Sorularınız

-
01/01/70
merhaba mr sonucunda bulgular: lomber londoz düzleşmiştir. vertebra korpus yükseklikleri form ve intensiteleri tabidir. l4-5 ve l5-s1 disklerinde dejenerasyona sekonder t2a kesitlerde hipointens (sıvı kaybı) sol postero lateral extrude herni, sol nöral köklere bası izlenmektedir. incelenen diğer seviyelerde diskal protrüzyon izlenmedi. konus medüllaris normal seviyesinde sonlanmıştır. spinal kanal ve kanal içi oluşumlar tabidir. intraspinal solid-kistik kitle lezyon yoktur. tüm düzeylerde nöral foramenler simetrik ve açıktır. paraspinal kas ve yumuşak dokular tabidir. sonuç:l4-5 ve l5-s1 disklerinde dejenerasyon sol postero -lateral extrude herniler sol nöral köklere bası lomber lordozda düzleşme var. amelitay dediler sizin yorumunuz nedir acaba cevaplarsanız sevinirim.teşekkürler
Op. Dr. Onur KULAKSIZOĞLU' nun cevabı;

İclal Hanım,

Sizin bu sonuçla değilde iyi bir muayene ve detaylı film incelemesi sonrası ameliyatınıza karar vermemiz lazım. Gelin, ne gerekirse yapalım.

-
01/01/70
hocam biz kardeşimle randevu alıp gelsek yeşilkart ve emekli sandığına bakıyor musunuz?bende bel kayması kardeşime omurga çökmesi demiştiniz. Hocam birde şunu öğrenebilir miyim omurgada çökmenin tedavisi var mı hocam omurgada çökme osteoporoz mu oluyor? Şükran Çelik, Emine Akçe şimdiden teşekkürler.
Op. Dr. Onur KULAKSIZOĞLU' nun cevabı;
Yeşil kart için Devlet Hastaneleri dışında tedavi şansı yok. Benim açımdan ise gelin, yardımcı olmaya çalışırım.
-
01/01/70
4 yıl önce bel fıtığından ameliyat oldum. şimdi tekrar bel fıtığı olduğum zamandaki gibi nükseden ağrılarım başladı. sağ bacağımda şiddetli dayanılmaz ağrılar ve normal yaşatımı etkileyecek şekilde yürüyemez oldum. doktora gittim ve fizik tedaviyi önerdi. Fizik tedaviye başladım ve fayda göremiyorum. Aksine daha da şiddetli bacak ağrım ve kesilsede kurtulsam şeklinde dayanamıyorum. Fizik tedaviye başlamadan önce Mr Çektirdim; Mr Sonuçlarımı aşağıda tarafınıza sunuyorum. Sizden ricam bana yol göstermenizdir. Lomber Mr Sonucum Lomber fizyolojik lordoz korunmuştur. Vertebra korpus yükseklikleri normaldir. Konus medullaris normal lokalizasyonda sonlanmaktadır. Faset eklemlerde belirgin dejeneneratif değişiklikler izlenmedi. L5-S1 invertebral diskte dejenerasyon izlenmiştir. Spinal kord kalınlığı ve sinyal intensitesi normaldır. L1-2 intervertebral disk konfigürasyonu doğaldır. Nöral foramenlerde ve spinal reseslerde sinir kökleri serbesttir. L2-3 intervertebral disk konfigürasyonu doğaldır. Nöral foramenlerde ve spinal reseslerde sinir kökleri serbesttir. L3-4 intervertebral disk konfigürasyonu doğaldır. Nöral foramenlerde ve spinal reseslerde sinir kökleri serbesttir. L4-5 intervertebral disk konfigürasyonu doğaldır. Nöral foramenlerde ve spinal reseslerde sinir kökleri serbesttir. L5-S1 düzeyinde bilateral spinal reseslerde bası yapan diffüz anüler kabarıklık izlenmiştir. Sonuç: L5-S1 düzeyinde bilateral spinal reseslerde bası yapan diffüz anüler kabarıklık. Bana yardımcı olursanız çok sevinirim. Saygılarımla Hasibe ŞAHİN
Op. Dr. Onur KULAKSIZOĞLU' nun cevabı;

Hasibe Hanım,

Sizin MR sonuçlarınızda ameliyat olduğunuz yer yazmıyor!! Bence mutlaka MR filmlerinizi görmem gerekir. Ya rapor çok detaysız yada size yapılan müdehale iğne ile yapılmış?

-
01/01/70
hocam iyi akşamlar rica etsem bana bu sonuçları açıklarmısınız ve neler yapılması gerektiğini söylerseniz çok sevinirim şimdiden çok teşekkürler. SERVİKAL MR.C3-4,C5-6 VE C6-7 disklerinde posterior anüler taşmalar,ön subaraknoid mesafelerde daralmalar,dural kese anterior yüzeyinde indentasyonlar. LOMBER MR.L5-S1 seviyesinde küçük median protrüzyon ve ön epidural mesafede daralma olguda belirgin disk herniasyonu veya intraspinal patoloji saptanmadı.
Op. Dr. Onur KULAKSIZOĞLU' nun cevabı;
Belde daha ciddi olan bir takım fıtıklarınız var. Mutlaka iyi bir şekilde değerlendirmek lazım. Bazen bu tür hastalara Lazer Radyofrekans yaparak diski küçültebiliyoruz.
-
01/01/70
merhaba onur bey!mr sonucumu yolladım size sadece egzesiz ve yüzme önermişsiniz teşekkür ediyorum.fakat benim merak ettigim fıtık varmı eger yoksa ensemdekı şişlik ne olabilir ve dayanılmaz sol omuz agrısı neden kaynaklanır saygılar
Op. Dr. Onur KULAKSIZOĞLU' nun cevabı;
Sizin MR filmlerinizi görmem gerekir. Net bir cevap ve tedavi tavsiyesi için asistanımdan adres bilgisi alarak bana kargo ile filmleri yollayın. Filmleri inceleyip sizi arayayım.
-
01/01/70
sayın hocam öncelik ile çalışmalarınızda başarılar dilerim 4 sendedir hava değişikliklerinde bel ve bacaklarımda ,sol kasığımdan bacağıma doğru şiddetli ağrı ve sızılarım oluyordu 2 3 gün sonra geçiyordu ve sonunda mr çektirdim ve doktor bey hiç bir çekilde açıklama yapmadı bana egzersiz yap dedi ve 1 kaç ilaç yazdı gönderdi . mr raporum aşağıdadır lütfen bilgi verirseniz sevinirim. L5-S1 düzeyinde disk sinyallerinde ve yükseklikleri azalmış.Diske bakan son plaklarda modic tip II dejeneratif sinyal artışı ve düzensizlik izlenmiştir distal spinal kord normaldir. paravertebral dokuları olağandır. L3-L4/L4-L5/L5-S1/ :DÜZEYİNDE DİSK BULGİNGİ İZLENMİŞTİR : SPİNAL KANAL VE NÖRAL FOROMEN GENİŞLİĞİ NORMALDİR
Op. Dr. Onur KULAKSIZOĞLU' nun cevabı;

Olcay Bey,

Bol bol yüzme ve egzersiz öneriyorum.

 

-
01/01/70
merhaba hocam.2 aydan fazladır bel ağrılarım vardı.8 gün önce doktora gittim.mr istedi dr.um.mr sonucunda" L4-5 intervertebral diskinde dejenerasyona bağlı sinyal kaybı.L4-5 düzeyinde diffüz bulging zemininde posterior santral subligamentöz nükleus ekstrüzyonu,dural keseye ve sağ sinir köküne bası olurturmaktadır.Bu düzeyde tabloya faset eklem ve ligamentum flavum hipertrofilerieşlik etmekte ve spinal kanal çapında daralma vardır."şeklinde yazıyor.dr.bana 3 tane synacthen iğne,sirdalud hap,geralgine ağrı kesici verdi.iğnelerle toparlayabilir.ilaç bitiminde ağrılar geçmezse ameliyat olman gerekir dedi.şu an 2.aşamada olduğumu,küçük bir operasyonla tedavi olabileceğimi,3.aşamaya geçersem sağ bacağımın tutmayacağını söyledi.bana fikir verebilir misiniz hocam.napabilirim.teşekkürler...
Op. Dr. Onur KULAKSIZOĞLU' nun cevabı;

Seyhan Hanım,

Sizin fıtığınızın oldukça ciddi olduğunu gördüm. Ameliyattan önce yapılabileceğimiz müdehaleler var. Gelin, ne gerekirse yapalım.

-
01/01/70
Merhaba Onur Bey bugün aldığım MR sonuçlarımı size danışmak istedim. C3-C4 , C4-C5 disklerinde non kompresif hafiftaşmalar mevcuttur. L3 vertebra korpus inferior kesimde T1 ve T2 AG de hipointens görünümde 10mm çapında görünüm ilk planda kompakt kemik adacığı olarak yorumlanmıştır. Sonuçlarımda yazılanlar bunlardır diğer bulgularım normal yazmaktadır. Saygılarımla,şimdiden teşekkür ederim.
Op. Dr. Onur KULAKSIZOĞLU' nun cevabı;

Didem Hanım,

Size kemik sintigrafisi çektirmemiz gerekir.

Gelin, ne gerekirse yapalım.

-
01/01/70
öncelikle iyi çalışmalar..ben mr sonucumu ve bel fıtığımın ne durumda olduğunu öğrenmek istiyorum. 1) Lomber lordozda minimal azalma. 2) Spondilotik değişiklikler. 3) L4-5 ve L5-S1 intervertebral diskte dejenarasyon bulguları. 4) L4-5 intervertabral diskte komşu enn platolarda posteriorda tip II dejenarasyon. 5) L4-5 intervertabral disk seviyesinde ön epidural yağlı planları silen , dural saka ve sak çıkışında bilateral L5 sinir köküne basan bilateral nöral forameni inferiordan daraltan annulus fibrosus yırtığının eşlik ettiği geniş tabanlı protrüzyon. 6) L5-S1 invertebral disk seviyesinde ön epidural yağlı planları silen, bilateral nöral forameni epin eşlikli daraltan ve sağ nöral foramen içerisinde sağ L5 sinir köküne indentasyon gösteren geniş tabanlı protrüzyon.
Op. Dr. Onur KULAKSIZOĞLU' nun cevabı;

Birol Bey,

Ufak tefek fıtıklarınız var ve ameliyat gereksiz.

Mutlaka fizik tedavi gerekli.

-
01/01/70
Hocam iyi akşamlar 23 yaşındayım boynumda 1 aydır dayanılmaz bir ağrı var iğne ve ilaç tedavisi gördüm fayda göremedim fizik tedavidende sonuç alamadım ağrım git gide artıyo boyunluk kullanıyorum sürekli geceleri uyku bile uyuyamıyorum artık bugün emar sonuçlarını aldım size yazmak istiyorum ne yapmam gerekiyo sonuçlara göre cerrahi müdahale gerekirmi bana yardımcı olursanız cok sevinirim simdiden cok tesekkürler.. Servikal lordoz hafif düzleşmiştir. C4-5 seviyesinde subaraknoid mesafesini silerek spinal korda özellikle sağdan hafif bası oluşturan , sağ lateral reses ve nöral foremeni daraltan, özellikle sağda inferiora doğru hafif migrasyon gösteren sağ paremedian extrude disk herniasyon mevcuttur.  C5-6 ve C6-7 seviyelerinde subaraknoid mesafesini daraltan geniş tabanlı pasterior diskal bulging mevcuttur. tüm seviyede diskte dejenarasyona sekonder intensite kaybı dikkati çekmiştir. (servikal spondiloz) aksiyel serilerde çalışan diğer intervertebral disklerde disk patolojisi ile anlamlı görünüm saptanmamıştır. diğer seviyerlinde spinal kanal ön arka çaplarıve diğer nöral foramenler ,faset eklemler normaldir. kesit alanına giren spinal kord volum ve intensitesi normaldir.
Op. Dr. Onur KULAKSIZOĞLU' nun cevabı;

İsmail Bey,

Oldukça ciddi ve hatta bizim halk arasında telaffuz edilen patlamış fıtığınız var. Ameliyat illaki Mikrocerrahi. Gelin, ne gerekirse yapalım

Adınız ve Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Mesajınız
Güvenlik Kodu
Doğrulama Resmi
Güvenlik Kodunu Giriniz