Sorularınız

-
01/01/70
Saygılar Doktor Bey Benim sorum MR daki L4-L5 intervertebral diskinde diffüz anüler bulgingin mevcutturyazısının anlamı. Doktorum MR filmine bakıp önemli bir şeyin olmadığını söylemişti. MR Raporumun tümü söyle: Lomber lordoz düzlemiştir. Lomber vertebra korpus yükseklikleri ve kortikomeduller sinyal intansite dağılımları doğaldır. L4-L5 intervertebral diskinde diffüz anüler bulgingin mevcuttur.Ön epidural yağ mesafesi obliteredir.Dural keseye ventral yüzden disk basısı mevcuttur.Bilateral L5 sinir köküne proksimalde ventral yüzden temas izlenmiştir. Diğer lomber intervertebral eklem aralıkları normal sınırlardadır. Lomber intervertebral dislerin yükseklikleri ve sinyal intansiteleri tabii izlenmiş olup ,arka konturlarında kanal yönüne anlamlı taşma saptanmamıştır. Spinal kord sonlanım seviyesi ,konus medullaris ve kauda equina köklerinin dağılımı tabii izlenmiştir. İncelenen seviyelerde osseospinöz kanal genişliği ve bilateral nöral foramen çapları normal sınırlardadır. Lomber faset eklemler tabii izlenmiştir. Paraspinal yumuşak doku oluşumlarına ait patolojik morfolojik değişiklik ,intansite farklılığı saptanmamıştır.
Op. Dr. Onur KULAKSIZOĞLU' nun cevabı;

İnan Bey,

Bu yazdığınız latince bir kelime ve doktor olmayan kişilerin anlaması zor olabilir. Fakat o Doktor arkadaşımızın söylediği doğru, pek fazla bir şeyiniz yok. Sadece 4. bel omuru ile 5. bel omuru arasında hafif bir yıpranma oluşmuş diskin omurilik ile temasını bize anlatıyor.

-
01/01/70
merhaba doktor bey benim sorum annemin belindeki ağrı içindi hangi doktora gitsek acil ameliyat diyorlar birde sizin fikrinizi almak istiyoruz.şu anda annem çok ağrı çekiyor tomogrofi sonucunu yazıyorum cevap yazarsanız çok memnun olacağız şimdiden teşekkürler;LE-S1 SPİNAL BT İNCELEMESİNDE lamber lordoz ve kemik yapı normal görülmüştür.L3-L4 diskinde minimal bulging izlenmektedir.dural kese ve sinir kökleri serbesttir.L4-L5 diskinde diffüz buging zemininde sol parasantral geniş tabanlı ekstürde disk hernisi izlenmiştir.dural keseye anteriordan bası mevcuttur.sol noral reses oblitere görünümdedir.her iki noral foromen kaulalde daralmıştır.L5-S1 diskinde minimal bulging izlenmektedir.dural kese ve sinir kökleri serbesttir.L3-L4-L4-L5 ve L5-S1 düzeylerinde faset eklemler hipertrofik görünümdedir.L4-L5 düzeyinde sol faset eklem anterioruna uyan lokalizasyonda lateralde travma öyküsü ile birlikte fissür hattı ile uyumlu olabileceği düşünülen hipodens hat mevcuttur....
Op. Dr. Onur KULAKSIZOĞLU' nun cevabı;

Ali Bey,

Annenizin ciddi ve ameliyatlık fıtığı var. Mutlaka ameliyat demek için muayene etmek ve filmlerinide detaylı incelemek lazım. Eğer sizin annenizin belinde oynama yoksa MİKRODİSKEKTOMİ çok iyi sonuç verir.

-
01/01/70
Merhabalar dr.Onur bey.Ben sizden annemin bel rahatsızlığı için yardım ve önerilerinizi rica edeceğim.annem 53 yaşında yaklaşık 10 aydır bel ağrısı çekiyor özelikle son üç ayı şidetli bir şekilde..belini tam anlamıyla doğrultamıyor.ağrıların şidetti genelikle ve çoğunlukla kalça ve bacaklarına vuruyor.MR çektirdik.doktorlar bir aylık ilaç tedavisi verdiler sonra tekrar bakılacak.Dr. lar bel fıtığı olmadığını, belde açılma olduğnu ve duruma göre platin takılabileceğini söylüyorlar.sizin teşhis ve öneriniz bizim için önemli.Aşağıda size çekilen MR sonucunu aynen yazdım.Yardımınızı bekliyor Başarılarınızın devamını diliyorum.Saygılarımla.... LOMBER MR İNCELEMESİNDE : L3-L4 Grade I spondilolistezis izlenmektedir.Alt lomber vertebra köşelerinde osteofitik dejeneratif değişiklikler izlenmektedir.L4-L5 ve L5-S1 disklerinde komşu platelerde düzensizlik ve tip II dejenerasyon ile uyumlu sinyal intensite değişiklikleri izlenmiştir.L3-L4 düzeyinde spinsl kanal sagittal çapı daralmıştır.Bu düzeyde dural keseye anteriordan bası oluşturan santral prötrüzyon izlenmektedir.L4-L5 ve L5-S1 düzeylerinde minimal dural kese basısı oluşturan ve eşlik eden faset hipertrofileri ile birlikte nöral foramenleri daraltan diffüz anüler bulgingler izlenmektedir. Diğer lomber disklerin posterior konturları normaldir..Lumbosakral vertebra korpus yükseklikleri normal sınırlardadır..İntervertebral disk eklem aralıkları normal sınırlardadır..Spinal kord D12-L1 seviyesinde conus medullaris olarak sonlanmakta olup kauda equina lifleri simetrik ve serbestir...........SONUÇ: L3-L4 Grade I spondilolistezis,dar spinal kanal ve santral prötrüzyon, L4-L5 ve L5-S1 düzeylerinde diffüz bulging diskler mve bilateral nöral foraminal stenozlar.L4-L5 ve L5-S1 disklerinde komşu plate lerde tip II dejenerasyonlar,Lomber spondiloz.
Op. Dr. Onur KULAKSIZOĞLU' nun cevabı;

Sizin Annenizin MR sonuçlarına göre belinde kayma , fıtık ve darlık var. Gerçekten ameliyat yaparken vida takmak ve sabitlemek gerekir.

 

-
01/01/70
iyi günler onur bey ben yaklaşık 8 yıldır bel ağrısı çekmekteyim ikinci kızımın 2002 yılında doğumundan sonra bel ağrılarım başladı bu güne kadar bir çare bulamadım 06 ekim 2009 günü tekrar başladığım tedavimin LOMBAR MRG sonucunu sizinle paylaşmak istiyorum yardımcı olursanız çok sevinirim. Sagital planda T1A ve aksiyel-sagital planda T2A kesitler elde olunmuştur. İVKMden sonra sagital T1A kesitler tekrarlanmıştır. L3 vertebra alt, L4 vertebra üst-sol bölümde ve L5 vertebra üst bölümde ödem ile uyumlu sinyal alanları izlenmektedir. İVKM sonrası bu gölgelerin Diğer lomber vertebraların dizilimi, korpus yükseklikleri ve sinyal özellikleri normal olarak izlenmektedir. L3-L4 seviyesinde disk sol nöral foramane protrüzyon göstermektedir. Sol nöral foramen disk basısıyla daralmıştır. Sağ nöral foramen açıktır. L4-L5 seviyesinde disk nöral foramane protrüzyon göstermektedir. Dural saka bası oluşmuştur. sol nöral foramen disk basısıyla daralmıştır. Sağ nöral foramen açıktır. Diğer lomber intervertebral diskler, bu düzeyde spinal kanal ve nöral foramen genişlikleri normaldir. Distal spinal kord normaldir. sonuç : L3-L4,L4-L5 sol nöral foramene disk protrüzyonu. bu sonuca göre nasıl bir tedavi gerekli olacak ameliyat gerekli mi iyi günler şimdiden teşekür ederim
Op. Dr. Onur KULAKSIZOĞLU' nun cevabı;

Şükran Hanım,

Sizin MR film raporunuzda ödem varlığını anlayamadım. Sizin çekiminiz sırasında kontras madde neden verildiğinide anlayamadım. Size net bir cevap verebilmem için sizi muayene edemesem bile filmler bana birazda olsa bilgi verir.

-
01/01/70
Merhaba Dr. bey benim sorum 12 yaşındaki erkek kardeşim için olacak.Sağ kalça kemiğinden dizine kadar çok şiddetli ağrı oluyor geçen hafta mr çekildi doktorumuz pek önemli bir şey yok dedi. sizin de fikrinizi almak istiyorum. mr sonucu L4-5 düzeyinde sağda belirginleşen periferik disk kabarıklığı izlenmektedir.bu düzeyde sağ lateral reses hafif daralmıştır.sağ nöral foramen inferiordan minimal dar izlenmektedir.kadeşimin nesi var? sizce nasıl bir tedavi uygulanmalıdır? şimdiden ilginize çok teşekkür ederim iyi günler diliyorum.
Op. Dr. Onur KULAKSIZOĞLU' nun cevabı;
Kardeşinizin bel ile ilgili olmadığını düşündüğüm bir problemi var. Bu ağrıları için Fizik tedavi veya Nöroloji Hekimlerine de başvurursanız daha iyi olur.
-
01/01/70
merhaba onur bey;ben sizden babam için bilgi istiyorum babam 65 yaşında, kalbinde 2 adet stent mevcuttur,şekeride normalin biraz üzerinde seyretmekte(136)hemoglabin A1c ise(8,10)değerlerindedir.belden çekilen MR sonucunu sizlere olduğu gibi iletiyorum. Lomber lordoz hafifçe düzleşmiştir.Vertebra korpus yükseklikleri doğaldır.Korpus köşelerinde dejeneratif değişiklikler mevcuttur.Disk aralarında daralma ve T2 ağırlıklı incelemede dejeneratif sinyal kayıpları izlendi.İnceleme alanına giren vertabraların kortikomedüller kemik sinyal intensiteleri doğaldır. L2-3 ve L3-4 seviyesinde bulging mevcuttur. Her iki tarafta nöral foramen inferior kesimlerinde daralmalar ve sinir köklerine temas izlendi. L4-5 disk aralığı seviyesinde bulging mevcuttur. Her iki tarafta nöral foramen inferior kesimlerinde daralma ve solda sinir köküne temas izlendi. L5-S1 disk aralığı seviyesinde annüler yırtıkla birlkte hafifçe süperiora doğru uzanan santral ekstrüde disk mevcuttur.Dural keseye temas izlendi.Her iki tarafta nöral foramen inferior kesimlerinde daralma ve sinir köklerine temas mevcuttur. İncelenen düzeylerde spinal kanal AP çapları fizyolojik sınırlardadır. Lomber spinal kord morfoloji ve sinyal intensitesi doğaldır.Konus medullaris normal lokalizasyondadır. Paravertebral yumuşak dokular doğal görünümdedir. Babam yürümekte güçlük çekmekte kısa yürüyüş yaptıktan sonra derhal dinlenmeye geçiyor sağ bacak kısmında görünüm itibari ile incelme mevcut.Nasıl bir yol çizerek nerede ve nasıl tedavi yöntemine başvuralım.Burada bazı doktorlarımız ilaçla tedavi ettirmemiz gerektiğini yapacak birşey olmadığını söyledi bazı doktorlarımız ise Ameliyat olması gerektiğini bildirdiler bizlerde arada kaldık.Teşekkürler.
Op. Dr. Onur KULAKSIZOĞLU' nun cevabı;

Ahmet Bey,

Kısaca Babanıza EPİDURALveya GENEL ANESTEZİ  ile MİKRODİSKEKTOMİ tek seçenek.

Saygılarımla,

-
01/01/70
merhaba onur bey! 24 yaşında bayanım. kalçamda sürekli ağrı şikayeti ile doktora gittim ve mr çekildim ve sonuç şöyle ;lomber vetebra köşelerinde sivrileşmeler alt lomber disklerin sinyal intensiteleri dejenerasyona bağlı azalmıştır L3-L4 sol paramedian protrüzyon dural kese basısı sol nöral foramendedaralma izlenmiştir.L4-L5 seviyesinde santral inferiora migreherniasyon,dural kese basısı,solda belirgin her iki nöral foramende daralma izlenmiştir.L5-S1 seviyesinde santral inferiora migreherniasyon,dural kese basısı,her iki L5 kök basısı her iki nöral foramende daralma izlenmiştir.şimdi ben ne yapmalıyım:(
Op. Dr. Onur KULAKSIZOĞLU' nun cevabı;

Nida Hanım,

MR sonucunuza göre oldukça sıkıntı verici 2 adet fıtığınız mevcut. Sizin ameliyatlık sınırı aşmış olduğunuzu ve en kısa sürede Mikrocerrahi için başvurmanızı öneririm.

Saygılarımla,

-
01/01/70
Belimde agri ayama vuriyo sag ayam. Parmaklarim cekiliyor yürürken. Sabahlari kalktimda ayamin altinda sanki mantarin ustune basmiş gibi oluyorum. Dizlerim cok agriyo sanki dizlerimde bir agirlik var gibi. Karincalanma oluyor. Belimin tam ortasinda tam iki yerde eyilip kalkarken sanki birsey sikisiyor gibi aciyor. Boynum sürekli agriyo. Soguk vurdu zaman daha cok. Ömuzlarimda cok agirlik hissediyorum. Sag kolum karincalaniyor. Elim beyazlisiyo yaniyor suya soktum zaman beyaz oluyor parmaklarim. Iki parmagim cok agriyor, uyuşuyor. Obur parmaklarima sanki igne batiyormuş gibi oluyor. Sirtim cok agriyor, yan yattim zaman. Sanki ikiye ayriliyormus gibi. Sirt ustu yatinca sirtim biraz rahatliyor ama boynum cok kotu agriyor, oda başima vuruyor. Başim gözlerim sürekli agriyor. Başim ve gözlerim agirinca hep bulutlu renkli renkli göruyorum. Bir kac kez doktora gittim. Ama bana bir normal sonuc vermediler sadece kas gevşedici ve masaja gönderdiler. Filmlerinde birsey yok diyorlar. En son MR cekildim. Ömruligin yan tarafinda iki kemigin birbirine cok yakin oldugunu söylediler. Yine masaja gönderdi. Ilac kullanmam yasak oldugu icin, ilacin da pek faydasini görmuyorum. Cunku ilaclar bitince yine ayni agrilar devam ediyor. Ne yapabilirim. Sizden bir bilgi almak istiyorum mümkunse.
Op. Dr. Onur KULAKSIZOĞLU' nun cevabı;

Selamlar, Sizin mailde yazdıklarınıza göre sizi iyi bir muayene etmek ve filmlerine bakmak lazım. Bu tutulmalar artarsa size ciddi sıkıntı yaratır. Mutlaka sizin EMG-Sinir testi yaptırmanızda gerekir.

Saygılarımla,

-
01/01/70
sevgili hocam televizyondan sizi izledik be yıllardır muzdarip olduğumuz derdimizin uzmanı olarak sizi gördük. Annem 6 sene önce bel fıtığı teşhisinden ameliyat olmuştu bu ameliytattan önce fizik tedavi ve ilaçla olmak üzere birçok tedavi denendi en sonunda bacak ağrısından yürüyemez duruma gelince ameliyat olmuştu. Ardından bu geçen son iki ayda birden bire bacagında bir ağrı nüksetti ve ameliyat eden doktora doktora başvurduk öncelik olarak ilaç verdi 2. günden sonra mr cektirdik hem beldeki sinir köklerinden hemde kalcadan olmak üzere. ortopedi doktorları raporlara göre bel fıtıgı, beyincerrahi uzmanımızda ortapedi işi dedi. Size bu iki raporuda yazıpcağım ve ne yapmamız gerektiği hakkında bilgilendirirseniz bizi seviniriz. KONTRASTLI LOMBER SPİNAL MR İNCELEMESİ "http://img117.imageshack.us/img117/2238/mr1.png" SOL FEMUR MR İNCELEMESİ "http://img117.imageshack.us/img117/8180/mr2.png" KALÇA MR İNCELEMESİ "http://img193.imageshack.us/img193/511/mr3.png" NOT:Raporları taradım ve resim olarak yukarıdaki linklere yükledim..
Op. Dr. Onur KULAKSIZOĞLU' nun cevabı;

Selamlar,

Annenizin bel filmlerinin raporunda çokda ciddi bir hadise yazılmamış. Fakat ben kalça ve femur filmlerinden anlamam. Yani bu filmleri Ortopedinin değerlendirmesi gerekir. Bana kalırsa aynı anda hem ben hemde Ortopediden bir arkadaş ile muayene edelim. Sonuç çok daha net olur.

-
01/01/70
MERHABA ONUR BEY BEN SİZDEN ANNEMİN BEL AGRILARI VE EMAR SONUÇLARI İLE İLGİLİ BİLGİ EDİNMEK İSTİYORUM ANNEM 50 YAŞINDA 165CM BOY +85 KG LOMBER MRG İNCELEMESİ, T1 Q SAGİTTAL,T2A AKSİYEL VE SAGİTTAL KESİTLERİN İNCELENMESİNDE: Lomber aks düzleşmiştir Vertebra korpus yükseklikleri ve disk mesafeleri normaldir Diskler dejenere görünümdedir. L3 inferior end platesinde schmorl nodülüne ait minimal indentasyon dikkati çekmiştir L2-3intervertebral diskin posterior sol parasantral protrüzyonu mevcut olup tekal saka anteriordan bası söz konusudur.Anterior epidural yağ planı parsiyel obliteredir. L3-4intervertebral diskin posteriorbulgingi dikkati çekmiştir. L4-5 intervertebral diskin posterior sağ reteral protrüzyonumevcut olup tekal saka anterior sağ rateralden ve sağ nöral köke anteriordan bası söz konusudur.Anterior epidural yağ planı sagda obliteredir.Sağ nöral foramen daralmıştır. L5-S1 intervertebral dikin posterior santral minimal protrüzyonu mevcut olup tekal saka anteriordan bir miktar basısı dikkati çekmiştir. Anterior epidural yağ planı parsiyel obliteredir.Bu diskin posterior annüler minimal yırtığı dikkati çekmiştir. Paraspinal bölge yumuşak dokuları normaldir. Spinal kordun iç sinyal dagılımı homojen ve normaldir. SONUÇ: LOMBER AKSTA DÜZLEŞME DİSKOPATİ annem emardan sonra fizik tedavi gördü ve ----------kullandı şuanda sol ayagında his kaybı var kalça ile diz kapagı arasında şiddetli agrı var aksayarak yürüyor bu durumu ile ilğili tavsiye ve tedavi ile ilğili bilği verebilirseniz çok teşekkür ederim
Op. Dr. Onur KULAKSIZOĞLU' nun cevabı;

Merhabalar,

Sizin annenizin 4. ve 5. bel omur kemikleri arasındaki diskin dejenere olup sağ ayakbaş parmağına giden siniri ezdiği izleniyor. Bence ameliyat sınırında.

Adınız ve Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Mesajınız
Güvenlik Kodu
Doğrulama Resmi
Güvenlik Kodunu Giriniz