Sorularınız

-
01/01/70
peki egsersiz olarak ne yapmam gerekiyor,işim gereği oturuyorum ve bilgisayar başındayım,dolayısıyla sandalyede çok oturduğumda belim ağrıyor.bir de karaciğerde iyi huylu tümör olduğunu söyledi doktorum.peki bu fıtıktan dolayımı ortaya çıktı.pek bi açıklamada yapılmadı açıkçası.yani bende böyle bişey mevcutmu birde mr da karaciğerdeki tümör çıkarmı? teşekkür ederim.
-
01/01/70
Doktor Bey mrb,yaklaşık bir ay önce sol bacağımda uyuşma ve şiddetli ağrı şikayetleriyle bir Beyin Cerrahına başvurdum.Çekilen MR sonucu; L5-S1 seviyelerindeki disk sinyal intensiteleri azalmıştır Skolyoz saptanmamıştır Vertebra korpus yükseklikleri ve kemik iliği seviyeleri normalir L1-2, L2-3, L3-4 disk teal sak ilişkisi tabii olup, nöral foramenler açıktır. Disk sinyal intensiteleri doğalır. Epidural yağ planları korunmuştur. Sinir köklerine belirgin bası saptanmamıştır. L4-5 arasında disk diffüz olarak taşmakta olup sol medio-lateral protrüzyon eşlik etmektedir.Sol lateral resess daralmışolup kök-disk yakın seyirlidir. L5-S1 arasında diskte santral protüzyon izlenmektedir.Dura basılıdır.Her iki tarafta lateral resessler daralmıştır. Spinal kord L1 seviyesinde sonlanmaktdır.Belirgin spinal kord patalojisi saptanmamıştır. Lomber ve sakral spinal kanal içerisinde kitle lezyonu saptanmamıştır. Paravertebral alanlarda patalojik değişiklik dikkati çekmemiştir. Yukarıda belirttiğim MR sonucuna göre sıkıntımın ciddiyeti nedir?Bel fıtığım ilerlemiş durumda mı?Ameliyat olmam mı gerekir,yoksa ilaç ve Fizik tedavi ile iyileşebilir miyim?
Op. Dr. Onur KULAKSIZOĞLU' nun cevabı;

Rapora göre fıtıklarınız var ama henüz ameliyat sınırında değiller.

Mutlaka ilerlememesi için bol bol yüzme ve egzersiz öneriyorum. Ayrıca şikayetleriniz artacak olursa hemen başvurun ki geç kalmayalım.

-
01/01/70
beyınde ödem var dıyorlar ve su toplamış ıcerı sızar dıyorlar manısadakı dr. ve hemen amel. olman gerekıyor dıyorlar sızce hemen amel. olması gerekır ödemlerde ılaç verılmezmı
Op. Dr. Onur KULAKSIZOĞLU' nun cevabı;

Canan Hanım,

Ödemin yerine ve şekline bağlı olarak değişir. Bazen sadece ilaç vererek ödemi çözebildiğimiz gibi bazen çok daha agresif davranırız.

-
01/01/70
iyi günler doktor bey 47 yaşında 84 kiloyum boyumda 1,67 bel fıtığım var yani birkaç tane varmış ancak 2 doktora gittim ikiside olursam felç riskinin çok çok yüksek olduğunu olmazsam da bi takım rahatsızlıkların başlıcağını (idrar tutamama vs)söylediler.L2 de bulunan fıtığım riskliymiş emar sonucunda da; L1-L2 düzeyinde diffüz bulginge ilaveten posterosantral yerleşimli disk herniasyonu mevcut olup dural keseye spinal kanal düzeyinde bilateral L2 sinir köküne bası izlenmektedir.Bileteral nöral foramen girişinde daralma mevcuttur. L2-L3 düzeyinde disk ve nöral foramen genişlikleri doğaldır.Dural keseye ve sinir köklerine bası saptanmadı.Faset eklemler ve ligamantum flavumlar hipertrofik görünümündedir. aydınlatırsanız çok sevinirim arada kaldım olsan yüksek risk taşıyosun dendi olmasam bi tedavi verilmedi fizik tedavi ile falan geçmez dendi napıcağımı şaşırdım şimdiden çok teşekkürler
Op. Dr. Onur KULAKSIZOĞLU' nun cevabı;

Veliye Hanım,

Ciddi fıtığınız olduğu kesin ama takdir edersiniz ki bu yazı ile ameliyat kararı veremeyiz.

İsterseniz gelin, ne gerekirse yapalım.

-
01/01/70
hocam cok şiddetli bel ağrısı cekiyorum çekildiğim MR sonucunu size yazayım.. L5-S1 diskinde posterosantral bulging L4-L5 diskinde dural keseye belirgin bası oluşturmayan minimal diffüz bulging.Spinal kanal ön arka efektif çapı azalmış L2-L3 diskinde dural keseye belirgin bası oluşturmayan minimal diffüz bulging.. T12-L1 diskinde sol posterolateralde hafif disk protrüzyonu hocam belime dokunamıom kemiklerime sanki bıcak batıo dokununca sırtımda eğrilme başladı doktorum ikinci bi MR istedi ilaçlı ..hayattan bezdim doktor nolur siz bi ilgilenin gercekten sabah yataktan kalkamaz oldum yürümek hayatın en büyük eziyeti oldu bana..güz azalması cok fazla doktorun dediği sende kireçlenme deilde sanki beline beton dökülmüş gibi bişey var dedi..ahmet mete ışıkaranın hastalıgından oldunu ndüşünüom dedi bana..kamburum cıkıo artık onur hocam nolur bi ilgilenirseniz yazdıgımla cok sevinirim..şimdiden cok teşekkür ederim başarılar
Op. Dr. Onur KULAKSIZOĞLU' nun cevabı;
Bu şikayetlerin Romatizmal bir hastalık olan ANKİLOZAN SPONDİLİT olması muhtemel ama detaylı muayene şart. Birçok hastada romatizma ile beraber omurga problemleri olması yüksek muhtemel.
-
01/01/70
cok teşekkür ederim hocam allah ne muradınız varsa versin
Op. Dr. Onur KULAKSIZOĞLU' nun cevabı;

Ben teşekkür ederim,

Sonuçta özveri ile yapılan bir görev olsa da, sağlık konusunda bilinçli olmak ve burada ulaşabileceğiniz birisi olması adına güzel.

-
01/01/70
annemin boynundan ayaklarına kadar bi ağrı var sol ve sağ kolunda avucuna kadar önce bi ağrı oluyo ve uyuşuyo diken diken oluyo sonrada ateş basıyo en sonda üşüyo ve bunların aynısı bacaklarında da oluyo annemin canı çok yanıyo bazen öyle oluyoki bi bardağı bile tutamıyo sizi bugün fox tvde izledim orda söylediklerinizn aynısı annemde var.Bize bi yardımcı olursanız çok memnun oluruz şimdiden ilginiz için teşlekkür ederim.
Op. Dr. Onur KULAKSIZOĞLU' nun cevabı;

Annenizi en kısa zamanda getirin, ne gerekirse yapalım.

Saygılarımla...

-
01/01/70
Boyun mr sonucum  c5-6 düzeyınde spınal korda bası yapan sag posterıor paramedıan dısk protruzyonu ıle uyumlu gorunum ızlenmektedır seklınde.Doktor onerısı ıle bır sure ceratın ıceren destek urunlerı kullandım.Ozellıkle sag kurek bolgemde donem donem agrı oluyor ve bazende boynum tutuluyor.bır kac gun sonra tekrar normal surece donuyorum. Bu bılgıler ısıgında amelıyat hakkındakı fıkrınızı rıca edebılırmıyım.Tesekkurler.
Op. Dr. Onur KULAKSIZOĞLU' nun cevabı;

Erman Bey,

Bu MR sonucuna göre ameliyat sınırındasınız. Hemen ameliyat önermiyorum ama iyi bir tedavi ile takip etmemiz gerekir.

 

-
01/01/70
Hocam az oncekı sorunda sadece Mr sonuc kısmını belırtmıstım.Bıraz daha detaylı yazacak olursam:Vertebra korpus yukseklıkler normal gorunmekte olup c7 vertebra korpusunda ızlenen yuvarlak sekıllı T2 agırlıklı sekanstakı hıperıntens olusum hemanjıom ıle uyumludur. C5-6 ıntervertebral dısk aralıgı daralmıstır ve dısk sınyal ıntensıtesı dıger duzeylere gore mınımal azalmıstır.Bu duzeyde sag posterıor paramedıan santral on epıdural mesafeyı daraltan ve spınal korda bası yapan dısk protruzyonu ıle uyumlu gorunum ızlenmektedırç Dıger tum duzeylerde on ve arka subaraknoıd aralıklar acıktır.Spınal kanal normal genıslıktedır. Intervertebral foramenler normal gorunumdedır.Kranıoservıkal bıleske yapıları dogaldır.Inceleme alanına gıren beyın sapı olusumları,ıntrakranıkal noral parankım yapılafrı dogaldır. Sonuc C5-6duzeyınde spınal korda bası yapan sag posteroır paramedıan dısk protruzyonu ıle uyumlu gorunum ızlenmektedır. Yorumunuzu rıca edebılırmıyım.Amelıyat konusunda fıkrınız nedır.Saygılarımla
Op. Dr. Onur KULAKSIZOĞLU' nun cevabı;
Size bir seçenekte; filmlerinizi gönderebilirsiniz. Bakıp net bir bilgi akışı sağlarız.
-
01/01/70
hocam tekrar özür dilerim rahatsız ediyorum fakat son bi sorumun cevabını alabilirsem sizden gerçekten cok sevinirim..dün yazmıştım şikayetimi size saolasınız hemen cevap yazmışssınız adım okay gülten ANKİLOZAN SPONDİLİT olabilirsiniz diye bende netten baktım araştırdım gerçekten bende şu an o belirtilerin hepsi fazlasıyla var ama tabi dediğiniz gibi iyi bi tetkikten sonra ne oldugu anlaşılcak ama öle cıkarsa bunun tedavisi nedir ?saygılarımla ..şimdiden teşekür ederim hocam
Op. Dr. Onur KULAKSIZOĞLU' nun cevabı;
Bu hastalığın tedavisinde Romatoloji ve Fizik Tedavi Uzmanları ile beraber gerçekleştiriyoruz.
Adınız ve Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Mesajınız
Güvenlik Kodu
Doğrulama Resmi
Güvenlik Kodunu Giriniz