. şimdiden çok teşekkür ederim hocam.
Op. Dr. Onur KULAKSIZOĞLU' nun cevabı;

Şükran Hanım,

Size daha önce bu mailin cevabını detaylı yazmıştım. Bence kilolardan kurtulmak en iyisi. Bu arada dinamik-fonksiyonel grafi ile belde kayma olup olmadığına bakmak lazım.

-
01/01/70
merhaba hocam.. ben bel mr çektirdim sonucu şöyle... L5-S1 intervertebral disk mesafesinde sıvı kaybına bağlı sinyal azalması izlenmekte L4-5 seviyesinde anterior epidural yağlı mesafeyi daraltan diffüz anüler bulging mevcut L5-S1 seviyesinde sol lateral anüler fissür mevcuttur L5-S1 seviyesinde anterior epidural yağlı mesaferyi daraltan diffüz anüler bulging mevcut. hocam ne yapmam lazım bunların açıklaması nedir.. yardımcı olursanız sevinirim... saygılarımla..
Op. Dr. Onur KULAKSIZOĞLU' nun cevabı;

Ersin Bey,

Klinik bulgularınızla ilgili hiçbir bilgi vermemişsiniz ama bu rapora göre bol bol yüzme ve egzersiz gerekir.

-
01/01/70
merhaba onur bey..size 1 hafta önce çektirdiğim mr raporumu sunacağım.kısaca şöyle anlatayım..yaklaşık 10 senelik bir mazim var bu rahatsızlıkla..ağrılarla yaşamaya ne kadar alışılırsa o kadar alıştım bu duruma.(30 yaşındayım)..bana gittiğim bütün doktorlar muayene sonuçlarımı emarla karşılaştırdıklarında muayene bulgularımın iyi olmasından dolayı ameliyat önermediler.(idrar kaçırma,his kaybı olmadığı için)ama ben artık bu ağrılara dayanamıyorum.sosyal hayatım bitmiş durumda..en son 1 hafta kadar yataktan kalkamadım..kocaeli romatemde fizik tedaviye başlıyorum 16ağustos itibariyle. doktorum ısrarla sizi önerdi...sanırım ameliyat olacaksam sadece size olucam...yardımlarını bekliyorum.. l3-4 düzeyinde dehidratasyona bağlı sinyal kaybı,diffüz bulging,santral protrüzyon,dural saka bası,noral foromenlerde daralma l4-5 düzeyinde dehidratasyona bağlı sinyal kaybı,diffüz bulging,sağ mediolateral diskherniasyonu ,dural saka ve sağ l5 sinirköküne bası,sağda daha belirgin olmak üzrere noral foramenlerde daralma l5-s1 düzeyinde dehidratasyona bağlı sinyal kaybı,diffüz bulging,sol mediolateral diskherniasyonu ,dural saka ve sol s1sinirköküne bası,solda daha belirgin olmak üzrere noral foramenlerde daralma
Op. Dr. Onur KULAKSIZOĞLU' nun cevabı;

Fatma Hanım,

Gerçekten çok sıkıntılı fıtıklarınız var ve mutlaka Mikrocerrahi yapmak lazım.

Gelin, ne gerekirse yapalım.

-
01/01/70
Merhaba. Mr Sonucum; C3-C4 C4-C5 C5-C6 C6-C7 disklerinde nonkompresif küçük santral protrüzyonlar ve servikal lordoz konfigürasyonu hafif azalmıştır. Açıklama yaparsanız çok memnun olurum. Teşekkürler.
Op. Dr. Onur KULAKSIZOĞLU' nun cevabı;

Elif Hanım,

Önemli bir durum yok ama Fizik Tedavi görmeniz gerekebilir. Sonuçta ağrılar ve kramplar için çok faydalı.

-
01/01/70
Hastanızın Servikal MRG Tetkikinde ; Servikal lordoz düzleşmiştir.Servikal disklerin sinyal yoğunlukları azalmıştır. C3-C4,C4-C5,C5-C6 seviyelerinde posterior bulging mevcuttur.Tekal kese hafif basılıdır.Sinir kökleri serbesttir. Servikal vertebrakorpus yükseklikleri,intervertebral diskler,spinal kanal genişliği,servikal kord kalibrasyonu ve sinyal özelliği,nöral foramenler,faset eklemler ve paravertebral yumuşak dokular doğaldır. SONUÇ:-C3-C4,C4-C5,C5-C6 hafif posterior bulging.
Op. Dr. Onur KULAKSIZOĞLU' nun cevabı;

Emine Hanım,

Boynunuzda ufak ufak diyebileceğimiz fıtıklar var ama ameliyatlık değil. Bol bol yüzme ve egzersiz öneriyorum.

-
01/01/70
merhaba hocam bel ağrımla ilgili bilgi ararken sitenizedeki yazıları bilgilendirmeleri okudum. bizler için çok güzel bir emek harcamışsınız öncelikle bunun için teşekkürler benim soruma gelince 4 gündür belimin sol kısmında hareketimi kısıtlacak derecede bir ağrı var.bugün mr sonucumu aldım.l4/5 disklerinde minimal sıvı kaybından dolayı sinyal azalması varmış bunun ne anlama geldiğni ve ne yapmam gerektiği konusunda beni bilgilendirirseniz çok memnun olurum. eşiminde bundan 7 yıul önce ağır fıtık geçirmiş olması bel ağrılarını daha ciddiye almamıza neden oluyor. şimdiden teşekkür ederim
Op. Dr. Onur KULAKSIZOĞLU' nun cevabı;

Ebru Hanım,

Çok ciddiye alınacak ve hayatınızı kısıtlayacak bir durum söz konusu değil. Fakat sizin bol bol yüzme ve egzersiz yapmanızı fazla kilonuz varsa kurtulmanızı öneririm.

-
01/01/70
Meraba Onur Bey..21 yaşındayım.60 kilo, 1.76boyum.Yaklaşık 4 haftadır bel ağrım var.son zamanlarda kendini daha fazla hissettiriyor.Özellikle çok yürüyünce yada çok oturunca.. Doktora da gittim.MR sonucumda L4-5 düzeyinde hafif bulging yazıyor.Ağrı kesici kas gevşetici verdi doktor.Ancak ağrım devam ediyor.Sizin önerilerinizi de almak isterim.Ayrıca ileride bana bir sıkıntı yaratırmı bu durum;endişeleniyorum da...teşekkür ederim.
Op. Dr. Onur KULAKSIZOĞLU' nun cevabı;

Erkan Bey,

İyi bir Fizik Tedavi görmenizi öneririm. Geçmeyen ağrılar için mutlaka haberleşelim. aksi halde MR raporunda belirtilmeyen bel omurlarında oynaklık olabilir.

-
01/01/70
Merhaba Onur Bey.32 yaşındayım şu ana kadar 2002 yılında sol L3-L4, 2008 yılında sol L3-L4,L4-L5 seviyelerinden iki kez fıtık ameliyatı geçirdim. Bir ay öncesine kadar çok rahattım fakat bir aydır iki bacağımda da eşit oranda özellikle baldır kaslarımda ve topuğa bağlanan kaslarda çabuk yorulma,sızlama şeklinde ağrı,yoğun bir şekilde katılık ve gerginlik hissi başladı.Şuan iki bacağımı da halsiz ve yorgun hissediyorum.MR raporum:L3-4,L4-5 düzeylerinde solda laminotomi defektleri izlenmektedir.L3-4 intervertebral diskinde diffüz bulging izlendi.Tekal saka bası mevcuttur.Bilateral nöral foramenler inferior reseslerde daralmıştır.L4-5 intervertebral diskinde minimal diffüz bulging izlendi.Tekal saka bası mevcuttur. Bilateral nöral foramenler inferior reseslerde daralmıştır.L5-S1 intervertebral diskinde diffüz bulging ile birlikte santral fokal disk protrüzyonu izlendi. Tekal saka bası mevcuttur.Her iki S1 sinir kökünede minimal bası mevcuttur.Bilateral nöral foramenler inferior reseslerde daralmıştır.Hocam,bacaklarımdaki huzursuzluk yine belden mi kaynaklanıyor? Bana yardımcı olursanız sevinirim,şimdiden teşekkürler.
Op. Dr. Onur KULAKSIZOĞLU' nun cevabı;

Tahsin Bey,

Yeni MR raporunuzda ufaklı büyüklü fıtıklarınız ve omurilik basınız olduğu yazıyor. Bu tür değişiklikler olabilir ama basının derecesine ve belde kayma olup olmadığına bakmak lazım. Ayrıca birde ameliyat olduğunuz yerin alt seviyesinde de yeni fıtığınız var.

Gelin, ne gerekirse yapalım.

Adınız ve Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Mesajınız
Güvenlik Kodu
Doğrulama Resmi
Güvenlik Kodunu Giriniz