Sorularınız

-
01/01/70
hocam ben 20 yasında bır bel fıtıgı hastasıyım hastalıgım ıyıce ılerlemiş fıtıgım sag tarfda 2 tane ve ayagıma vuruyor sag ayagım uyuşuyo hareket edemıyor agrılarımda arttı fızık tedavıye gıttım aama orda fıtıgımın yırtıldgını ögrendım beyın cerrahına yolladılar sımdı ne yapmam gerek ameliyat öneririmisiniz??ameliyatdan da çok korkuorum ama daha gencim ve böyle hareketsiz kalamk benı çok uzuyor lütfen yardım edın bılgılerınıze çok ihtiyacım var
Op. Dr. Onur KULAKSIZOĞLU' nun cevabı;

Seda Hanım,

Sizin MRlarınızı görmeden net bir şey söylemek zor. Fakat gerekli olursa mikrocerrahi ile bu korkularınız yersiz olduğunu söylemeliyim.

-
01/01/70
İlginiz cok tessekurler. 3 ay sonra amelıyat olmayı dusunuyorum. bu şekılde 3 ay daha çalısabılırmıyım. benim mesleği gemicilik. bu amelıyat sız yapıyormusunuz? yapıyorsaniz fıyatları orenebilirmiyiz? Özel sigortam yok.ama ssk var. cok tessekurler onur bey! kolay gelsin!!! Merhaba Onur Bey, 31 yaşindayim.3 tane doktura gittim kas spazma olduğum soylendi. Hastanede MR çiktirdikten sonra bel fıtığı oldum soylendi. ortopedi doktoru amelıyat olmam gerektığını soyledi fakat fizik tedavı gecerbilmi ihtimalı olacağınıda soyledi.MR sonuçları: L4-5 intervertebral diskinde degerasyona Alt torakal ve ust lomber seviye vertebra end-platolarında milimetrik schmorl nodulleri L1-2 intervertebral diskinde dar alanda santral diskal protruzyon,dural kesede indentasyon L4-5 intervertebral diskinde annulus fibrozus ruptur ile nukleus pulpozusta kausale migrasyon gosteren geniş tabanlı santral ekstrude herni, dural kese ve her L5 kok proksimalinde bası L4-5 intervertebral diskinde diskopatiye sekonder spinal kanal on-arka capında dar. şu anda 15 gun fizik tedavı yapıyorum. ağrılarımda çok az bir azalma oldu.şimdi ne yapacam bilmiyorum? amelıyat mı olsam yoksa fizik tedaviye devamı etsam yoksa başka yontem var mı? bu konu hakkında bana bilgi veribilirmisiniz.tessekurler kolay gelsin!! 19.07.2009 15:26:13 BAYRAM BAŞ - İstanbul Bayram Bey, Sizin MR sonucunuza göre ciddi basıya neden olan ve kopmuş parçası bulunan fıtığınız var. Ameliyat kararı doğru ama size mutlaka MİKROCERRAHİ ile Mikrodiskektomi öneriyorum. Ayrıca bu ameliyat için BEYİN, OMURİLİK VE SİNİR CERRAHİSİ UZMANINA başvurmanız gerektiğini belirtirim
Op. Dr. Onur KULAKSIZOĞLU' nun cevabı;
Bayram Bey, Ertelemeniz çok riskli. Biran önce karar verin ve 10-15 günde normal hayatınıza dönebileceğinizi, bunlardan kurtulabileceğinizi unutmayın.
-
01/01/70
iyi günler onur bey ben 46 yaşındayım sürekli belimde bir agrı var bu agrı bacaklarıma ve kollarıma vuruyor. idrar kaçırma sorunum var uzun yol yürüyemiyorum ve daha önce bu konuda doktora görünmedim öneriniz ne olur cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.
Op. Dr. Onur KULAKSIZOĞLU' nun cevabı;

Ülkü Hanım,

Mutlaka iyi bir muayene ve detaylı filmler gerekir. Beyin, Omurilik ve Sini Cerrahına başvurmalısınız.

-
01/01/70
merhaba ONUR BEY izmirden yazıyoruz sizi televizyondaki programınızda bel fıtığı hakkında ameliyatınızı dinledik benim babamında 10 senedir belfıtığı ve disk daralması rahatsızlığı var. biz izmirde bir kaç doktorun teşhisi ameliyat dendi fakat burdaki doktorlar bu işin garantisi olmadıgını gine agrılarının devam edebileceğini söylediler.. size 23.09.2008 tarihinde son çekilen lomber mrg sonucunu yazıyorum. Lomber spondililozis, L3-4 ve L4-5 disk dejenerasyonları ve belirgin bulgingler yanısıra fasethipertrofilleri.tanımlanan değişiklilere sekonder L4-5 düzeyinde şiddetli santral spinal stenoz,L5-S1 ılımlı santral protrüzyon.. buna göre ne yapamamız lazım hastenenize gelrsek bize mailyeti ne kadar olur babam ssk emeklisi bunu faydası olurmu ücretleriniz ne kdar.. emekli oldugu için fazla para veremez bize bu konuda yardımcı olabilirmsiniz.saygılarımla..
Op. Dr. Onur KULAKSIZOĞLU' nun cevabı;

Selamlar,

Babanıza şimdiden geçmiş olsun. Mikrocerrahi ile çok rahatlıyacağına eminim. Mutlaka detaylar için 0 212 444 44 24 den yardımcı olacaklardır.

-
01/01/70
Hocam ben size geçen yılda şikayetim hakkında yazmıştım.Tabiki bizler korkuyla yaklaştığımız için bu tip olaylara,hastalığlm biraz rahatlayınca unuttuk ve vazgeçtik size gelip muayene olmaktan.Maalesef bir ay kadar önce tekrar rahatsızlığım üşütme sonrasında tekrar nüksetti.Sağ bacağıma vuran çok şiddetli ağrılarım var ve ben size gelmek istiyorum.Ben devlet memuruyum ne yapmam gerekir ve ne kadar masrafım olur diye kapsamlı bir bilgi istiyorum sizden.Bana yardımcı olur ve yol gösterirseniz çok sevinirim.Geçen yıl size( kayacim@tnn.net) adresimden yazmıştım sanırım bilgiler sizde mevcuttur.Artık yeni mailimden yazabilirsiniz.
Op. Dr. Onur KULAKSIZOĞLU' nun cevabı;

Selamlar,

Lütfen detaylar ve randevu için 0 212 444 44 24 nolu telefondan asistanımla görüşünüz. İstanbul Cerrahi Hastanesi.

-
01/01/70
iyi günler Onur Bey, Anneme boyun fıtığı teşhisi konuldu.Doktorlar ameliyat olması gerektiğini söyledi.mr sonuçlarını sizinle paylaşmak görüşünüzü almak istedim.mr sonuçları:c4-5 solda daha şiddetli posterior çevresel disk herniasyonu,her iki taraf c5 kök basısı.Belirgin kord bassı,kordda yasılaşma ve myelomalazi.Diğer sonuç:L4-5 posterior santral-sol parasantral disk protrüzyonu.L5-S1 dejenaratif disk değişikliği ve sağ foraminal-uzak lateral disk protrüzyonu,foraminal düzeyde sağ L5 kök/spinal sinir basısı. Nasıl bir tedavi önerirsiniz.Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler... Semiha YAĞAN Balıkesir
Op. Dr. Onur KULAKSIZOĞLU' nun cevabı;

Semiha Hanım,

Annenizin bu sonuçlarına göre ameliyat olması gerekli ama protez için aynı fikirde değilim.

-
01/01/70
sayın hocam;ben 28 yasında bır bayanım.bundan 6 yıl once bır kızım oldu.hamılegımın 8.ayından ıtıbaren sag bacamda kasılma cekılme basladı.cevremdekıler hamıleligin vermıs oldugu yukun bacagıma bındıgını soyledıler sonra gecer veya kalır dedıler.6 yıldır yogun bır gun gecırdıgımde her zaman degıl sadece cok yorgun oldugum zamanlar aksamına oturdugumda yerımden kalkamıyorum.belımden tutarak zorla bacagımı cekıyorum ozellıkle kalcamın ust tarafından baslıyo dız kapagıma kadar agrıyla cekıyo.suandada 11 haftalık gebeyım ve ıkı haftadır sıkayetlerım azda olsa var.doktorum bazı nedenlerden dolayı cok ayakta kalmamı ve yorulmamı ıstedı acaba sadece suan hareketsızlıktenmı yoksa baska bı durummu var.(ayrıca magnezyum acısından gunluk maden suyu tuketıyorum.).ne yapmalıyım.saygılarımla bılgılerınıze arz ederım.ıyı gunlerrrr.BAHAR ALPAY BURSA
Op. Dr. Onur KULAKSIZOĞLU' nun cevabı;

Bahar Hanım,

Size keşke 2. hamileliğinizden önce detaylı bir bel muayenesi yapılsaydı ve MR filmleri çekilseydi. Fakat madem  gebeliğinizin 11. haftasındasınız, size sadece fazla kilo almayın ve egzersiz yapın diyebilirim.

 

-
01/01/70
İyi günler Onur Bey.Bende de bel fıtığı var ve sizin bel fıtığına kesin çözüm adlı makalenizi okuyunca bir de sizinle görüşmek ve hastalığımdan kurtulmak istiyorum...Sizin şu anda görev yaptığınız yeri paylaşırsanız sevinirim...Teşekkürler
Op. Dr. Onur KULAKSIZOĞLU' nun cevabı;

Azime Hanım,

İstanbul Cerrahi Hastanesinde çalışıyorum.

Tel: 0 212 296 94 50

-
01/01/70
Hocam Merhaba ; 25 yaşındayım. servikal lordoz düzleşme ve skolyoz deformitesi mevcut. çok ağrılarım var ne önerirsiniz.. ilaç kullanıyorum şimdilik.. Şimdiden Çok Teşekkürler..
Op. Dr. Onur KULAKSIZOĞLU' nun cevabı;
Size bol bol yüzme ve egzersiz öneriyorum. Fakat eğer bu ilaçlara ve egzersize rağmen geçmeyen ağrılarınız varsa mutlaka görmem gerekir.
-
01/01/70
İyi günler Onur Bey, 15 yıldır bel tutulması hikayem var. Boyum 1.70 cm, kilom 82. 2006 da L-4-5 fıtık (micros.disk.) ameliyatı oldum sol taraftan.Ameliyat sonrası sağ kalçada uyuşukluk kaldı.2 ay sonra minimum düzeyde ağrılarım başladı.Ağrılar çoğalınca 2008 de tekrar çekilen MR sonucu (aşağıda) tekrar ameliyat ve titantum takılacağı söylendi. Nedenini kaslarımın çok zayıf olmasına bağladı.Sizi izledikten sonra koşuşturmalı ancak pasif bir hayatımın olduğunu fark ettim.1 aydır yüzüyorum ve kendimi yiy hissediyorum.Tam kurtardım derken yanlış bir hareket yaptım. Şu anda sol tarafımda kalçadan aşağıya kadar tuhaf bir his var.Uyuşma, kuvvetsizliklik arası.Sağımda ise ağrı .Ameliyat öncesinde bile uyuşma olmamıştı.Kanalımın geniş olduğu söylenmişti.Şu anda yatıyorum.Beklersem ya da yüzmeye devam edersem ayağımda düşme olur mu?Ne yapmalıyım? Tavsiyenize acilen çok ihtiyacım var.Saygılarımı sunuyorum. LOMBER MRG İNCELEMESİ T1A sagittal , T2A aksiyel ve sagittal, IVKM sonrası aksiyel ve sagittal kesitlerin incelenmesinde : Lomber aks düzleşmiştir. Vertebra korpus yükseklikleri normal olup L4-5 disk mesafesi daralmış, diskler yer yer dejeneredir. L-4 distal end plateinde kortikal düzensizlik, disk komşuluğunda, vertebra korpusunda fokal tip2 dejeneresyona ait sinyal değişikliği dikkati çekmiştir. L4-5 seviyesinde sol hemiparsiyel laminektomi defekti dikkati çekmiştir.Bu bölgede operasyona sekonder yumuşak dokularda minimal fibröz yapılanmalar, IVKM sonrası bunlarda bir miktar kontraslanma dikkati çekmiştir. L4-5 intervertebral diskin posterior ekstrüde herniasyonu mevcut olup tekal saka anteriordan belirgin basısı söz konusudur.Anterior epidural yağ planı obliteredir. Paraspinal bölge yumuşak dokuları normaldir. Spinal kordun iç sinyal dağılımı homojen ve normaldir. SONUÇ: LOMBER AKSTA DÜZLEŞME DİSKOPATİ DEJENERATİF DEĞİŞİKLİKLER L4-5 SEVİYESİNDE POSTOPERATİF DOKU DEĞİŞİKLİKLERİ
Op. Dr. Onur KULAKSIZOĞLU' nun cevabı;

Selamlar,

Sizin MR raporunuzda tekrarlamış veya kalmış olan bir fıtık parçasının varlığından söz ediliyor.

Bu yüzden siz sürekli tutulmalar veya kilitlenmeler yaşayabilirsiniz. İyibir değerlendirme gerekiyor.

Adınız ve Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Mesajınız
Güvenlik Kodu
Doğrulama Resmi
Güvenlik Kodunu Giriniz