Sorularınız

-
01/01/70
Merhaba Onur Bey;elimde kendime ait Lomber Spinal MR incelemesi;T1-T2A sagittal,T2A aksiyel düzlemlerde alınan kesitlerle yapılmıştır.Sonuşta şunlar yazılı; -Lomber lordoz artmıştır.L5 te sağda pars inetrartikülaris defekti şüphesi mevcuttur. -L4-L5,L5-S1 düzeylerinde intervetrebral disklerde osseöz konturdan minimal taşma. -Foramenlerde kaudalden hafif derecede daralma. Hocam 3 aydır şiddetli bel ve sağ ayak topuğumda ağrı var.Sonuçta yazılanların ne anlama geldiğini merak ediyorum.Bana bu konuda yardımcı olursanız sevinirim.Teşekkür
Op. Dr. Onur KULAKSIZOĞLU' nun cevabı;

Burcu Hanım,

Sizin MR sonucunuza göre belde pars defekti yani beldeki kayma paternini oluşturan doğumsal bir hadise varlığından bahsediyor.

-
01/01/70
Hocam merhabalar.11.08.2009 tarihinde size mail atmıştık. ve bu göndermiş olduğum mail aşağıda yer almaktadır. ((Annem 46 yaşında ve 1 yıl önce disk hernisi denilen bel fıtığı ameliyatı oldu. Fakat 1 yıl sonra ağrılar meydana geldi ve tekrar Lomber Mr (İV Kontrastlı) çektirdik. Ve sonuç olarak; L5-S1 düzeyinde dejeneratif disk zemininde grade ı retrolistezis, sağ laminektokmi defekti ve flaval ligaman kesisi, S1 korpus üst arka köşesinde apofizer defekte eşlik eden sağ sentrilateral paramedian küçük boyutlarda nüks yada rezidü diskal herni diskal herni sağ S1 kök proksimaline ve tekal keseye minimal bası oluşturmaktadır. Lütfen detaylı açıklamasını bize iletirmisiniz.)) Cevap olarak bize Annemin tekrar ameliyat olmasını gerektirecek bel kayması ve fıtığı var demiştiniz. Böyle durumlarda ameliyat haricinde başka bir tedavi uygulanabilirmi? Yada 2. bir ameliyat olması zorunlumudur? Eğer zorunlu ise annemi sizinde tedavi edip hatta 2.kez çektirdiğimiz Mr sonuçlarını da görüp bu konuda bize yardımcı olmanızı rica ediyorum. Çünkü bel kısmında ve sağ ayağında artık ağrılardan ve uyuşukluklardan yürüyemez hale gelmiş bulunmaktadır. Normal günlük hayatını yatarak geçirmek zorunda kalıyor kimi zaman. İçmiş olduğu ağrı kesici ilaçlar dahi artık belli yerden sonra fayda sağlamamaktadır. Sizinle nasıl irtibata geçebiliriz. Annemi sizinde görüp tedavi etmenizi rica ediyoruz. Acil olarak sizden randevu almak istiyoruz.
Op. Dr. Onur KULAKSIZOĞLU' nun cevabı;

Aysun Hanım,

Gelin bir an önce tedavi planını oluşturalım.

0 212 296 94 50 den İstanbul Cerrahi Hastanesinden bana ulaşabilirsiniz.

-
01/01/70
Merhaba sayın Kulaksızoğlu, Öncelikle günümüzde çalışma ve yaşam şartlarından, artan bel ve boyun rahatsızlıkları hakkındaki bu güzel ve faydalı siteniz için kutluyorum. 15 yıldır süre gelen bel sorunum hakkında sizden bilgi almak istiyorum. Kısaca fiziksel özelliklerim: Kilo: 68 Boy: 1.57 Doğum: 1960 Diğer rahatsızlıklarım yüksek tansiyon, astım, miğren ve bronşit. Bunlarla birlikte bazen bacak ve kol ağrılarım var. Egzersiz iyi gelmiyor. Küçük ve büyük abdest kaçırma. Son aylarda menopoza da girmeye başladım. Spiral bilgisayarlı tomografi raporumda aşağıdaki bilgiler bulunmukta: -------------------------------------------------------------------------------------- Lomber lor dozda azalma izlenmiştir. 11 Ağutos 2009 L4-5 Disk posterior konturu santral ekstrude herniasyon izlenmekte. Ventral epidural yağ planı silinmiştir. Dural sak nurol elemanlar anteiordan basi altindadir. L5-s1 Disk posterior konturu sol medio-lateral protrusyon göstermekte. Bu alanda Epidural yağ planı silinmiştir. Dural sak ve solda belirgin nöral elemanlar basi altindadir. -------------------------------------------------------------------------------------- Sayın Kulaksızoğlu, sizce nasıl bir tedavi yöntemi uygulamalıyım? Vereceğiniz değerli bilgilerden dolayı şimdiden teşekkür ederim. Saygılarımla Raziye Esen
Op. Dr. Onur KULAKSIZOĞLU' nun cevabı;

Selamlar,

Mutlaka MR filmi çektirmeniz ve Tomografideki belirtilen ciddi fıtıkları daha net değerlendirmek gerekir.

Sonuçta büyük oranda ameliyat gözüküyor.

-
01/01/70
sayın hocam 51 yaşında bir ev hanımıyım.sol kalçamda acılı ağrılarım var ayak bileğime yürürken kramp giriyor ve ayaklarım içe doğru basıyor. aynı zamanda sol bacak kasığından topuğuma doğru uyuşma ve ağrılarım oluyor. ayaklarıma kramp giriyor.ben de bel kayması da var.doktora gittim yürüyüş önerdiler ancak kısa bir mesafe sonra yürürken bacağım kasılıyor yürüyemiyorum. fizik tedavi gördüm ama bir süreliğine faydasını gördüm. hocam değerli bilgilerinizi benimle paylaşırsanız çok sevinirim. şimdiden teşekkür ediyorum.
Op. Dr. Onur KULAKSIZOĞLU' nun cevabı;

Hümeyra Hanım,

Sizin bu kadar şikayetleriniz varken ve saptanmış fıtığınız yanında belde de kayma varsa ameliyattan başka çare aramanın yanlış olduğunu düşünüyorum.

-
01/01/70
Hocam iyi günler 50 yaşında boyun fıtığı hastasıyım sol kolumda güç kaybı var 4 ay önce MR çektirdim Bana Ameliyat Dediler Şimdiye kadar Ameliyattan Korktum ACABA AMELİYAT OLMADAN FİZİK TEDAVİ YETERLİMİ. HOCAM DEDAYLI İNCELERSENİZ SEVİNİRİM. TEŞEKKÜRLER ÖN TANI: Disk hernisi/SA Rapor Tarihi: 12.05.2009 SERVIKAL MRG Sagittal planda TSE Tl, TSE T2, aksiyal planda intervertebral disk düzeylerinden T2A agirlikli sekanslar alinmistir. Kranioservikal bileske normaldir. Servikal vertebra aksi düzlesmistir. Servikal vertebra korpus yükseklikleri dogal, sinyal intensiteleri homojendir. Vertebra korpus köselerinde hafif osteofitik sivrilesmeler izlenmistir. Intervertebral disk yükseklikleri ve sinyal intensiteleri dogaldir. C3-4 ve C4-5 intervertebral disklerinde anterior subaraknoid mesafeyi ve her iki nöral forameni daraltan diffüz taşmalar izlenmistir. C5-6 itervertebral diskinde anterior subaraknoid mesafeyi ve sag nöral forameni daraltan, kordu anteriorda hafif basılayan sağ parasantral protrüzyon izlenmiştir C6-7 intervertebral diskinde anterior subaraknoid mesafeyi ve sağ nöral forameni daraltan vesağ C7 sinirini basılayan sağ foraminal disk protrüzyonu izlenmiştir. Servikal spinal kord intensitesi homojendir. Tüm düzeylerde spinal kanal kalibrasyonu dogaldır.
Op. Dr. Onur KULAKSIZOĞLU' nun cevabı;

Ahmet Bey,

Sizin bu raporunuzda oldukça sıkıntı yaratabilecek 3 adet fıtık varlığından söz ediliyor.

Raporun değilde filmin ve sizin cerrahi göz ile yeniden değerlendirilmesi net bir bilgi verir.

Fakat ameliyat korkunuzun pahalıya patlamaması gerekir.

-
01/01/70
Merhaba Onur bey, Bel fıtığı için çektirdiğim film sonucunu sizinle paylaşmak istedim.Sonucum hakkında beni bilgilendirebilirmisiniz? SONUÇ : Lomber dejenerasyon bulguları. L5-S1 posterior disk bulgingi. Ayrıca sol bacağımda, kalça kısmında çok şiddetli ağrılar hissetmekteyim. Teşekkürler. İyi çalışmalar dilerim.
Op. Dr. Onur KULAKSIZOĞLU' nun cevabı;

Selamlar,

Mutlaka iyi bir muayene sonrası filmleri görmek suretiyle daha net bir bilgi verebileceğim gibi bu raporda belirtilen fıtıklarınızın çok ciddi ağrılara sebeb olmaması gerekir.

-
01/01/70
onur bey mehabalar;ben şubat ayında başarılı bir şekilde ameliyat ettiğiniz Ümmühan hanımın oğluyum.Annemle geçenlerde telefonda konuşurken ameliyattan bu zamana kadar normal hareketlerle namaz kılmadığını ancak geçenlerde bir defa kıldığını kalçalarında ağrı ve uyuşmalar olduğunu söyledi.bizim merak ettiğimiz uzun süre yapılmayan hareketlerden kaynaklanan ağrılar mı?zamanla gelip geçecek midir?namazını normal hareketlerle kılması iyi olur mu?teşekkürler saygılar
Op. Dr. Onur KULAKSIZOĞLU' nun cevabı;

Hasan Bey,

Artık tamamen normale dönmesi gerekir.

Çok çok selamlar, saygılar...

-
01/01/70
Hocam İyi Günler 24.08.2009 tarihinde size mail atmıştık. ve bu göndermiş olduğum mail aşağıda yer almaktadır; (Annem 45 yaşında ve 1 yıl önce disk hernisi denilen bel fıtığı ameliyatı oldu. Fakat 1 yıl sonra ağrılar meydana geldi ve tekrar Lomber Mr (İV Kontrastlı) çektirdik. Ve sonuç olarak; L5-S1 düzeyinde dejeneratif disk zemininde grade ı retrolistezis, sağ laminektokmi defekti ve flaval ligaman kesisi, S1 korpus üst arka köşesinde apofizer defekte eşlik eden sağ sentrilateral paramedian küçük boyutlarda nüks yada rezidü diskal herni diskal herni sağ S1 kök proksimaline ve tekal keseye minimal bası oluşturmaktadır. Lütfen detaylı açıklamasını bize iletirmisiniz.) Cevap olarak bize Annemin tekrar ameliyat olmasını gerektirecek bel kayması ve fıtığı var demiştiniz. Böyle durumlarda ameliyat haricinde başka bir tedavi uygulanabilirmi? Yada 2. bir ameliyat olması zorunlumudur? Eğer zorunlu ise annemi sizinde tedavi edip hatta 2.kez çektirdiğimiz Mr sonuçlarını da görüp bu konuda bize yardımcı olmanızı rica ediyorum. Çünkü bel kısmında ve sağ ayağında artık ağrılardan ve uyuşukluklardan yürüyemez hale gelmiş bulunmaktadır. Normal günlük hayatını yatarak geçirmek zorunda kalıyor kimi zaman. İçmiş olduğu ağrı kesici ilaçlar dahi artık belli yerden sonra fayda sağlamamaktadır. Sizinle nasıl irtibata geçebiliriz. Annemi sizinde görüp tedavi etmenizi rica ediyoruz. Acil olarak sizden randevu almak istiyoruz. Bu Mr sonucuna istinaden sizden randevu talebinde bulunduk ve bir an önce gelip tedavi planınızı oluşturabileceğimizi söylediniz. İstanbul Cerrahi Hastanesinden randevu alabileceğimizi ilettiniz. Fakat hocam annem Sosyal Güvenlik Kurumundan emekli. Bu durumda sizin çalışmış olduğunuz ve SGK dan yararlanabileceğimiz bir başka hastane varmıdır. Size İstanbul Cerrahi Hastanesi hariç, başka bir SGK güvencesi olan bir hastaneden de randevu alıp size ulaşabilirmiyiz? Size bir an önce annemi tedavi ettirip eski sağlığına kavuşmasını istiyoruz.
Op. Dr. Onur KULAKSIZOĞLU' nun cevabı;

Aysun Hanım,

Annenizin mutlaka bu durumdan kutulması gerekir. Bunun için size önerim AMELİYAT. Benim 2. Hastanem var ve kısmi farklarla KURUMLU hastaların ameliyatlarını yapabiliyorum. Fakat muayene etmeden net bir detay vermek imkansız.

 

-
01/01/70
özel muayene hanenizin numarasını werebilirmisiniz karstan geleceğiz bayramdan bi hafta sonra we bunun için randewu almaya gerek war mı... tşk ederim
Op. Dr. Onur KULAKSIZOĞLU' nun cevabı;

Sibel Hanım,

Lütfen gelmeden önce randevunuzu alırsanız iyi olur.

0 212 444 44 24 den arkadaşlar yardımcı olurlar,

Saygılarımla,

-
01/01/70
İyi günler sayın Kulaksızoğlu; Ben 49 yaşında bir ev hanımıyım. Her iki kolumda oluşan uyuşmalardan(Ayrıca bazı günler baş dönmelerim oluyor) dolayı doktora başvurdum. Orada MR larımı çektiler ve Boyun fıtığından kaynaklandığını söylediler. Ben bu konu da size bir danışmak istemiştim. Ben Ankara da yaşamaktayım ve SSK lıyım. Aşağıda MR sonuçlarımı yazmaya çalıştım. Tavsiyelerinizi bekliyorum İyi Çalışmalar MR Vertebra Servikal Raporum ; (Yeni) “Sagittal Planda TSE T1. TSE T2. Aksiyal planda Intervertebral Disk düzeylerinden B-FFE ağırlıklı sekanslar alınmıştır. KRANİOSERVİKAL bileşke normaldir. Servikal Vertebra aksi bozulmuştur. Vertebra Korpus yükseklikleri doğaldır. Vertebra Korpus köşelerinde OSTEOFİTİK sivrileşmeler ve end plantelerde yer yer derjenarasyon ile uyumlu sinyal değişiklikleri izlenmiştir. C4-5, C5-6, C6-7 İntervertebral disklerinde dejenerasyona sekonder yükseklik ve sinyal kayıtları izlenmiştir. Bu intervertebral disklerde ANTERİOR subaraknoid mesafeleri ve her iki nöral foramenleri daraltan Osteofitik sertleşmelerin eşlik ettiği diffüz anüler taşmalar izlenmektedir. Spinal Kanal kalibrasyonu doğaldır. Servikal spinal kord intensitesi homojendir.” ENMG Raporum; (2007) “Sağ üst Ekstremitede yapılan iletişim çalışmalarında Median sinir duysal iletim hızı hafif derecede yavaşlamıştır. İğne EMG’de C6 ve C7 inervarsyonlu kaslarda kronik denervasyon bulgıları mevcuttur. Bulgular hafif derece de Karpal Tünel Sendromu ile kronik C5-C6 kök lezyonu ile uyumludur. “ Lomber MR; (02.2008) “Sagittal planda TSE T1, TSE T2, aksiyal planda L3-4, L4-5 ve L5-S1 intervertebral disk düzeylerinde B-FSE ağırlıklı sekanslar alınmıştır. Lumbosakral Vertebra aksi normaldir. Lumbosakral Vertebra korpus yükseklikleri doğaldır. L3, L5 ve T12 Vertebra üst uç Platolarda, L2 Vertebra alt uç platoda Tip 2 dejenerasyon ile uyumlu sinyal kayıtları izlenmektedir. T10-11 ve T11-12 intervertebral disklerine komşu uç platolarda SCHMORL Nödül formasyonları izlenmektedir. İnceleme düzlemine giren tüm intervertebral disklerin sinyalleri dejanerasyona sekonder azalmıştır. T11-12 Intervertebral diskin yüksekliği dejenerasyona sekonder azalmış olup vakum fenomenine ait sinyal kayıtları izlenmektedir. L2-3 intervertebral diskinde ANTERİOR epidural yağ mesafesini ve her iki nöral foromeni daraltan diffüz anüler taşma izlenmektedir. L3-4 intervertebral diskinde ANTERİOR epidural yağ mesafesini ve her iki nöral foromeni daraltan, dekal keseye anteriordan bası oluşturan diffüz alüler taşmaya eşlik eden santral posteriordan interiora ekstrudasyon izlenmektedir. L4-5 intervertebral diskinde ANTERİOR epidural yağ mesafesini ve solda daha belirgin olmak üzere her iki nöral forameni daraltan posterior ağırlıklı diffüz alüler taşma izlenmektedir. L4-5 intervertebral disk düzeyinde spinal kanal çapı ligamentum flavum, faset eklem hipertofisi ve dikopatiye sekonder daralmıştır. Bu seviyede konus medullaris sağında akarnoidit ile uyumlu sinyal kayıtları izlenmektedir. Konus Medullaris T12-L1 düzeyinde sonlanmaktadır.”
Op. Dr. Onur KULAKSIZOĞLU' nun cevabı;

Gül Hanım,

Şikayetlerinizin tam olarak bilinmesi ve bu filmlerinizin iyice değerlendirilmesi gerekir. Ayrıca son durumunuzu görmek için yeni MR filmleri daha iyi olur.

Adınız ve Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Mesajınız
Güvenlik Kodu
Doğrulama Resmi
Güvenlik Kodunu Giriniz