Sorularınız

-
01/01/70
Merhabalar!forumunuz ve sağlımızla ilgili yorumlarınız için teşekkür ederim öncelikle. onur bey ben 1997 aralıkta sol ayağıma vuran ağrı nedeeniyle L4 L5 ten belfıtığı ameliyatı oldum. 13 yıl sonra bugün aynı ayağımdan sol aayağımda belimle beraber ağrılarım var özellikle oturuken ayağıma iğneler batırıyorlar sanki yürüken sızı hissediyorum ağrı genelde otururken öğretmenim ve sürekli ayakta performansım var. yeni MR sonucumu değerlendiriseniz sevinirim T1 ve T2 ağırlıklı sagitasl t1 ve t2 ağırlıklı aksiyal lomber lordoz düzleşmiştir. l4 l5 de solda operasyona sekonder laminektomi izlendi . l4-5 de sol posterolateralden inferiora migrasyon gösteren subligamentöz disk hernisi izlendi sol L5 rootuna bası mevcıuttur sol nöral foramen inferomdialde daralmıştır. l5 te vertebrada sakralizasyon izlendi. sonuçta:l4 l5 de solda operasyona sekonder laminektomi izlendi . l4-5 de sol posterolateralden inferiora migrasyon gösteren subligamentöz disk hernisi.
Op. Dr. Onur KULAKSIZOĞLU' nun cevabı;

İrfan Bey,

Yeniden ameliyat olmalısınız. Aynı yerden tekrarlamış fıtığınız mevcut. Fakat lütfen dikkat etmeniz gereken bir durum var: Tekrarlayan fıtıklarda belde kayma olasılığını ekarte etmek gerekir.

-
01/01/70
onur bey çok teşekkür ediyorum... cevabınızı sabırsızlıkla bekliyordum ve çok kısa bir sürede cevaplağıdınız için inanın çok mutlu oldum.. :) en yakın zamanda ziyaret edicem inşallah .... başarılar ve işinizde kolaylıklar diliyorummm ....
Op. Dr. Onur KULAKSIZOĞLU' nun cevabı;

Rica ederim, benden de çok teşekkürler.

En kısa sürede görüşmek üzere...

-
01/01/70
Merhaba Onur Bey Annemde yaklaşık 20 yıl önce bel fıtığı oluştu bununla ilgili çeşitli tedaviler gördü yaklaşık bir 7-8 yıldırda bel kayması olduğu söylendi ameliyat gerektiği söylendi fakat ameliyattan korktuğu için erteledi durdu ameliyatı,bir şekilde idare etmeye çalıştı.önceleri ağrıları sol tarafındaydı bi şekilde idare ediyordu ama son bir kaç gündür sağ kalça ve diz arasındada ağrı tarifliyor hatta oturup kalkarken çok zorlanıyor.ve bizde artık bu duruma bir çözüm bulmak istiyoruz bize ne önere bilirsiniz yardımcı olursanız çok seviniriz şimdiden teşekkürler.
Op. Dr. Onur KULAKSIZOĞLU' nun cevabı;

Selamlar,

Sizin annenizin bel kayması problemini en kısa zamanda halletmemiz gerekir. Tüm şikayetlerinin giderek artması söz konusu. En kısazamanda gelin, görüşelim ve tedavisine bakalım.

-
01/01/70
iyi günler doktor bey ben anklezon spondilit hastasıyım.10-15 senedir ağrılarım devam ediyor.son zamanlarda aşırı boyun ve kol ağrılarım var.kollarda uyuşmalar var.boyun mr ı çektirdim ve sonucu şu şekilde; servikal lordoz düzleşmiştir.servikal bölgede vertebra korpuslarının ve intervertebral disklerin yükseklikleri normaldir.c3-c4,c4-c5düzeyinde anterior subaraknoidal mesafeyi hafifçe daraltan ancak medulla spinalise ve sinir köklerine bası oluşturmayan diffüz bulging görünümleri mevcuttur.c5-c6 düzeyinde diskte dejeneratif sinyal kaybı ve diffüz bulging zemininde santral disk protrüzyonu mevcuttur.antreior subaraknoidal mesefa belirgin şekilde darlmış olmakla birlikte medulla spinalise ve sinir köklerine bası saptanmamaıştır.c6-c7 düzeyinde diskte dejeneratif sinyal kaybı ve diffüz bulging zemininde santral ve her iki paramedian disk protrüzyonu mevcuttur.anterior subareknoidal mesefa ve bileteral nöral foramen girimi kısmen oblitere olmakla birlikte medulla spinalise ve sinir köklerine anlamlı bası saptanmamışıtr.servikal bölge boyunca medulla spinalis normal kalınlık,normal ve homojen sinyal yoğunluğu göstermektedir.inceleme alanına giren yumuşak dokularda patolojik özellik saptanmamıştır. sonuç;servikal lorodzda düzleşme,tariflenen disk patolojileri. yardımcı olursanız sevinir.şimdiden teşekkürler..
Op. Dr. Onur KULAKSIZOĞLU' nun cevabı;

Ankilozan Spondilit hastaları çok daha özellik gösterir. Ameliyat kararı vermeden önce dikkat edilmesi gereken bir çok nokta vardır. Zaten rapora göre de size ameliyat kararı vermem. Mutlaka iyi bir muayene şart.

-
01/01/70
45 yaşında bir bayanım .Bir hafta önce faset sendromu teşhisi konuldu .Şiddetli ağrılarımdan dolayı belimden iğne yapıldı,bu rahatsızlıktan fizik tedavi ve egzersizlerle tamamen kurtula bilirmiyim.
Op. Dr. Onur KULAKSIZOĞLU' nun cevabı;

Tedavi için yapılması gerekenlerin hepsi yapılmış.

Gerisi size kalan zorlamadan egzersiz ve yüzme.

-
01/01/70
merhaba hocam,ben Hasine Ernas 25 gün önce otobüste kızımı kaldırırkn belim gırç etti. fizik tedavi doktoruna gittim. kasvşetici verdi, 15 gün sonra kontrole gittim bu sefer de MR istedi. ( daha düzelemediğimden dolayı) MR SONUÇLARINI size yazıyorum, bana gerekli bilgiyi yazarsanız sevinirim. saygılarımla, 1- Lomber aksta açıklığı sla bakan minimal rotoskolyoz. 2- T12-2 düzeyinde santal protrüde subligamentöz herniasyon, ön epidural mesafeyi kapatarak santralden dural bası oluşturmaktadır. 3- L1-2 düzeyinde santral sol parasantral ekstrüde subligamentöz herniasyon, sol ağırlıklı olarak ön epidural mesafeyi kapatarak soldan dual sak, dural sak çıkışında sol nöral köke bası oluşturmakta, sağ nöral köke komşuluk yapmaktadır. 4- L4-5 düzeyinde diffüz bulging, ön epidural mesafeyi kpataak dural saka nöral köklere koşuluk yapmaktadır. Nöral foramenlerde diskal taşmalar,nöral köklere komşuluk. en kıza zamanda bilgi veririseniz sevinirim.oldukça ağrm var. Tekrar teşekkür ederim.
Op. Dr. Onur KULAKSIZOĞLU' nun cevabı;

Sevgili Hasine Ernas,

Raporu okudukça dehşete düştüm. Çok ciddi fıtıklar var ve bu yazılanlar doğru ise siz belden aşağınızda felç riski ile yaşıyorsunuz.! En kısa zamanda lütfen gelin ve ne gerekiyorsa yapalım.

Zaman sizden çok şey kaybettirebilir. ( İdrar veya gaita tutamama, belden aşağısında ciddi hissizlik veya güçsüzlük.....)

 

-
01/01/70
Merhaba Kayınvalidem bu gün dizi için ortopedi doktoruna gitti, mikro ameliyat için geç kalınmış; açık ameliyat yapmalıyız...kıkırdak diye bir şey kalmamış cevabı verilmiş. oysa biz mikrocerrahiyi sizden öğrendik ve yeni bir teknik olarak biliyoruz...Tek şans açık ameliyat..2-3 sene sonra o şans da kalmayabilir teşhisi konulunca kafamız karıştı...Açık ameliyatın yerini alan bie teknik değilmiydi mikrocerrahi yöntemi teşekkürler.
Op. Dr. Onur KULAKSIZOĞLU' nun cevabı;

Yavuz Bey,

Kayınvalidenizin problemi Ortopedik ise, Mikrocerrahi yapılmayabilir. Yani dizinden problemi olması Benim branşımın dışında. Fakat Omurilik ile ilgili ise Mutlaka Mikrocerrahi şansı var.

-
01/01/70
mrhb hocam...RF - Nucleoplasty tedaviyi hangi hastanelerde yapıyorsunuz?ilginiz için tşkler...
Op. Dr. Onur KULAKSIZOĞLU' nun cevabı;

İstanbul Cerrahi Hastanesi,

0 212 296 94 50

-
01/01/70
Onur bey Yaklaşık 20 gün önce bahçe ile uğraşırken başlayan ve ayaklarıma kadar yayılan ağrılarım var. 20 gün boyunca kas gevşetici ve ağrı kesici almama rağmen ağrılarda en ufak bir azalma olmayınca doktora gittim. Mr istedi. Mr sonucum şöyle: Lomber lordozda düzleşme-torakal kifozda artış ve orta derecede spondiloz. L4-L5 düzetinde solda belirginleşen hafif bulging. L5-S1 düzeyinde santral sağ parasantral disk protrüzyonu ve anüler fissür ile sol posterolateral foraminal disk protrüzyonu, ılımlı sol foraminal daralma. Bu sonuçları ve Mr ları inceleyen doktorum önemli bir sorun olamdığını sinir sıkışması ve başlangıç düzeyde fıtık olduğunu söyleyerek Fizik tedaviye yönlendirdi. Kas gevşetici ve ağrı kesicilere devam etmemi söyledi. MR yorumumu bir de sizden rica ediyorum. Ayrıca Fizik Tedaviyi kaplıcada gerçekleştirmek istiyorum. Önerirmisiniz? Teşekkürler
Op. Dr. Onur KULAKSIZOĞLU' nun cevabı;

Size bol bol yüzme ve egzersiz öneriririm.

 

-
01/01/70
Hocam ben öğretmenim. yaklaşık 15 yıl önce sol memenin alt tarfında bir kalp çarpıntısı gibi şeyler oldu 1-2 dk sonra kendiliğinden kayboluyordu. Kardiyolojide muayene olduğumda kalp problemim olmadığı söylendi. yaklaşık son 5 senedir tüm göğsümde kaslmalar başladı. Noroloji kardiyoloji dahiliye hep psikolojik olabilir dediler. psikiyatrinin yazdığı hiçbir ilaç fayda vermedi. 2007 yılında Başkent ünüversitesinde EMAR çekildi. T7-8 minimal disk protyüzyon çıktı. . Sol kulumda titremeler başladı zaman zaman uyuşmalar oluyor. kasılmalar arttığında uyşmalar ayaşıyorum.şu anda sırt üstü yatığımda kasılmalarım bitiyor. yan yattığımda kolumu arkaya doğru götürdüğümde yine kasılmalar bitiyor. ayakta iken kolumu yana veya arkaya götürdğümde kasılmalar azalıyor.Acaba sinir tuzaklamasımı var diye doktora gittim aynen gösterdim ANKİSİYETE deyip ilaç yazdı. Gerçekten psikolojik olabilir mi. pataolojik bir problem varmıdır. Cevaplarınızı bekliyorum
Op. Dr. Onur KULAKSIZOĞLU' nun cevabı;

Bayram Bey,

Sizin MR filmlrinizi görmem gerekir. Aslında fıtığınız ile ağrı terifi tamamen uyumlu?? Anksiyete tanısını sorgulamak lazım!

Adınız ve Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Mesajınız
Güvenlik Kodu
Doğrulama Resmi
Güvenlik Kodunu Giriniz