Sorularınız

-
01/01/70
yeniden merhaba onur bey, cevabınız ve yardımınız için çok teşekkür ediyorum fakat; hem belin hem dizin dinamik olarak incelenmesi nasıl gerçekleştiriliyor bu konuda bir bilgim yok açıkcası. eğer yönlendirmeniz mümkünse çok sevinirim..ihtiyacı olan ve yardımcı olmanızı bekleyen insanlara bu kadar kısa sürede dönebildiğiniz için herkes adına ben teşekkür etmek istiyorum. iyi günler. :)
Op. Dr. Onur KULAKSIZOĞLU' nun cevabı;

Dinamik Fonksiyonel grafi denildiğinde; Öne doğru ve arkaya doğru gerilme yaparak yandan omurların röntgenini çekmek bize kayma veya oynama olup olmadığının bilgisini verir.

Ayrıca dizinizin MR filmide gerekli.

-
01/01/70
Ben sanayi ortamında çalışan biriyim oto yıkama işi yapıyorum, biladerime yeni servis açıyorduk ve tuttuğumuz dükkanın temizlik işlerini yapıyorduk, bir mermer parçası sobaların altına konulan mermer onu iyi kavradığımı zannederek yani ağırlığını tartarak kaldırdığımı zannediyordum, öyle değilmiş birden gözlerim karardı düşmedim yavaşça yere çöktüm bekledim geçti belim ağrımaya başladı bu sefer, ben tabi doktara gitmedim piyasadaki çıkıkçılara gittim çektirme kesinlikle yaptırmadım kaslarında açılma olmuş dediler ovalayarak yerine getirdiler , şuan belimde bir sıkıntı yok ama belli bir zamandan sonra dizlerimden çömelip kalkarken ses gelmeye başladı gıcırtı şeklinde birazda arttı dizlerimde ağrıyı çok fazla hissetmiyorum, ama ayaklarım huzursuz bazen cansızlaşıyor, dizlerim yüzünden doktarada gittim emar çekildi (bazı doktorlrın ağzından lafı almak zor) ilaç verildi kullandım geçmedi.hala devam ediyor ve bence böyle giderse sıkıntı daha da artacak .ben doğru bi yönlendirme doru bi ışık istiyorum. benim derdim bu dermanı vesile olan kişide, yardımcı olursanız sevinirim saygılar...
Op. Dr. Onur KULAKSIZOĞLU' nun cevabı;

Selamlar,

Sizin MR görüntülerinizi görmeden net bir yorum yapmak zor. Mutlaka ağır kaldırma esnasında belinizde problem oluşmuş ve ayaklara giden sinirlerde kısmi hasar yapmış gibi.

-
01/01/70
Sayın doktor bey. Annem 1 yıl önce disk hernisi denilen bel fıtığı ameliyatı oldu. Fakat 1 yıl sonra ağrılar meydana geldi ve Lomber Mr (İV Kontrastlı) çektirdik. Ve sonuç olarak; L5-S1 düzeyinde dejeneratif disk zemininde grade ı retrolistezis, sağ laminektokmi defekti ve flaval ligaman kesisi, S1 korpus üst arka köşesinde apofizer defekte eşlik eden sağ sentrilateral paramedian küçük boyutlarda nüks yada rezidü diskal herni diskal herni sağ S1 kök proksimaline ve tekal keseye minimal bası oluşturmaktadır. Lütfen detaylı açıklamasını bize iletirmisiniz.
Op. Dr. Onur KULAKSIZOĞLU' nun cevabı;

Selamlar,

Sizin Annenizin tekrar ameliyat olmasını gerektirecek bel kayması ve fıtığı var.

Şimdiden geçmiş olsun.

 

-
01/01/70
iyi günler...ben 22yaşındayım ve uzunca bir zamandir kuyruk sokumu kemiği halk arasında pöç olarak bilinen bölgede sorun yaşıyorum..doktora gittim ve bana sadece ilaç ve merhem verdi ve eğrilik varmış..halen de var.film çekildi.sizce ne yapabilirim.hatta şu bir kaç gündür ağrı belime vurmaya başladı...tavsiyelerinizi bekliyorum..saygılar
Op. Dr. Onur KULAKSIZOĞLU' nun cevabı;

Meltem Hanım,

Detaylı filmlerinizi görmeden size net bilgi vermek yanlış olur. Eğer koksix kemiğinde problem varsa sabır isteyen bir tedavi süreci sizi bekliyor.

-
01/01/70
Merhabalar, Ben İzmirden Ece Koçana.. 26 yaşındayım.. işim gereği günün min. 10 saatini bilgisayar başında geçirmekteyim.. 30 temmuz günü bilgisayar başıda çalıştığım esnada gerinirken boynuman kıt diye bir ses geldi ve sırtım ve boynumu kapsayan bir tutulma yaşadım.. sıcak su kompresi uygulayarak rahatlamaya çalıştım.. gün sonuna doğru tutukluğum geçmesine rağmen şiddetli bi ağrı devam etti.. bi kaç gün içinde ağrının olduğu yerde kulunç oluşuğunu farkettim.. kuluncun yeri sol kürek kemiğimin üstüyle omurumun birleştiği yer.. 3-4 gün sonra da ağrım sol koluma sıçradı.. bi sabah uyandığımda da sol baş işaret ve orta parmağım uyuşuktu.. şiddetli ağrılar yüzünden son 5 gündür geceleri hiç uyuyamadım..İzmir Urla devlet hastanesinde fizik doktoruna gittik.. o da MR istedi.. mr sonucunu beyin cerrahine gösterdim.. boyun fıtığı olduğunu söyeldi.. iğne tedavisi verdi..muscoflex, dikloron sabah akşam karıştrılarak vuruluyorum..doktor, fizikçi ile görüşmemi gerekirse fizik tedavi uygulanacaüğını eğer yine geçmezse ameliyat gerektiğini söyledi.. şimdi size MR sonucumun raporunu yazıyorum.. Servikal MRG tekikinde, CBASS ve FSE sekanslarda multiplanar görüntüler elde olmuştur. Kranio-servikal bileşke normal görünümdedir. Servikal düzeyde medulla spinalis normal trase ve kalibrasyonda izlenmektedir. Medulla içerisinde farklı sinyalde fokal lezyon demonstre edilmemiştir. Servikal lordoz düzleşmiştir. Vertebra korpus yükseklikleri ve sinyal intensiteleri normaldir. C4-5, C5-6 ve C6-7 düzeyinde dejeneratif diskopati bulguları mevcuttur. Diğer disk aralıkları normaldir. C4-5 düzeyinde disk posterior konturu fokal santral protrüzyon göstermektedir. Ventral subaraknoid mesafe daralmıştır. Dural sak ve nöral elemanlar anteriordan basi altındadır. C5-6 düzeyinde disk posterior konturu geniş tabanlı santral protrüzyon göstermektedir. Ventral subaraknoid mesafe daralmıştır. Dural sak ve nöral elemanlar anteriordan basi altındadır. C6-7 düzeyinde disk posterior konturu geniş tabanlı santral ve sol medio-lateral ve sol nöral foramen çıkışını daraltan protrüzyon göstermektedir. Bu alanda subaraknoid mesafe daralmıştır. Dural sak ve solda belirgin nöral elemanlar basi altındadır. Diğer tüm seviyelerde disk posterior konturu, dural sak, nöral foramenler ve dorsal kök ganglionları normaldir. Spinal kanal genişliği normaldir. Kesitlere dahil paravertebral yumuşak doku sinyal intensiteleri normaldir. MR tanı: servikal lordozda düzleşme. C4-5 ve C5-6 ve C6-7 dejeneratif diskopati. C4-5 fokal santral protrüzyon. C5-6 geniş tabanlı santral protrüzyon. C6-7 geniş tabanlı santral ve sol medio- lateral sol nöral foramen çıkışını daraltan protrüzyon. Sizin programınızı annemin de aynı rahatsızlığı olduğu için beraber takip ediyoruz. Dünkü programınızda fizik tedaviyi çok önermediğinizi söylediniz. Ve boyun fıtığı vakalarrında ameliyat da çok iyi bi care değil diye biliyorum. Durumumla ilgili öneri ve yardımlarınızı bekliyorum.. teşekkürler..
Op. Dr. Onur KULAKSIZOĞLU' nun cevabı;

Ece Hanım,

Sizin raporunuza göre mutlaka ameliyat gerekiyor. Boyun fıtığının Mikrodiskektomi yöntemi dışında bir yöntemle temizlenmesini düşünemiyorum. Korkularınız veya ameliyat hakkında olumsuz düşüncelerinizi bir kenara bırakınız. Size mutlaka MİKROCERRAHİ öneriyorum.

-
01/01/70
ben şükran yolcu öncelikle böyle bi program yapıp bizleri bilgilendirdiğiniz için sizlere çok teşekkür ediyorum ben 57 yaşındaım ve 3 senedir belimde ve sırtımda şiddetli ağrı var şimdi mr raporumu sizlere yolluyorum ilginiz için teşekkürler. servikal lordoz hafif düzleşmiştir. servikal vertebra korpus köşelerinde sivirileşmeler saptanmıştır. c2-4 intervertebral disklerde dejenerasyona sekonder hidrasyon , c4-6 intervertebral disklerde dejenerasyona sekonder hidrasyon ve yükseklik kaybı izlenmekettedir. c4-5 intervertebral diskte posterosantal disk protüzyonu izlenmekte olup anterior subaraknoid mesafe obliteredir.korda anteriordan temas izlenmekteir. c5-6 c6-7 intervertebral disklerde posterior bulging saptanmış olup anterior subaraknıoid mesafe daralmıştır. diğer intervertebral disk konfigürasyonları ve sinyal özellikleri normaldir. kord ve korda ait elemanlarda belirgin patolojik sinyal değişiklikleri saptanmamıştır. sonuç: servikal lordozda hafif düzleşme c2-6 intervertebral disklerde dejenerasyon c4-5 intervertebral disklerde posterosantral disk protrüzyonu ve korda anteriordan temas c5-6 c6-7 intervertebral disklerde posterior bulging ve anterior subaraknoid mesafede daralma . doktor boyun fıtığı teşhisi koydu sizce ameliyat olmalımıyım siz ne dersiniz çok ağrım var oturunca yerimden kalkamıcak durumdayım .çok şiddetli şimdiden çok teşekkür ederim
Op. Dr. Onur KULAKSIZOĞLU' nun cevabı;

Şükran Hanım,

Sizin bu MR raporunuza göre oldukça ciddi fıtığınız var ve MİKRODİSKEKTOMİ olmanızı öneriyorum.

-
01/01/70
MERHABALAR HOCAM ÖNCELİKLE İLGİNİZ İÇİN ŞİMDİDEN TEŞEKKÜR EDİYORUM BELİMDE FITIK OLUŞTU MR SONUCUMU SİZE GÖNDERMEK İSTEDİM LOMBER LORDOZ DÜZLEŞMİŞTİR. L4-5 DİSKİNDE DEJENERASYONA SEKONDER T2 AĞIRLIKLI SEKANSTA SİNYAL KAYBI MEVCUT OLUP DİSKTE DURAL KESEYE BELİRGİN BASI YAPAN AYRICA SOL L5 SİNİR KÖKÜNEDE HAFİF İNDANTASYON GÖSTEREN SOL PARAMEDİAN GENİŞ TABANLI HERNİASYON İZLENMİŞTİR.FORAMEN GİRİMİ DARALMIŞTIR. L5-S1 İNTERVERTEBRAL DİSK MESAFESİ AZLAMIŞ RUDİMENTAR GÖRÜNÜMDEDİR VE DÜZEYDE MUHTEMEL VERTEBRA GEÇİŞ ANAMOLİSİ İZLENMEKTEDİR. DİĞER İNTERVERTEBRAL DİSKLERİN LOKALİZASYONYÜKSEKLİK VE SİNYAL YOĞUNLUKLARI DOĞALDIR LOMBER SPINAL KANAL GENİŞLİĞİ FİZYOLOJİK SINIRLAR İÇERİSİNDEDİR KONUS MEDÜLLARİS L1 DÜZEYİNDE DOĞAL BİÇİMDE SONLAMAKTADIR. KAUDA EQUİNA LİFLERİNİN DAĞILIMI TABİİDİR. BU DURUMDA BEN AMELİYAT OLMALIMIYIM HOCAM ACİL CEVABINIZI BEKLİYORUM HER AN AMELİYAT OLABİLİRİM ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM ..... METİN ÇETİNKAYA
Op. Dr. Onur KULAKSIZOĞLU' nun cevabı;

Metin Bey,

Raporlara bakarak kesin ameliyatlıksınız veya değilsiniz demek doğru bir yaklaşım olmaz. Fakat bazen raporda yazılanlar çok ciddi ve hemen ameliyat gerektiren olduğu, filmler CERRAH gözüyle incelendiğinde basitçe ilaç - egzersiz kürüne alındığını belirtmeliyim.

Ameliyat sizin bu raporunuza göre çok erken bir karar.

-
01/01/70
hocam ben miyesser şener daha önce bel fıtıgı ameliyatı olmuştum 2 yıl oldu.belimde kayma oluşmuş 9 ay önce size gelmiştm filmlerimi gösterdm bana ameliyat dedinz ve platin takılması gerektigini söylemiştiniz.Şuanda belimde acıma,yanma ve sag ayagımda agrı var.Biraz iş yaptıgımda oturdugum zaman kalkarken sag ayagımı kaldırdıgım an ameliayt yerimde acıma ve şiddetli bi agrı oluyor o an kalkamıyorum biraz bekledikten sonra ancak kalkabiliyorum beni çok rahatsız ediyor.Sabahları kalktıgımda ameliyat yerimde büyük bi acıma oluyor kalktıktan 15 dakka snra kendime geliyorum ve egilemiyorum.Dinlendigimde bu agrıları fazla hissetmiyorum ama yoruldugum zaman agrılar şiddetleniyor.iki kolumu büktügüm zaman uyurken uyandıgımda uyuşma oluyor hissetmiyorum bunun sebebi bel fıtıgınamı baglı ayrıca kendimi çok yorgun hissediyorum bunlarla bi baglantısı varmı..benm bu ameliyatı hemen olmam gerekiyor mu yoksa birazdaha beklemelimiyim?
Op. Dr. Onur KULAKSIZOĞLU' nun cevabı;

Miyesser Hanım,

Ben size ameliyat diyerek omurilik basısının geri dönüşümü mümkün olmayan hasar bırakmasını engellemek istemiştim. Fakat 9 ay oldukça uzun ve riskli.

Mutlaka bu problemleriniz bel ile yakından ilişkili.

-
01/01/70
HOCAM BEN 2002 YILINDA KLASİK BEL FITIĞI AMELİYATI OLDUM.TEKRAR AMELİYATLIK BİR NÜKS DURUMUNDA MİKRODİSKEKTOMİ BANA UYGULANABİLİR Mİ YOKSA ORADAKİ İLK AMELİYATTAN SONRA OLUŞMUŞ OLAN GRANÜLASYON DOKULARINI YAPIŞMALARI V.S. TEMİZLEMEK İÇİN YİNE KLASİK AMELİYAT MI OLMAM GEREK. ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER
Op. Dr. Onur KULAKSIZOĞLU' nun cevabı;

Volkan Bey,

Asıl size sadece Mikrodiskektomi öneriyorum. Çünkü Zaten ilk ameliyattan sonra yapışıklıkları  ve tekrarlamış olan fıtıkları temizlemenin en risksiz yoludur. Omurilik zarının veya omurilikteki sinirlerin mikroskop altında korunması çok daha kolay.

-
01/01/70
hocam böyle bir mr raporu elimde bulunuyor.bu raporu anlayacağımız bir şekilde bizi aydınlatıp yönlendirirseniz çok seviniriz.ilginiz için şimdiden teşekkürler. "lomber lordoz konfigürasyonu doğaldır. intervertebral disk sinyal intensiteleri dejenerasyona sekonder azalmıştır. L4-5 diskinde solnöröl forameni oblitere eden sol paramedian protrüzyon izlenmektedir. L5-S1 diskinde nonkompresif diffüz anüler bulging izlenmektedir. L5-S1 düzeyinde grade I spondilolistezis izlenmektedir. Vertebral end platelerde tip II dejeneratif değişiklikler izlenmektedir. İncelenen düzeylerde spinal kanal AP çapları fizyolojik sınırlardadır. Spinal kord normal yerinde konus medüllaris olarak sonlanmaktadır.Kauda equina köklerinin dağılımları simetrik ve tabidir. Paravertebral yumuşak dokular doğal görünümdedir. Sonuç: Lomber lordoz konfigürasyonu doğaldır. İnvertebral disk sinyal intensiteleri dejenerasyona sekonder azalmıştır. L4-5 diskinde sol nöral forameni oblitere eden sol paramedian protrüzyon L5-S1 diskinde nonkompresif diffüz anüler bulging L5-S1 düzeyinde grade I spondilolistezis L5 vertebra inferior end platende schmorl nodülü Vertebral ende platelerde tip II dejeneratif değişiklikler"
Op. Dr. Onur KULAKSIZOĞLU' nun cevabı;

Fatma Hanım,

Sizin bu MR raporunuzda belirtilen 4. bel omuru ile 5. bel omuru arasında fıtık be bir alt mesafede de belde kayma mevcut.

Durum ameliyat gerektiriyor.

Adınız ve Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Mesajınız
Güvenlik Kodu
Doğrulama Resmi
Güvenlik Kodunu Giriniz